A kecskeméti orvos szerint a méhek élete veszélyeztetetté vált

Egyre több a kihalással fenyegetett beporzófajok száma, amelynek fő oka a klímaváltozás, a mezőgazdasági művelés változásai.

null

Szakemberek szerint a méhek európai populációja haldoklik. Egyre több a kihalással fenyegetett beporzófajok száma, amelynek fő oka a klímaváltozás, a mezőgazdasági művelés teljes mértékének megváltozása és a káros növényvédő szerek használata.

– A klíma az 1980-as évektől kezdve megváltozott. Régen márciusban elolvadt a hó és jött a jó idő, a kikelet pedig magával hozta a virágzó növényeket. Manapság már a hideg a tél helyett tavasszal jön el. A fagy miatt pedig a növények nem tudnak megfelelő minőségű virágport adni – mondta el dr. Hegedűs Dénes állatorvos és méhész.

A szakember kifejtette, hogy a klímaváltozás megváltoztatja a méhek viselkedését is.

A gyenge telek megzavarhatják őket, a melegebb idő miatt azt hiszik, már tavasz van és elkezdenek szaporodni, így felélik a tartalékaikat. A méhek teleléséhez rengeteg és többféle virágpor szükséges azért, hogy elraktározzák a kaptárba.

– Normális esetben a méhek, október körül befejezik a fiasítást, és attól kezdve tetszhalott, nyugalmi állapotba kerülnek. A fészek belső hőmérséklete a 34-35 fokról visszahűl, egészen 14-15 fok köré – mondta el Hegedűs Dénes.

– Ahhoz, hogy a méhek átteleljék a hideg hónapokat, az kell hogy a környezetben kialakuljon az évszaknak megfelelő 5-6 fok körüli átlaghőmérséklet.

Az utóbbi években azt lehet látni, hogy decemberben és januárban is akár 20 fokot is mérhetünk, mindez a méheket becsapja, azt hiszik, hogy itt a tavasz, emiatt télen elindítják a fiasításokat, fölfűtik a fészket és az energiájukat felélik.

A szakember elmondta, hogy nagy változások történtek a méhcsaládok téli élelemfogyasztásának terén is.

– Az 1970-es és az 1980-as években egy méhcsalád a tavasz megjelenéséig 1-3 kilogramm mézet fogyasztott el, most ott tartunk, hogy 7-8 kilogrammot is megesznek. A téli élelemkészletet is felélik és tavaszra nem marad nekik – részletezte a szakember.

Kiderült, hogy nem csak az a baj, hogy az élelemkészletüket is felélik, hanem az is gond, hogy a méheknek a biológiai órája is ketyeg.

– A nyári méhek élete 6-7 hét, a téliekének fél évnél hosszabbnak kell lennie, hogy a stafétát át tudják adni a következő generációnak.

Ez azzal biztosítható, hogy az őszi méh sokkal többet táplálkozik a tél beállta előtt és emiatt bírja ezt a hosszú időszakot, hiszen télen nincs külső táplálék, csak a belső táplálékra hagyatkozhatnak, ez biztosítja a telelésüket – magyarázta, és hozzátette, hogy ezeknek a rovaroknak, ha nem áll rendelkezésükre elegendő nektár, akkor cukorral kell őket etetni, hogy életben maradhassanak.

– Az 1970-es években a méheket nem kellett cukorral etetni. Ezt a cukrot a méhészek azért adják oda a méheknek, hogy életben maradjanak, nem pedig azért, hogy ebből mézet készítsenek. Az 1980-as években 5 kilogramm cukor elég volt egy méhcsaládnak. Jelenleg viszont 20-25 kilogramm/család az adag. Ha ezt nem adja oda a méhész, akkor a méhek elpusztulhatnak, ez a nektármennyiség ami hiányzik a környezetből.

Valaczkai Tamás méhész dolgozik nagyszénási méhészetében 2020. április 25-én. Kéthetes késéssel, de elkezdõdött a méhek felkészítése a fõ hordásnak számító akácvirágzásra. A késői fagyok miatt idén előre láthatóan kevesebb lesz a hungarikumnak számító akácmézből
Fotó: MTI/Rosta Tibor

Könnyen lehet, hogy veszteséges lesz az év

Hegedűs Dénes mondta, hogy ősszel minden méhészetet megvizsgálnak, akkor van egy számlálás is, ahol kiderül mennyi méhcsalád ment be a telelőbe, majd tavasszal is megszámolják őket és így kiderül mekkora a veszteség.

– A becslések szerint télen a méhek körülbelül 25-30 százaléka vesztett oda. Ez nagy probléma, de emellett még az is gond, hogy a méhek, amelyek megmaradtak, azok sem rendelkeznek olyan vitalitással, hogy azt tudjuk rájuk mondani, hogy termőképes család lesz belőlük – mondta el a szakember.

A fagyok miatt több fa rügye elfagyott, amely szintén nagy baj.

– Az akác már kétszer elfagyott, már pár centiméteresnek kellene lennie a rügyeinek. A nyárfára is igaz ez, a leveleknek már kint kellene lennie. Óriási kárt okozott ez a tavaszi fagyhullám, ami szárazsággal párosul, emiatt alig vannak virágzó növények – válaszolta kérdésünkre.

A méhész felhívja a figyelmet arra, hogy a méhek léte veszélyeztetett lett, de nem csak a méheké, a madarak is eltűntek, ahogy nagyon sok más élőlény is.

– A mondják, hogy a 21. század a nagy kihalások kora lesz. Az, hogy a méhekkel baj van, egy olyan előzetes figyelmeztetés, amit komolyan kell venni, hiszen később majd gond lesz az emberekkel is.

A nem megfelelő időben végzett permetezés árt a méheknek

A méhek védelméről jogszabály rendelkezik, ugyanis a nem kellő odafigyeléssel végzett permetezés súlyos károkat okozhat a házi és a vadon élő méhállományokban.

– Régóta küzdünk már azért, hogy a növényvédelmet átgondoltabban végezzék. Ha a virágzó növényeket fényes nappal permetezik, ártanak a méheknek is. Világszerte jobban kellene vigyáznunk a természetre, hiszen az összes élőlénynek szerepe van a biológiában – mondta el dr. Hegedűs Dénes.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.