Ónos esővel érkezik a szaharai homok Nógrád megyébe

Többfelé ónos esőre van kilátás, viszont ezekkel a cseppekkel is kihullhatnak már homokszemek a légkörből.

null

Legutóbb tavaly májusban számolt be róla a helyi hírportál, hogy Nógrád megye több településén is homokréteg lepte el az autókat.

A hétvége folyamán Afrika irányából ismét szaharai eredetű homok érkezik Európa több országa fölé is a magasban uralkodó erőteljes délnyugati áramlás hatására – számol be az Időkép.

Mint írják: többek között Franciaország keleti fele, Észak-Olaszország, Svájc, Németország több tartománya, Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország déli tájai fölé is megérkezik a sivatagi homok a magasban, de vasárnap a Magyarország fölötti légrétegekben is megtalálható lesz.

Az érintett Nógrád megyei területek egyes részein csapadékhullásra is számítani kell. A légkörben lévő homok ilyenkor elszínezi a csapadékot, és az esős területeken sáros eső formájában érkezik az égi áldás. Ilyenkor a tereptárgyakra barnás-sárgás vízcseppek jutnak, ami mocskossá teheti a kint parkoló autókat, de a tereptárgyakon is jól megfigyelhető az esőcseppekkel érkező homok, mely a víz felszáradása után kiszáradt formában is ott marad.

Magyarországon is ez lesz a jellemző, ahol vasárnap csapadék várható, ott sáros eső eshet, de hajnalban az Északi-középhegység térségében, Nógrád megyében többfelé ónos esőre van kilátás, viszont ezekkel a cseppekkel is kihullhatnak már homokszemek a légkörből.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

A nagy afrikai fal

A Szahara egyre nagyobb területet hódít el. A megasivatag déli szélén a nemrég még zöldellő vidékek mára lakhatatlan tájjá változtak. Hogy megállítsák a folyamatot, 2007-ben ambiciózus terv indult: 7700 kilométer hosszú, 15 kilométer széles erdősávot­ akarnak létrehozni Afrika keleti és nyugati partja között.

A Szaharától délre fekvő félsivatagos terület, a Száhel-övezet Szenegáltól Szudánig szeli át Afrikát. Ez a vidék átmenet a Szahara sivataga, illetve a csapadékosabb szavanna között. A XX. században a népesség ugrásszerű növekedése miatt – 1950-ben harmincmillióan, ma 135 millióan élnek ott – egyre jobban lepusztult a természet, az élővilágot ért csapást a klímaváltozás tovább súlyosbította.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.