Könyv készül a régi magyar esküvői divatról Bács-Kiskun megyében

Hét évtized magyar esküvői divattörténetét, néphagyományait mutatja majd be a Magyar Esküvői Divat 1920–1990 című kötet.

null

Hét évtized magyar esküvői divattörténetét, néphagyományait, szokásait mutatja majd be, megyékre lebontva, a most készülő Magyar Esküvői Divat 1920–1990 című kötet. A látványos, ugyanakkor kordokumentumként is szolgáló könyvön egy kilencfős csapat dolgozik, melynek fő mozgatórugója Tánczos Anita divattervező, valamint Goda Gabriella divattervező és Komáromi Mónika stílustanácsadó. A részletekről az ötletgazda, Tánczos Anita mesélt.

– Az ötletet még 2011-ben egy családi vacsora adta, ahol előkerültek a felmenőink régi esküvői fotói, melyekhez édesapám érdekes történeteket mesélt. A fantáziámat megmozgatta a könyv lehetősége, melynek első gyümölcse 2015-ben készült el. Ebben Győr-Moson-Sopron megyére fókuszálva mutattam be a régi esküvői divatot. Ezt gondoltuk tovább társaimmal, így most készül az országos változata. Ehhez kérjük most a Petőfi Népe és a baon.hu olvasóinak is a segítségét, hogy a könyvben helyet kaphassanak az alföldi szokások, a Bács-Kiskun megyei élettörténetek és fotók – hívta fel a figyelmet Tánczos Anita.

A szervezők a könyv kapcsán létrehoztak egy saját Facebook-oldalt Magyar Eskü­vői Divat néven, valamint a www.magyareskuvoidivat.hu honlapot. Ezekre április 30-áig várják az esküvői fotókat, a templomba vonulós esküvői felvételeket, illetve személyes történeteket. A könyv szerkesztői munkája miatt ekkor egy zárást eszközölnek, de a fotókat továbbra is fogadják, hiszen a könyvet egy vándorkiállítás is követi, melyhez a később érkező fotókból is válo­gatnak.

– Nagyon fontosak számunkra a régi fotók, a régi ruhákról és kiegészítőkről készült felvételek, a korabeli meghívók, de legalább ennyire meghatározóak a személyes történetek, mert csak ezekből ismerhető meg igazán a valódi divatkorkép és az akkori szokások. Könyvünk különlegessége pontosan abban rejlik, hogy igaz történeteken keresztül ölt majd emberi arcot az adott kor divattörténete.

Személy szerint lenyűgözőnek találom a múlt menyasszonyait, nem csupán a fotók, de a hozzájuk fűződő történetek alapján is

– tette hozzá Tánczos Anita.

Az eddig beérkezett fotók és relikviák alapján már jól megfigyelhető, milyen jellegzetes elemei voltak a különböző évtizedeknek. Ezekre az adott kor történelme és gazdasági helyzete is befolyással volt.

Tánczos Anita (középen) és társai, Goda Gabriella és Komáromi Mónika
Fotó: baon.hu

– Például az 1920-as években a bokát szabadon hagyó charleston fazonú, egyenes szabású ruhák voltak a jellemzők. Az 1940-es években méteresre hosszabbodtak a fátylak, a kecses formavilágú ruhák. A háború után a visszafogottabb sziluettek és sötét kosztümök az általános szegénységet tükrözték. Az 1960-as évek divatja felkészült a szabad szellemű 70-es évekre, inkább a kalocsai hímzett mintákat és a dzsörzéruhákat részesítették előnyben. A vonalvezetés azonban visszautalt a negyvenes évekre. 1980-tól vegyesen jelentek meg a fodros, habos-babos, királynős ruhák, ez a stílus pedig a 90-es években teljesedett ki. Az is érdekes, hogy a hét évtized alatt mikor volt jellemző a női ágon öröklődő menyasszonyi ruha, a maguk által varrott vagy a kölcsönzött viseletek – sorolta az esküvői ruhák divatját.

A fényképek alapján nemcsak a ruhák divatkortörténete ismerhető meg, hanem az esküvői smink és a haj divatja is.

– Számomra nagyon meglepő volt, de a smink és a haj divatjára nem adtak régen. Ennek oka egyrészt, hogy nem sokan engedhették meg maguknak, másrészt a népszokások. Ma már elképzelhetetlen, hogy egykoron az arák smink nélkül álltak oltár elé, mégis gyönyörűek voltak – jegyezte meg az ötletgazda.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.