A nyugdíj után sem távolodott el a néptánctól az egykori nógrádi művészeti vezető

Szabó János úgy érzi, jól döntött, amikor élethivatásnak, küldetésnek választotta a néptáncot.

null

Szabó János huszonegy éven keresztül heti három alkalommal negyven kilométerről, Mátraderecskéről utazott az 1975-ben – mások mellett általa is alapított – Nógrád Táncegyüttes – próbáira. 1992-ben alapfokú néptáncoktatói végzettséget szerzett – a későbbiekben néptáncpedagógusi diploma is a birtokába került – s a megyeszékhelyi táncházban alkalmazták. Ott eleinte „mindenesként”, később művészeti asszisztensként foglalkoztatták.

Szabó János reméli, hogy új fellépőruhája is hasznosul még a jövőben
Fotó: H.M. / NOOL.HU – MEDIAWORKS

2001-ben kapott felkérést, illetve megbízást a Salgótarján Néptáncművészetéért Közalapítványtól a táncház vezetésére, illetve a Nógrád művészeti vezetői feladatainak ellátására. Utóbbi tisztét a 2015-ös karácsonyi gálán a nyilvánosság előtt adta át az utánpótlás két képviselőjének, a táncházban pedig 2019. október 1-jével Kovács József, illetve Kovácsné Jelinek Emese házaspár váltotta.

Hálás nekik, hogy szakmai tanácsadóként tovább dolgozhat a táncházban.

A Nógrád Táncegyüttes új vezetői Kovács Jelinek Emese és Kovács József (korábban a Magyar Állami Népi Együttes táncosa)
Fotó: NOOL.HU – MEDIAWORKS

Ugyanakkor oktat is a Gagarinként ismert salgótarjáni általános iskolában, az ugyancsak helyi székhelyű Váczi Gyula Alapfokú Művészeti Iskolában, valamint Mátraszelén. Ebből a szempontból tehát nem jelentett lényegi változást Szabó János életében a nyugdíjba vonulás, de arra gyakran készteti, hogy visszatekintsen az elmúlt ötven évre.

Úgy érzi, jól döntött, amikor élethivatásnak, küldetésnek választotta a néptáncot.

Rengeteget tanult az élet minden területén és nagyon sok felejthetetlen élményben volt része. Huszonkilenc – főként európai – országban járt, de volt Szingapúrban, és többször megfordult fellépőként és oktatóként Észak-Amerikában is. Hiánytalanul szinte felsorolhatatlan, hogy a Salgótarján nevét is öregbítő, népszerűsítő Nógrád az évek során milyen szakmai díjban, kitüntetésben részesült, az igazi elismerésnek azonban azt a közösségi mentalitást tartja, amit az együttesben sikerült kialakítani. Az egyik televíziós vetélkedőre készülvén általa született meg a csoportot jól jellemző szlogen: Fölszállott a páva, / Mi is ott leszünk. /

A legfontosabb mindig, amit együtt teszünk!

A Nógrád Táncegyüttes előadása a Tánc Világnapi Gálán
Fotó: Hegedűs Márk / NOOL.HU – MEDIAWORKS

A néptánc okozta sikereken kívül Szabó János napjait manapság a családi örömök is megszépítik. Három felnőtt gyermeke van és ugyanennyi már az unokák száma is. Érdekes, hogy a legfiatalabb kisgyermek tavaly novemberben, éppen a nyugdíjazás havában jött a világra.

Elismerték Szabó János érdemeit

A salgótarjáni székhelyű Nógrád Táncegyüttes művészeti vezetője tizennégy évig volt Szabó János. Munkáját számos rangos elismerés kísérte. Részesült a Magyar Aranyérdemkereszt és a Bonis Bona elnevezésű országos kitüntetésben, Nógrád megyétől Szontagh Pál-, Salgótarján Megyei Jogú Várostól Pro Arte díjat kapott. Az általa vezetett csoport Madách- és Szontagh-díjas is lett. A legnagyobb kitüntetésnek azonban azt érzi, amikor a csillogó gyermekszemekből visszatükröződik munkája értéke, értelme, s kis tanítványai alig várják, hogy elkezdődjenek a próbák, azt pedig különösen, ha színpadra léphetnek. Ez azért fontos, mert általuk őrződik a magyar és szűkebb hazánkban a palóc folklórkincs.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.