Írásban és gyakorlatban adnak számot ápolói tudásukról a diákok Ajkán

Aki egészségügyi pályán képzeli el az életét, Veszprém megyében állami képzésben Ajkán tanulhat a Szent-Györgyi Albert technikumban.

null

Az ajkai Szent-Györgyi Albert iskolában hét ágazatban folyik szakképzés, ezek a szociális, az egészségügy, a vendéglátóipar, az élelmiszeripar, a gépészet, az informatika, valamint a rendészet és közszolgálat. Nappali képzésben mintegy ötszáz tanuló vesz részt, a felnőttképzésben pedig közel kétszázan. Valamennyi oktatott szakmát tekintve Ajkán idén 15 bizottság előtt 141 diák tesz szakmai vizsgát – tudtuk meg az intézmény vezetőjétől, Szaniszló Edittől, aki örömmel említi, hogy népszerű náluk az egészségügyi képzés, tavaly februárban 38 mentőápoló végzett, most pedig 24 fog vizsgázni.

Mivel a vírus megjelenése óta az egészségügy a legérzékenyebb ágazat, Gyarmathy Éva igazgatóhelyettes, gyakorlati oktatásvezető részletezte a helyzetet.

– „Békeidőben” a gyakorlati képzés az ajkai Magyar Imre Kórházban és a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházban folyik, és itt az intézményben, jól felszerelt demonstrációs termünkben. A gyakorlati vizsgák is a kórházban zajlanak. A vírus megjelenésével, és különösen, mióta az ajkai járványkórház lett, a gyakorlati képzés visszaszorult az iskolába. Demonstrációs termünket folyamatosan bővítjük, fejlesztjük, így kiválóan megfelel vizsgahelyszínnek is.

A képen a Szent-Györgyi iskola 13. évfolyamos diákjai, Papp Bence és Czibertics Nikolett gyakorló ápolók Ajkán
Fotó: Györkös József/veol.hu

– Szerencse a szerencsétlenségben, hogy március 8-ig hétvégenként kis csoportban jöhettek be a diákok – folytatta az igazgatónő –, így a demonstrációs teremben tudtuk pótolni, és meg tudtuk oldani a gyakorlati képzést minden egészségügyi szakterületen.

Természetesen hiányzott a megszokott élő közeg, a betegek, a kórházi személyzet, de örülünk, hogy tanulóink megfelelnek a vizsgára bocsátás feltételeinek. Emellett kaptunk egy lehetőséget; önkéntes alapon a kórház a nem covidos betegek között fogadhatott gyakorlatot teljesíteni akaró hallgatókat. Tizenhárom fő élt a lehetőséggel.

A vizsga normál esetben írásbeli, szóbeli és gyakorlati részből áll, az Innovációs és Technológiai Minisztérium által kiadott egyedi miniszteri határozat szerint – a tavalyihoz hasonlóan – idén is elmarad a szóbeli a járványveszély miatt. Egészségügy ágazatban gyakorló ápolók és gyakorló mentőápolók tanulnak nálunk, számukra május 4–25. között lesz a vizsgaidőszak. Felelősségteljes orvosok, szakápolók, diplomás ápolók az oktatótársaink, akik mindent megtesznek a vizsgákra való sikeres felkészülésért – tette hozzá Gyarmathy Éva.

Bíznak benne, hogy amint nő a lakosság átoltottsága, ők is visszatérhetnek a normál kerékvágásba, mert a gyakorlatokat nem lehet pótolni, ahogyan online vért sem lehet venni.

Mint mondták, az életre készülnek, ezért a kollégák közül szinte mindenki beoltatta már magát. Arra számítanak, hogy a normál nappali oktatásra május 10-től állhatnak vissza, majd szeptembertől zökkenőmentesen kezdődhet az új tanév.

Az egészségügy empátiát, elhivatottságot igénylő terület, nappali tagozaton, 14 évesen nem a legnépszerűbb a gyakorlóápoló-képzés, ezért rehabilitációsterapeuta-képzéssel próbálják megszerettetni a szakmát a 2021/22-es tanévtől.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.