Egy csökmői háziasszony elárulta a tökéletes sokác bab titkát

A sokác babnak sok elnevezése van, köcsögös, csupros vagy fazekas babnak is mondják.

null

Nagyné Jámbor Erzsébet néhány éve egy Mohács környéki specialitással indult egy csökmői főzőversenyen; akkor kíváncsiság övezte az ötletét. A háziasszony sokác babot készített a megmérettetésen, de azóta is szívesen tálalja fel családjának a különleges eljárással készült ételt – írja a Hajdú-Bihar megyei hírportál, a haon.hu.

– Megtartottam a receptet, bár nem is a recept a különleges a sokác bab esetében, hanem a technológia, amivel elkészül. A sokác babnak sok elnevezése van, köcsögös, csupros vagy fazekas babnak is mondják.

A név árulkodó: ez egy bableves, amely egy speciális kerekded, hőálló, mázas agyagedényben fő meg, tűz mellett, a szabad ég alatt – fogalmazott. Erzsébet azt mondja, nem ismerte korábban a sokác babot. Egy televíziós főzőműsorban látta, miként is készült pontosan.

A sokác bab egy Mohács környéki specialitás
Fotó: MW-archív/haon.hu

– A sokác bab elkészítése nem tér el a babgulyás receptjétől. A paszulyt már előző nap beáztatom vízbe. Másnap a beáztatott paszulyt beleteszem a köcsögbe, felengedem vízzel, teszek bele sót, borsot, fokhagymát, felszeletelt vöröshagymát és babérlevelet. A füstölt húst felkockázom, és azt is hozzárakom, hogy együtt főjenek. Egyszerre teszek bele a köcsögbe mindent. Ezt aztán a tűz mellé leteszem, de sosem a tűzbe bele, csak mellé, így a köcsög egyik oldalát éri a hő. Szó szerint kering a leves az edényben az egyoldali melegítéstől, kavarni sem kell. Pontosan ezért volt alkalmas a régi időkben is a mezőgazdasági munkák idején, nem kellett az edény mellett állni. Amíg főtt az étel, folyt a munka. Mivel nem közvetlenül a tűzben van az edény, így nem zubog a lé, nagyon lassan fődögél, akár 5-6 óra is kell, amíg elkészül. A végén én paprikás rántást teszek bele, bár ez már ízlés kérdése, a családom így szereti, de az eredeti receptekben nincs rántás – osztotta meg a háziasszony.

Mint mondta, a köcsögben készült étel bár nem tér el a babgulyás jól ismert receptjétől, annak köszönhetően, hogy nyílt láng mellett a szabadban készül el, sokkal finomabb a végeredmény. – Egyrészt a füst átjárja, ez már különlegessé teszi az ételt, másrészt pedig a lassú főzés miatt az ízek sokkal harmonikusabbak. Normál esetben a babgulyást nem főzzük órákon át – tette hozzá.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.