Félidőben a nagyvázsonyi Kinizsi-vár grandiózus rekonstrukciója

Jól halad a Kinizsi-vár felújítása, a beruházás készültsége meghaladja az 50 százalékot 2021 tavaszán.

null

A lakótorony állványzata elkészült, zajlik a homlokzat helyreállítása, amely a kutatók, a restaurátorok és műemléki szakemberek számára érdekes feladattal szolgál, hiszen évszázadok óta érintetlen felületeket vizsgálhatnak. A nagyvázsonyi Kinizsi-vár a magyarországi várépítészet történetének viszonylag késői alkotása. Építésének pontos ideje ismeretlen, valószínűleg az 1400-as évek elején kezdődött az építkezés. Mátyás király a várat 1472 után – hűséges szolgálataiért – Kinizsi Pálnak adta, aki jelentős építkezésekbe kezdett.

Fotó: Molnár Sándor / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Kinizsi Pál részben megerősítette, részben komfortossá tette a nagyvázsonyi várat. A törökök kiűzése után a végvárak hadászati jelentősége csökkent, az új tulajdonos Zichy család csak rövid ideig tartózkodott a várban. 1756-ig az úriszék börtöne volt, majd pálinkafőzésre használták. A pálinkafőzőben történt robbanás, majd az 1857. évi tűzvész végképp megpecsételte a sorsát.

A vár kivitelezési terve
Fotó: Molnár Sándor / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Az 1950-es évekbeli első állagmegóvás nyomán a vár a környék fő turisztikai attrakciója lett, ám – részben a korlátozott mennyiségű zárt tér miatt – a látogatók jelentős része a nyári félévben érkezett csupán. A NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. által koordinált átfogó műemlék-helyreállítási és turisztikai célú beruházás elsődleges célja, hogy a XXI. század látogatói igényeihez alkalmazkodva biztosítson hasznos, tartalmas időtöltést az ide látogatóknak, hosszabb időtöltésre ösztönözve és invitálva őket az év bármely szakában.

Fotó: Molnár Sándor / VEOL.HU – MEDIAWORKS

A helyreállítás legfőbb eleme a belső vár még álló falakkal rendelkező tereinek lefedése, valamint azon épületrészek esetén, ahol erre a kutatások alapján hitelesen lehetőség nyílt, az épület részleges rekonstrukciója. Az eredetileg háromszintes palotából így két szint lesz látogatható, és az így kialakuló helyiségek a projekt keretében készülő izgalmas, állandó kiállítás mellett rendezvényeknek, továbbá múzeumpedagógiai foglalkozások számára is helyszínt biztosítanak.

Fotó: Molnár Sándor / VEOL.HU – MEDIAWORKS

A beruházás készültsége 2021 tavaszán meghaladja az ötven százalékot. A lakótorony állványzata elkészült, zajlik a homlokzat helyreállítása, amely mind a kutatók, mind a restaurátorok és műemléki szakemberek számára érdekes feladattal szolgál, hiszen évszázadok óta érintetlen felületeket vizsgálhatnak. Az udvari loggia rekonstrukciója elkészült, ez a helyreállítás egyik legizgalmasabb eleme, hiszen érzékelhetővé teszi a vár egykori hangulatát. Elkészült a loggiát határoló Palotaszárny emeleti ráépítése, a földszinten és az emeleten a gépészeti és villamos szerelések folynak, megkezdődött a belső vakolás a hazánkban még kevésbé elterjedt agyagvakolat alkalmazásával.

Fotó: Molnár Sándor / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Az átadást követően nemcsak a kívülről és környezetében megújult Kinizsi-vár miatt lesz érdemes ide látogatni, hanem azért is, mert számos olyan új és megújult kiállítási, illetve szolgáltatási elemmel bővül a kínálat, amelyek garantálják az élményekben és látványban gazdag időtöltést.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.