Csörnyeföldi borászt jelöltek az Év Agrárembere díjra

A világ legelismertebb borászati magazinja, a brit Decanter a legjobb harminc magyarországi bor közé a csörnyeföldi Bussay Pincészet két termékét is beválogatta.

null

A muraszemenyei háziorvosként is dolgozó Dr. Bussay Dorottya bő hat évvel ezelőtt, édesapja, dr. Bussay László halálát követően vette át a borászat vezetését. Azóta nemcsak sikeresen újította meg a termékpalettát, többek között azzal is, hogy új márkaneveket vezetett be a piacon, de minden korábbinál nagyobb figyelmet fordít arra, hogy a borok arculatában és üzenetében a zalai borvidék muravidéki körzetének fontosságát hangsúlyozza. Jelölését Az Év Agrárembere Díjra többek között ennek is köszönheti a csörnyeföldi borász.

– A Fiatal gazda kategóriában kaptam jelölést, ami életkorom mellett abból is adódik, hogy valóban hat éve vettem át a családi gazdaság vezetését

– mondta. – Ezzel együtt is nagyon meglepődtem a jelöltségemen, s egyáltalán nem számítottam rá, de nagyon jól esik, hogy mások is értékelendőnek tartják az erőfeszítéseimet, s úgy gondolják, hogy méltó lehetek egy ilyen elismerésre. A leginkább szívmelengető mégis az volt benne, hogy amikor a közösségi oldalon megosztottam a hírt, nagyon régi családi ismerősök, barátok, a praxishoz tartozó betegek azonnal összefogtak, s egy valóságos kampányt indítottak mellettem.

Dr. Bussay Dorottya a csörnyeföldi családi birtokon
Fotó: Gyuricza Ferenc

Dr. Bussay Dorottya azt is mondja, a termékpaletta megújítása egy természetes fejlődés eredménye, annak a közel harminc éves munkának egy következő állomása, amelyet annak idején még édesapja indított el. Úgy fogalmaz:

a Mura és a Kövecs márkanevek bevezetésével a termőhelyi karaktert, azt az adottságot szeretnék megmutatni, amely kifejezetten Zalához, s azon belül is az itteni borvidék muravidéki körzetéhez kötődik.

– Amikor az ember végigkóstol számos évjáratot, s rájön, hogy itt nagyon jó rajnai és olaszrizlingek, szürkebarátok vagy traminik születtek, akkor elkezdi keresni az okokat – magyarázza. – Aztán rájön, hogy

a borok karaktere annak a terroire-nak, termőhelynek köszönhető, aminek a mikroklímáját az erdők között kanyargó Mura és a túloldalon található hegyek alakítanak, miközben az ízvilágot az agyagos, kavicsos talaj is alakítja.

Mi ezt a termőhelyi karaktert, ezt a helyi adottságot szeretnénk minél hangosabban, egyértelműbben hangsúlyozni, ezért is választottuk termékcsaládainknak az említett neveket.

Dr. Bussay Dorottya hozzátette: Mura márkanév alatt a fő boraikat vezették be a piacra. Többek közt azt a hordós érlelésű, klasszikus stílusú száraz fehérbort, amelyet olaszrizling, szürkebarát és rajnai rizling házasításával készítenek. A termékcsalád vörös tagja ugyancsak házasítás révén jött létre, ebben a jól ismert pinot noir, merlot, cabernet franc és cabernet sauvignon mellett egy kevésbé ismert, régi magyar szőlőfajta, a laska található még. A borász szerint utóbbi ad igazán izgalmas karaktert az amúgy is sokrétű ízvilágú, ételekhez könnyen párosítható, 12,5 százalék alkoholtartalmú, elegáns, hűvös gasztrobornak. A rozéjuk is igazi meglepetés, hiszen az egy önálló szürkebarát bor. A Kövecs márkanév alatt pedig azok a borok kerülnek forgalomba, amelyekből kevesebb mennyiség készül.

Munkájuk eredményességét a brit Decanter magazin magyar borvidékekkel kiemelten foglalkozó májusi száma is jelzi, amely igen magas pontszámokkal választotta be a 30 legjobb magyar bor közé a csörnyeföldi Bussay Pincészet két korábbi termékét, a Charmes Pinot Noir 2017-et, valamint a 2018-as Csókaszőlőt.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.