Pusztaszeren még senki sem halt meg koronavírusban

A pusztaszeriek eddig fegyelmezetten betartották a koronavírussal kapcsolatos rendeleteket. Közülük kevesen betegedtek meg.

null

– Azt tapasztaltuk, senki sem esett pánikba, fegyelmezettek az emberek. Amit kértünk és javasoltunk, illetve amit a rendeletek előírtak, betartották, például az idősek nem mozdultak ki otthonról, de ezt az is segítette, hogy az egyik élelmiszerbolt megoldotta a házhoz szállítást Pusztaszeren – közölte Nagy Emese, a háziorvos asszisztense, „mellékállásban” alpolgármester.

Nagy Emese, a háziorvos asszisztense Pusztaszeren
Fotó: DÉLMAGYAR/TÖRÖK JÁNOS

Ha valaki koronavírusos tüneteket mutatott, rendeltek tesztet, és elvégezték, de januártól február közepéig még gyanús eset sem volt. Viszont ezért lehetett a tesztelések eredménye 60-80 százalékos – ötből három-négy lett pozitív –, mert csakis indokolt esetben végezték el.

– Pusztaszeren a középkorúakat és a fiatalabbakat támadta meg inkább a vírus, főként a 40-es, 50-es korosztályt, az idősebbeknél alig volt tünet vagy megbetegedés, még tavaly fordult elő három-négy eset – mondta Nagy Emese.

– A falun belül nem terjedt komolyan a koronavírus, amit inkább a másutt, Szegeden és Kisteleken tanuló és dolgozó fiatalok, középkorúak hurcoltak be

– vélekedett az asszisztens. Pusztaszerről mindössze ketten kerültek kórházba, egy 40 és egy 70 éves, utóbbi veszélyes tüdőgyulladással. Az első hullámtól eddig 30-40 vírusos megbetegedés volt és tavaly novemberben be kellett zárni az óvodát. Haláleset nem történt.

– A központból megkapjuk a ránk vonatkozó regisztráltak listáját, amit folyamatosan frissítenek, ennek alapján hívtuk, hívjuk be a lakosokat, elsőnek az idősebbeket az oltásra. Eddig tizenkilenc embert otthonában oltottunk, nyolcvanat a rendelőben, az oltópontokra pedig ötvenkettőt irányítottunk – sorolta, hozzátéve, a kínai Sino­pharm-vakcinával kedvezőek a tapasztalataik. Praktikus, jól szállítható és egy-egy adagban steril fecskendőbe töltöttek.

Most a legkisebb településen is kötelező szabadtéren a szájat és orrot eltakaró maszk viselése.

– A kijárási tilalom fel sem tűnt nálunk, a falusiak ugyanis alkonyatkor, sötétedéskor már behúzódnak otthonaikba, márpedig télen 4 és 6 óra között már este van – mondta Emese.

– Nagy az oltási kedv, egyre többen jelentkeznek nálunk is, de akad, aki kivár. Azt szoktam mondani a kétkedőknek, hogy a gyerekeinknek is beadatjuk a védőoltást – igaz azok kötelezők –, és bízunk benne, hogy megvéd a bajtól, például a kanyarótól. A kicsiknél is előfordul, hogy fáj a kezük vagy egy kicsit ég az oltás helye. És a koronavírus nem fékez, hanem egyre erősebben támad. A vakcina biztonságot, védelmet adhat – zárta gondolatait az asszisztens.

Az eredeti cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.