Csodájára járnak a ruzsai szociális szövetkezeteknek

A szociá­lis szövetkezet olyan gazdálkodó szervezet, amely ötvözi a gazdasági társaságok és a társadalmi szervezetek előnyeit.

null

Gazdasági és közigazgatási gyorstalpalóval kezdett a delmagyar.hu újságírója Sánta Gizella ruzsai polgármester irodájában a minap, amikor a faluban működő szociális szövetkezetek jöttek fel témaként.

A szociális gazdaság, amely magába foglalja a szövetkezeteket, a kölcsönös segélyező egyesületeket, a társulásokat és az alapítványokat, azonos értékeket képviselnek. A szociá­lis szövetkezet olyan gazdálkodó szervezet, amely ötvözi a gazdasági társaságok és a társadalmi szervezetek előnyeit. Az egyéni érdekkel szemben a közösségi érdeket hangsúlyozzák.

– A változás akkor történt, amikor azok a szociális szövetkezetek maradhattak bejegyzésben, aminek tagja egy önkormányzat is, illetve tagja két közfoglalkoztatott

– kezdte a polgármester.

– Mi saját kútfőből két szociá­lis szövetkezetet hoztunk létre, de volt két megkeresésünk is. Tudomásom szerint most öt szociális szövetkezet működik Ruzsán, ebből négynek tagja a ruzsai önkormányzat, egynek pedig Pusztamérges. Ez arra volt jó, hogy ha egy kezdeményezés működött, de döcögött, akkor kapott egy tőkeinjekciót, aminek viszont mostanára el­fogyott a hatása. Ha valamit nulláról akart valaki felépíteni ebben a formában, az nehéz volt – magyarázta.

Zajlik a munka az egyik Ruzsán lévő szociális szövetkezetben, egy több évtizedes múltra visszatekintő varrodában.
Fotó: Török János

Zajlik a munka az egyik Ruzsán lévő szociális szövetkezetben, egy több évtizedes múltra visszatekintő varrodában. Fotó: Török János

A ruzsai önkormányzathoz az első megkeresés a ColorTextil Szociális Szövetkezettől érkezett, akiknek ruzsai kötődésük volt.

– Oda léptünk be először, és kezdtünk el azon gondolkodni, hogy magunk, helyben is tudnánk ilyet csinálni. Utána hoztuk létre a szociális szövetkezetként mű­­ködő könyvelőirodánkat.

Érez­­tük, hogy borzasztóan kellene egy ilyen szolgáltatás a faluba, mert akkor már jöttek a különböző bevallási kötelezettségek, és tudtuk, hogy az őstermelők, kisvállalkozók nehezen küzdenek majd meg a feladattal. Emellett alapítottuk meg a Ruzsa-fát, ahol famegmunkálással foglalkoznak. A vásár fedett árusítóhelyeit is ők alakították ki. Van egy tanyasi turizmussal működő szövetkezet, ahová tagként szálltunk be. Illetve működik egy varrodánk a faluban a hetvenes évek óta. Én javasoltam nekik, hogy alapítsanak szociá­lis szövetkezetet, oda a pusztamér­gesi önkormányzat lépett be – mesélte a polgármester.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.