Mi a teendő, ha élesben szólal meg a sziréna Dunaújvárosban?

Havi rendszerességgel ellenőrzik a lakossági tájékoztató- és riasztórendszert, melyet köznapi nyelven szirénának hívjuk.

null

– Milyen veszélyforrások léteznek Dunaújvárosban és környékén, hogyan tudunk felkészülni a helyzetre, vannak még óvóhelyek, mi a teendő valós riasztás esetén?

– Dunaújváros és vonzáskörzetében összesen négy felső küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglakozó üzem, valamint hat küszöbérték alatti üzem rendelkezik katasztrófavédelmi engedéllyel. A városban harminchárom telepített végponttal meteorológiai és vegyi monitoring, valamint lakossági riasztó rendszer – MOLARI – működik, amelynek köszönhetően a veszélyes üzemek környezetében élő lakosság nagyobb biztonságban élhet. A rendszer a szirénajelzés mellett hangszórókon keresztül élőbeszéd lejátszására is képes. Valós veszély esetén az érintett ipari üzem közvetlen környezetében élők a hangszórókon keresztül hallhatják a katasztrófavédelemtől a szükséges tennivalókat

– Melyek ezek?

– Ez lehet elzárkózásra felszólító üzenet. Ebben az esetben elegendő, ha a térségben élők a nyílászárókat becsukják és a következő jelzésig otthonukban maradnak. Akit az utcán ér a figyelmeztetés, minél előbb menjen haza. Ne kapcsolja be a klímaberendezést, szellőzőberendezést. Amennyiben ezek működnek, ki kell kapcsolni őket. Ne dohányozzon és kapcsolja ki a gáztűzhelyt és a nyílt lánggal üzemelő készülékeket. Menjen a legmagasabban fekvő, a veszélytől ellentétes oldalon lévő helyiségbe. A televíziót, rádiót kapcsolja be, hogy a közleményekről értesüljön. Akit munkahelyén ér a figyelmeztetés, a munkahelyi vezetője intézkedései alapján cselekedjen.

A kép illusztráció
Fotó: unsplash

– Komolyabb esetben, mi a teendő, fel tudunk erre készülni?

– A lakossági tájékoztató- és riasztórendszer hangjelzése vonatkozhat akár a helyszín elhagyására is, ebben az esetben a katasztrófavédelem felszólítja a térségben élőket, hogy melyik útvonalon hagyják el a szóban forgó területet, hol gyülekezzenek.

– Mozgásában korlátozott polgár milyen segítségre számíthat?

– A mozgásképtelen beteg családtagokat a mentőszolgálatnak kell bejelenteni, és egy visszamaradó családtag felügyelete mellett meg kell várni, amíg kórházba történő szállítása megtörténik.

Érdemes egy személyi túlélő csomagot készíteni

– Milyen teendőim vannak, ha el kell hagynom az otthonomat?

– Érdemes egy személyi túlélő csomagot készíteni, amelybe személyi okmányokat, készpénzt, bankkártyát, 2-3 napra elegendő élelmet, legalább 1 liter ivóvizet, az évszaknak megfelelő ruházatot, lábbelit, váltás fehérneműt, tisztálkodási eszközöket, rendszeresen szedett gyógyszereket, takarót, hálózsákot, és hordozható rádiót tegyünk. Ez ne legyen több 20 kg-nál. Mikor elhagyjuk a lakásunkat ki kell kapcsolni, illetve el kell zárni a villany, víz és gázvezetékeket és el kell oltani a kályhában, kazánban a tüzet.

– Mi lesz a lakásban hagyott tárgyakkal?

– Nem kell aggódni az értékek miatt, a hátrahagyott értékek őrzéséről a hatóságok gondoskodnak.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.