Gyöngybagolyköltőhely a rábatamási templomtoronyban

Az egyedszámcsökkenés megakadályozásának jó módja a költőodú kihelyezése. Ezt tette két tűzoltó a rábatamási templomtoronyban.

null

A gyöngybagoly hazai állománya az utóbbi évtizedekben drasztikusan lecsökkent. Ennek oka többek között között a tápláléklelőhely és az élettér szűkülése. A fokozottan védett éjjeli ragadozó madár költőhelyválasztásának fő szempontja a zavartalanság, ezért általában templomok, kápolnák tornyaiban vagy tanyasi épületek padlásán találnak menedéket. Az élőhelyük visszaszorulását költőládák kihelyezésével ellensúlyozhatjuk, ahogy ezt a két, Csornán szolgáló tűzoltó, Király László és Fábián László is tette a rábatamási templomtoronyban – olvasható a kisalfold.hu-n.

Király László és Fábián László bíznak abban, hogy a gyöngybaglyok hamarosan otthonra lelnek itt a rábatamási templomtoronyban
Fotó: Kisalföld/Kustor Réka

Kollégákként egy beszélgetésben vetődött fel az odú kihelyezésének ötlete. Fábián László a rábatamási plébánia tanácsadó testületének alelnöke, míg Király László a Magyar Madártani Egyesület (MME) önkéntese.

– A Szent István tiszteletére felszentelt rábatamási templom 1893-ban épült, három harang lakik a tornyában – kezdte Fábián László. Hozzátette: Tóth Miklós plébános is örült a kezdeményezésnek. A két madármentő egy költőodút helyezett a toronyba.

– A gyöngybagoly keresi a magaslati helyeket, a templomokat előszeretettel használja költőhelynek. Mivel a galambokat és verebeket a templomtornyokból dróthálóval rekesztik ki, ezáltal a baglyok sem jutnak be a jól bevált költőhelyeikre. Rábatamásiban megnyitunk egy kis részt, ezen át berepülhetnek a költőládába – mondta Király László. Hozzátette, hogy a ládákat a madarászok rendszeresen ellenőrzik, takarítják. – A környék bagolyládáinak én végzem a karbantartását, felújítását és a költés ellenőrzését. Az MME önkénteseként élhetek a barkácsolószenvedélyemnek, építem a madárodúkat, melyekhez biztosítják az alapanyagot – tudtuk meg Király Lászlótól, aki elmondta: – A fészekkihelyezési programnak köszönhetően gyarapodik az állomány.

Csatárimajor 10 kilométeres körzetében 4–5 ismert költési helye van a gyöngybagolynak. A szaporulat a táplálék mennyiségétől függ. Túlnyomórészt rágcsálókkal táplálkozik, a leggyakoribb zsákmányállata a mezei pocok. A galambokat kirekesztjük az odúból, illetve a gyöngybagoly, ha befészkel, ott nem lenne maradása – mondta végül Király László. A két madármentő bízik benne, hogy a gyöngybaglyok mihamarabb elfoglalják új szálláshelyüket.

Az eredeti cikket IDE KATTINTVA olvashatja!

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.