Ritka okból válik meg elképesztő gyűjteményétől a szarvasi műsorvezető

Elképesztő, milyen szenvedély kell ahhoz, hogy valaki több ezer darabos bakelitlemez-gyűjteményt halmozzon fel. A szegedi lemezbörze igazi ritkaságokat rejtett: volt olyan gyűjtő, aki több mint hat évtizeden át szenvedélyesen gyűjtötte a zenét.

hanglemezSzarvasbörze2025. 05. 18. 11:58
null

Csipai János több mint hatvan éve gyűjti a bakelitlemezeket, kazettákat és CD-ket. Nejével már nem férnek el tőlük otthonukban, hiszen gyűjteménye több mint négyezer darabot számlál. Éppen ezért érkezett Szarvasról az Agóra lemezbörzéjére, hogy megszabaduljon tőlük. Elérte azt az életkort, amikor már nem okoznak örömet ezek a tárgyak, inkább kacatnak és feleslegnek érzi őket. Bár szívesen hallgatná őket, az élet rövidsége miatt erre már nincs lehetősége. Egy élet sem lenne elég arra, hogy az összes bakelitlemez összes számát meghallgassa. Rendszeresen figyelemmel kíséri a börzéket és vásárokat, hiszen jól jön nekik egy kis kiegészítés a nyugdíj mellé. A lemezbörze ritka kincseket rejtett.

lemezbörze
A lemezbörzén gyűjtemények sokasága jelent meg, több ezer bakelitlemez vált feleslegessé. Fotó: Gémes Sándor / Délmagyar.hu.

Lemezbörze kincsei

Gyűjteményében voltak olyan lemezek is, amiket soha nem hallgatott meg, csak a kezébe vette őket. Ennek ellenére mindig is szerette a zenét és aktívan hallgatta a slágereket. János szerint az emberek életében az a zene marad meg igazán, amit tinédzserként hallgattak. Ő az 1950-es és 60-as évek rock and rollján nőtt fel, Paul Anka, Elvis Presley és Bill Haley az etalon számára. Ez a korszak örök kedvence marad. 

János nagyon borúlátó, ha a zenéről van szó, átélte a zeneipar szinte teljes fejlődését: a beat korszakától a a diszkón át napjaink zajos, digitális világáig. Ma már a zene gyakran zajként hat, elvesztette a melódiát és a harmóniát – mesélte a Délmagyar.hu-nak.

 Hozzátette, hogy az alkotói hitelesség is kérdésessé vált, hiszen ma már egy számítógép néha jobb zenét alkot, mint egy zenész. János 30 éve rádiós műsorvezetőként dolgozik, és még nyugdíjas éveiben is ezt a munkát folytatja. Nála kevesen ismerik jobban a slágereket.

 

A szegedi lemezbörze igazi ritkaságokat rejtett

A börére kilátogató Délmagyar.hu számára is meglepő volt, hogy még ma is gyártanak bakelitlemezeket – a börzén például 2022-es kiadású hanglemezt is láttunk. Ez is bizonyítja, hogy az egykori technológia és korszak lassan újra divatba jön. Az új kiadások ára viszont már borsos: 10 ezer forint felett kezdődnek, a felső határ pedig szinte a csillagos ég. 

A régebbi lemezek is drágák, de ezeknek már elsősorban az eszmei értékük számít. 

A standokon voltak még „amerikai nyomású hanglemezek” is. Ez azt jelenti, hogy az adott bakelitlemezt az Egyesült Államokban gyártották. Ez a gyűjtők számára különösen értékes lehet, mert gyakran ezek számítanak az eredeti, úgynevezett első nyomásnak. Az amerikai kiadások sokszor eltérnek az európai változatoktól, akár hangminőségben, akár a borító vagy a csomagolás részleteiben. Mivel ezek a lemezek ritkábban bukkannak fel Európában, ritkaságuk miatt az áruk is magasabb lehet. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.