Új ólomüvegeket is kapott a felújított kunágotai templom

Kunágotán hosszú hónapokon át dolgoztak a település központjában, kívül s belül megújult Isten háza.

null

A kunágotai Szent Imre római katolikus templom tavaly ünnepelte fennállásának 150. évfordulóját. Hat ólomüveg ablakkal gazdagodott, adományokból – értesült hírportálunk. Az 1870. november 5-én felszentelt templomot többször is felújították és renoválták, a legutolsó nagy átalakítást az 1960-as években az egyházközség 100 éves fennállásának a tiszteletére végezték el – derül ki a cikkből.

– Akkor a templom fala kívül nemes vakolatot kapott, a beltérben jelentős változások történtek. Elbontották a mellékoltárokat, illetve a templombelsőt kifestették, ennek a következtében eltűnt a templomhajó mennyezetét díszítő Leonardo da Vincitől Az utolsó vacsora című kép másolata is. A pályázati forrásnak köszönhetően 2020-ban megújulhatott a templom tetőszerkezete. A torony után a külső falak, a lábazat is.

A templomba belépve a legszembetűnőbb változás a templomhajó hat ablakát díszítő új ólomüveg

– részletezte Gábor László. A helytörténésztől megtudtuk, a szentélyben már korábban is volt két ólomüveg. Az első, amit a szentély bal oldalában a Budapesti Eucharisztikus Világkongresszus emlékére 1938-ban Juhász Hugó budapesti festőművész készített 720 pengő értékben, a szentmise úrfelmutatását ábrázolja. Vele szemben Szent Istvánt ábrázolta, de ezt a háború alatt 1944-ben kilőtték. Helyére 2013-ban a Kovács testvérek, a szüleik emlékére, Szűz Máriát ábrázoló színes ólomüveget készíttettek.

Pápai Zoltán polgármester és családja is felajánlott egy üvegablakot.
Fotó: Bencsik Ádám / beol.hu

– A szentélyben lévő hat ablak cseréjét tavaly elvégezték. Egynek a költségét az önkormányzat vállalta – ezt már Pápai Zoltán polgármestertől tudtuk meg.

– A hajó bal oldalán található első üvegablakot a Szeged-Csanádi püspökségnek köszönhetjük. A kép az államalapító Szent István királyt ábrázolja, amint az felajánlja a koronát Szűz Máriának. Az önkormányzat adományából elkészült középső ablakon Szent Ágota látható. A bal oldali harmadik üvegablakot a kunágotai születésű Kovács Péter békési püspöki helynök ajánlotta fel.

A kép boldog Apor Vilmost ábrázolja.

A szentély jobb oldali első üvegablaka Szent Józsefet ábrázolja, amely dr. Kovács József püspöki általános helynök felajánlásának köszönhető. A középső ablak számomra a legszemélyesebb. Amikor dr. Kovács József püspöki helynök, vagy ahogyan mi szólítjuk, Józsi atya megkeresett azzal a lehetőséggel, hogy az egyik üvegablak elkészítésének a lehetőségét felajánlja a családunknak, gondolkodás nélkül igent mondtam. Az üvegablakon Szent Anna látható, amint bemutatja a gyermek Máriát a templomban. A kép mondanivalójában ott rejtőzködik annak a családi fájdalomnak a feldolgozása, ami Anna lányunk elvesztésével ért bennünket – tette hozzá a polgármester. A jobb oldali utolsó ablak képe Páduai Szent Antalt ábrázolja – az pedig a kunágotai hívek felajánlásából készült el. Az ablakok Máté István és Lantos Györgyi alkotásai.

Bandi pap építtette a templomokat

Kunágota és az ország szinte egyedülálló történeti kuriózuma, hogy a település mindkét templomát ugyanaz a plébános, Bandi pap, vagyis Bodnár Endre építtette. 1870-ben a katolikus templomot, amit Szent Imre napján fel is szenteltek. Majd összekülönbözött a püspökkel és az állásából elmozdították. A jó megjelenésű, megnyerő fiatalember egy rövid ideig vándorszínészkedéssel foglalkozott. A kunágotai reformátusok küldöttsége felkereste azzal a határozott céllal, hogy jöjjön vissza a faluba, legyen az ő papjuk. Elvégezte a református lelkészvizsgát s visszatért a faluba, majd 1876-ban felépítette a református templomot.

Az eredeti cikk a kunágotai Szent Imre római katolikus templom felújításáról IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.