Csergetéssel búcsúztak az óévtől Békéscsabán

Újra kedveztek a hagyományoknak az év utolsó napján Békéscsabán, amikor megtartották az immár ötödik Óévbúcsúztató csergetést.

null

Az esemény köszöntőkkel és tánccal indult a podsztyenás házikónál, majd a déli harangszó után ostorpattogtatással folytatódott a Főtéren - olvasható a Békés megyei hírportál, a BEOL cikkében.

Fotó: Kiss Zoltán / BEOL 

Elsőként Szőke Péter népi iparművész, a Guzsalyas Egyesület elnöke és az esemény szervezője köszöntötte a jelenlévőket az Evangélikus Nagytemplom mögötti podsztyenás házikónál. Majd Kádár Ferenc népzenész elfújta a himnuszt tárogatón, ami után Harangozó Imre néprajzkutató mesélt a csergetés történetéről.

Mivel a régi hagyomány úgy tartja, hogy minden kezdet veszélyes, ezért zajkeltéssel, csörömpöléssel igyekeztek az új évtől elriasztani az ártó erőket. Ez az alföldi mezővárosokban, így Békés megyében is a pásztorokhoz kapcsolódott, akik szilveszter napján bementek a városokba és hatalmas csergetéseket, tűzgyújtásokat tartottak. Hozzátette, ezúttal a koronavírus, mint ártó erő elűzésére csergetnek, ami több kedves barátjukat ragadta el tőlük az utóbbi időben.

Puju János, a megyei közgyűlés képviselője köszöntőjében elmondta, vallja és hiszi, hogy hagyományt őrizni és ápolni csak szívvel és lélekkel lehet.

Hozzátette, hogy a magyar hagyományok ápolásának része a színművészet, a filmgyártás és filmipar is. Ezeknek egyik ikonikus alakját veszítettük el nemrég Oszter Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész halálakor. Arra kérte a jelenlévőket, hogy az óévbúcsúztató csergetést az ő emlékének ajánlják.

Szőke Péter elmondta: immár ötödik éve tartanak szilveszteri csergetést, amit ezúttal a Széchenyi István Lótenyésztési Egyesülettel, a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Körrel, a Harruckern Táncegyüttessel, Bandula Kornél néptáncossal és a Békés Megyei Károlyi-huszár és Honvéd Hagyományőrző és Kulturális Egyesülettel közösen hívtak életre. Elárulta, fő célja az eseménynek a hagyományőrzés, ami számára még fontosabb most, amikor a cifraszűrnek és a karikás ostornak is hungarikum gazdája lett.

Hozzátette, a szűr újra aranykorát éli, és lényeges, hogy úgy maradjon meg az utókor számára, ahogy régen is készült. Épp ezért egyfajta kiállítás szerepe is van az óévbúcsúztató csergetésnek, ahol a rossz dolgok elűzése mellett bemutatják az eredeti cifraszűrt és egyéb népi, pásztori viseleteket is, természetesen a karikás ostor mellett.

A csergetés előtt a Harruckern Táncegyüttes műsorát láthatták az érdeklődők, majd Bandula Kornél pásztorbotolóját, ami után együtt vonultak át a közönséggel a Főtérre, a csergetésre.

A Fényesi Tanyák lovas baráti köre is a Főtéren búcsúztatta az óévet.

Nógrádi Csilla, a lovas csapat szervezője elárulta, immár harmadik éve járnak lovaikkal az óévbúcsúztató csergetésre. Hozzátette, a szilveszter náluk természetesen idén is lótársaságban telik. Ő részben azért is van ilyenkor a lovával, hogy lássa, miként reagál a tűzijátékokra, illetve egyéb hangzavarokra, és ha kell, megnyugtassa.

Elmondta, idén négy lóval érkeztek a csergetésre, és elkísérte őket két polgárőr, valamint egy barátjuk is. Itt hangsúlyozta, hogy ők valóban barátságalapon működő lovasok, akiket a szeretet és állataik kötnek össze egész évben.

A videó ide kattintva érhető el.

Az eredeti cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.