A dunaújvárosi Munkásművelődési Központ bejárata előtt apró huszárok és egyedi kokárdák várták a járókelőket. A kézzel készített alkotásokat a művelődési központ munkatársai filclapokból gyártották, amelyeket már a hét közepén kihelyeztek, hogy a jeles napra mindenki díszbe öltözhessen. Az ünnepi műsor sem maradhatott el, igaz, idén csak online videó formájában, de a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes verssel, énekkel és tánccal emlékezett a 173 éve történt forradalom eseményeire és résztvevőire.
Csókakőn videós üzenettel és csendes koszorúzással emlékeztek a március 15-i eseményekre, de egyénileg ünnepeltek Száron, Zámolyon és Iszkaszentgyörgyön is. Utóbbi településen két felvonásra bontották a megemlékezést: a hétvégén az óvodások szúrtak a földbe az emlékműnél papírzászlókat, majd hétfőn Gáll Attila polgármester és Ampli Ferenc alpolgármester helyezett el ott koszorút. Az eseményt videó formájában osztották meg a közösségi hálón, így a falubeliek virtuálisan részt vehettek a megemlékezésen. Szombaton közös falutakarításra invitálták a településen élőket, hogy az ünnepre megtisztuljanak az utcák.
Sárbogárdon és környékén sem feledkeztek meg az ünnepről. Csendes megemlékezés történt Sáregresen: egyénileg helyezhették el a tiszteletadás mécseseit a művelődési ház kopjafája elé. Mezőfalván a Petőfi iskola hetedikesei adtak online műsort, amelyet egy videómegosztó portálra töltöttek fel. Az iskola kiemelte, vírushelyzet miatti korlátozások sem akadályozták meg diákjaikat abban, hogy megemlékezzenek a jeles napról. Hasonlóan ünnepeltek az előszállási Árpád Fejedelem Tagiskola, illetve a Sárszentmiklósi Általános Iskola hetedikesei is. Online előadásaikban bátran használtak dramatikus elemeket, jeleneteket, párbeszédeket.
A járványhelyzet miatt egyéb ötletekkel kellett előrukkolni Mezőszentgyörgyön is. Eötvös Károly, a falu híres szülötte előtt online tisztelegtek– mondta el lapunknak Kiss Péter, a művelődési ház és könyvtár megbízott igazgatója. Míg az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc eseményeire egy kerítés-kiállítással emlékeztek. Az installáció a történéseket egy képzeletbeli idővonal (nemzeti színű szalag) mentén mutatja be képekkel és információkkal illusztrálva a forradalom kitörésétől egészen az aradi tizenhármak kivégzéséig. A mezőszentgyörgyiek sétálva kísérhették végig történelmünk fényes eseményének legfontosabb szeleteit.
Bicskén is elmaradtak a szokásos találkozók, a nyilvános ünnepségek, de a nemzeti színekbe öltöztetett utcák, terek a hagyományhoz igazodóan hirdették a magyarok legkedvesebb napjának évfordulóját. A polgármester, Bálint Istvánné egyedül koszorúzott a város szívében emelt Kossuth-szobornál az ünnep előtti utolsó munkanapon. A közös (otthoni) ünneplésre pedig rövid kisfilm készült a mai Bicske pillanatairól, amit levetítettek az online-tévében. A polgármester a kisfilmbéli rövid „beszédében” a mindannyiunkban megfogalmazott lényeget foglalta össze az 1848-as elődökről: „A haza számukra nemcsak egy hely volt, ahol élnek, hanem a minden. A szülőföld, a nyelv, a kultúra, a hagyományok. Ha kellett, meghaltak érte. Tisztelet a bátraknak!”
Az eredeti cikket ITT érheti el.
Kiemelt kép: Kozma Miloso
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.