Áthatja Álmosd községét a Kölcsey-kultusz

Hajdú-Bihar megyében itt a legmagasabb az egy lakosra jutó múzeumok száma.

null

Annak ellenére, hogy 1400 fő körüli lakosságával egy igazán kis községről van szó, a megye román határhoz közel eső szélén fekvő Álmosd rendkívül gazdag kultúrával rendelkezik. Régészeti leletek bizonyítják, hogy az apró település már az őskortól lakott volt, de a magyar történelem alakulásában is többször felbukkant a neve – írja a Hajdú-Bihar megyei hírportál, a haon.hu.

A helyiek nagyon büszkék a múltjukra, és szinte minden lakos tudja, hogy ötszáz évvel ezelőtt Dobó István birtokába került a terület, hogy Álmosd mellett arattak győzelmet Bocskai István hajdúi, és hogy itt őrizték a magyar himnusz eredeti kéziratát is 80 éven keresztül.

Az előbbi tények után nem meglepő hát, hogy Hajdú-Biharban itt a legmagasabb az egy lakosra jutó múzeumok száma is. A hírportál Tóth Sándorral, Álmosd polgármesterével beszélgetett a fennmaradt emlékekről és azok megőrzéséről.

A polgármester elmondta, amikor nyitva lehettek a múzeumok, havi rendszerességgel tartottak foglalkozásokat a gyerekeknek. – Az előző évben indítottuk ezt a programot, amely keretei között nemcsak a helyieknek, hanem Debrecenből kilátogató diákok számára is tarthatók múzeumpedagógiai órák magyarból és történelemből is. Azt gondolom, hogy tartalmasan eltölthetnek itt egy napot a múzeumban, de azzal is, ha kimennek a határba, és megnézik az állattenyésztést – fogalmazott. – Minden évben próbálunk különböző rendezvényeket rendezni a Kölcsey Múzeumban – mondta Tóth Sándor polgármester. Hozzátette, különböző időszaki kiállításokat is szoktak tartani, ezenkívül volt egy új kezdeményezésük is, kaktuszkiállítást és -vásárt rendeztek a tavalyi évben, amit idén is szeretnének folytatni.

Az álmosdiak büszkék történelmükre
Fotó: Napló-archív/haon.hu

Értékes arborétum

Hogyan is kapcsolódik a faluhoz Kölcsey Ferenc? Ugyan nem itt született, de hatéves koráig szülei álmosdi otthonában, a ma Kölcsey-emlékházként látogatható épületben nevelkedett. Ezt követően tanulmányai miatt elköltözött a településről, ám a szünidőt előszeretettel töltötte mégis Álmosdon. Érdekes, hogy mégsem a család házában találták meg a himnuszt. – A magyar himnusz kéziratát a Miskolczy család kúriájának padlásán őrizték az 1860-as évektől egészen 1944-ig – tudtuk meg Tóth Sándortól. – Az épület mögött található a Miskolczy park, aminek sajnos nehéz ügye van. A rendszerváltásig az iskolások társadalmi munka keretei között sokat gondozták, ám ez azóta elmaradt – mondta a polgármester. – Kéne valamit csinálni, hogy jobban nézzen ki, mert öregednek a fák, és hanyatlik a terület, pedig nagyon értékes növényzetről van szó, több mint 300 fakülönlegesség található benne – tette hozzá. Kiemelte, itt található az ország legnagyobb és legöregebb vadgesztenyefája, melynek átmérője több mint hétméteres.

Az előbbieken kívül a település első világháborús emlékművének is kalandos története van. – Az országban elsőként Álmosd lakói állítottak emléket az I. világháborúban elveszített hősöknek – mondta a polgármester. A Nagyváradon készített emlékművet azonban nem volt könnyű eljuttatni a faluba az akkoriban hatályban lévő határzár miatt. Végül azonban elfoglalta helyét, és mai napig áll a református templomkertben.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.