Igazi csodákat horgol a nyugdíjas oroszlányi tanárnő

Oroszlányra figyel az amigurumi-közösség. Hornyákné Sebestyén Éva meghonosította a japán cérnaszobrászatot.

null

– Amikor nyugdíjaskorba léptem, akkor is igyekeztem aktív maradni, szerettem volna valami alkotói munkát folytatni. Ekkor találtam rá a távol-keleti technikára, az ami­gurumira. Ez egy horgolási módszer, amely által leginkább állatokat készítenek, de közkedvelt eszköz a különféle tárgyak, bábuk, babák készítéséhez is. Mindig is szerettem 3D-ben gondolkodni és alkotni. Tanítónő vagyok. Ha valamit elsajátítok, azt mindenképp meg szeretném osztani másokkal – kezdte a nyugdíjas pedagógus.

– Annak idején szakköröket vezettem, és amikor nyugdíjba mentem, szerettem volna olyasvalamit csinálni, amit továbbra is taníthatok. Gyöngyállatkáim, papírmaséim a szakkörökön, és otthon, a gyerekkezekben keltek életre – kedvenc játékok, ajándékok, használati és dísztárgyak lettek belőlük. Csodálatos volt őket megtervezni, megalkotni, de azt hiszem, az amigurumi mindent felülír – mesélte Éva, aki maga is számos babát, állatfigurát készített, amelyek később nem csak a kisebbek, hanem a nagyobbak kedvenceivé is váltak.

A tanárnő elmondása szerint a metódus elsajátítása során – az online elérhető tudástár segítségével – egy-kettőre kedvenc alkotókra, könyvekre, fonalakra, horgolótűkre lelt. Egy idő után maga is blogolásba kezdett a témában: alkotói weboldalának mára 150 ezer aktív követője van – derül ki a cikkből.

– Akár a parkba, vagy a teraszra ültem le, akár az otthoni kényelmes fotelembe pihentem le, minden egyes alkalommal ott volt a horgolótű a kezemben, sokasodtak a figurák is. Imádok tervezni, már az első próbálkozásomkor is átterveztem a mintát, ami egy koreai baba volt óriási hajjal az unokáimnak. Azóta nincs megállás. Egyszerre több játék terve is alakul az agyamban – a színe, formája, fonala, összedolgozási megoldásai, és hogy hogyan lehet a mintát átadni. Három éve arra gondoltam, szeretném a munkámat másokkal is megosztani, így létrehoztam egy saját blogot. Mára már országszerte érdeklődnek a munkáim iránt. Nem hiába, hiszen az amigurumi világszerte nagy hírnévnek örvend: napi több ezer bejegyzés születik hozzá fűződően – részletezte Hornyákné Sebestyén Éva.

Az idők során nem csak a figurák után, hanem az elkészítés módszere iránti figyelem is nőtt: ekkor született meg az Amigurumi iskola nevet viselő kiadvány ötlete, amely egy városi pályázat segítségével készült el. Az olvasók 76 oldalon keresztül ismerkedhetnek meg az amigurumi tudnivalóival, ezzel együtt 27, az író által tervezett játék jelöléses leírását találhatják benne fotókkal illusztrálva. A nyugdíjas alkotó elárulta: a kötetben minden korosztály kedvére válogathat.

– A könyvemben részletesen leírom, hogy hogyan kell egy-egy figurát megalkotni. A megjelenést négy hónapnyi munka előzte meg, amelyben összeszedtem a tudásomat – fűzte hozzá az alkotó. – A bájos pofik, cuki formák, mesés színek sok örömet hoznak a horgolónak és megajándékozottaknak is, legyen az játék, kabalafigura, kulcstartó, vagy dekoráció – mondta a tanárnő.

Betűjeleket viselő öltésfajtákból születnek az egyedülálló figurák

– A távol-keleti leírások egyediek, hiszen horgolás közben egy rápillantással lehet követni az útmutatásukat. Nem szövegesek, hanem jelöléseket használnak. Nagy álmom volt, hogy a jelöléses módszert meghonosítsam itthon is, hiszen ez eddig nálunk nem volt ismeretes. A betűkkel jelölt öltésfajtákat az amigurumi klubomba járó iskolások is elsajátították már, így egyértelmű volt, hogy a könyvemben is ezzel szemléltetem a figurák elkészítését. Az X, V, A és O és az egyéb írásjelek más és más munkafolyamatokat jelölnek, köztük például a szaporítás, vagy épp a fogyasztás jelét. A visszajelzések alapján működik a jelölések követhetősége. Az olvasók a horgoláshoz szükséges kellékektől egészen az elkészítésig mindent egy helyen találhatnak meg.

A könyv alkotásánál emellett a mobilitás előnyeit is figyelembe vettem: a viszonylag kis alakú, spirálisan kötött gyűjteményt mindenki bárhová magával viheti – tette hozzá a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és az Oroszlányi könyvtár gondozásában kiadott műről Éva.

Az eredeti cikk a nyugdíjas pedagógus munkáiról IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról számoltunk be, hogy kihajtották a mezőhegyesi méneseket. Látványos esemény, amikor Szent György napján először hajtják ki téli szálláshelyeikről az állatokat.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.