Szemelvények az egykori dunaújvárosi fésűsfonoda történetéből

1958-ban Nagy Józsefné könnyűipari miniszter felavatta a 8 millió forintos költséggel felszerelt új fonodát a városban.

null

A könnyűipari miniszter beszédet mondott az új dunaújvárosi fésűsfonoda megnyitó ünnepségén. Így írt erről az akkori Sztálinvárosi (Dunaújvárosi) Hírlap 1958. augusztus 22-ei száma: „A most létesülő üzem nem tartozik a legnagyobbak közé, különösen, ha a sztálinvárosi gyáróriásokhoz hasonlítjuk. Az üzem létrehozása, megszervezése, berendezése sok fáradságos munka eredménye, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy szinte hónapok alatt készült el.”

Pár nappal később az újság munkatársai látogatást tettek a gyárban. Erről írt cikkükből kiderül, hogy hatvankét főt foglalkoztatott a fésűsfonoda az induláskor, de alig két héttel később már húsz fővel bővítették is a dolgozók létszámát. 1958 októberében már arról írt a helyi újság, hogy 170 fő dolgozik a gyárban, és az indulás óta ez idő alatt már 19 ezer kiló előfonalat termeltek, amiből 18 ezer kiló fonalat fontak, amiből 60 ezer darab női kardigánt lehet készíteni.

Az üzem ekkorra már a kétműszakos munkarendre állt át. 1959-re pedig tervbe vették, hogy az üzem B szárnya is elkészül, ahova a kártoló- és a nyújtógépek kerülnek. A fejlődés szükségességének filozófiájáról így írt a Sztálinvárosi Hírlap akkoriban: „A fejlődés kétségkívül ezt diktálja, hiszen ha a hengermű is megindul, sok-sok női dolgozó vár majd munkára az új nehézipari üzem mellett, és a fésűfonó kapuit olyan szélesre kell tárni előttük, amilyenre csak lehet”.

1982-ben még javában folyt a termelés a dunaújvárosi fésűsfonoda üzemben.
Fotó: DH-ARCHÍV

A fésűfonó központja akkoriban Budapesten volt. Ez megnehezítette az esetleges javítási munkák gyors elvégzését, de a vasmű a szárnyai alá vette az üzemet, és minden segítséget megadott, ha műszaki jellegű probléma merült fel a gyártósorokon.

1959 januárjában az akkori Sztálinvárosi (Dunaújvárosi) Hírlap újabb cikket közölt a fonodáról, amelyben arról írtak, hogy egyes „elemek” kezdenek kiszorulni az üzemből. Idézzük: „Az új üzemnek vannak kerékkötői is. Még sok azoknak a száma, akik nem tekintik életcélnak a munkát, hanem lógással töltik idejüket. De ahogy kovácsolódik a törzsgárda, ugyanúgy hullanak ki ezek a naplopók az üzemből.”

Még ebben az évben merült fel az a probléma, hogy az üzemben nincs elsősegélynyújtó, sem fektető. A vezetés ugyanis nem engedélyezte ezeknek a helyiségeknek a kialakítását. 1960 nyarán még mindig arról írt a helyi újság, hogy a fonodát túl sokan tekintik átjáróháznak. Egy év alatt 105 dolgozó lépett ki az üzemből, emellett többen szülési és anyasági szabadságukat töltötték, így nagy volt a termelési kiesés. Mint írták, ebből a kiesésből fél Sztálinvárost fel lehetett volna öltöztetni. „Egy-két napos hiányzások a gyakoriak, különösen a szombati és a hétfői kimaradások. Gyakran előfordul az is, hogy a beteg dolgozó valamelyik vendéglátóipari szórakozóhelyen nagyszerűen tud táncolni” – írta az újság akkoriban.

A teljes cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.