Elhúzódó árhullámot okozhat a vízszintemelkedés a fővárosban, de nagy a bizonytalanság

Jelentősen megemelkedett hazánk folyóinak vízszintje, a fővárosban elhúzódó árhullám várható. Budapesten már elkezdődött az árvízi védekezés, azonban a nagy mennyiségű csapadék nehezíti a felkészülés hatékonyságát.

null
Nagymaros, 2016. július 17. Egy pad a Dunában Nagymarosnál 2016. július 16-án. Az elmúlt napokban lehullott, nagy mennyiségû csapadék miatt elsõfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Duna magyarországi felsõ szakaszán. MTI Fotó: Mohai Balázs Fotó: Mohai Balázs
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten elhúzódó árhullám várható, de a lehulló csapadék halmazállapota és a vízgyűjtő területeken olvadó hó mennyisége miatt nagyon nagy az előrejelzés bizonytalansága – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF). A szervezet rámutatott:

a csapadék mennyisége csökken ugyan, de a jövő hét elején felmelegedés kezdődik, amit hóolvadás követ a Duna vízgyűjtő területén. Ennek mennyiségét ugyanakkor nehéz kiszámítani.

Mint írták, a Rába vasárnap tetőzik Körmendnél, Komárom és Esztergom térségében az I. fokú árvízvédelmi készültségi szinteket meghaladó áradások várhatók, a fővárosban a jövő hét első felében nem sokkal az alsó rakpart szintje felett tetőzhet a folyó.

Jelentősen emelkedhet az Ipoly vízszintje is, míg a Sajót karácsony napjaira érheti el az újabb árhullám I. fok fölötti tetőzéssel. A Zagyván szintén az I. fok fölé emelkedhetnek a vízállások, a Tarnán a II. fok elrendelése valószínű – közölték.

Az OVF szerint a Bodrogon lassú apadás várható, a Tisza középső szakaszán ugyancsak I. fok fölötti a vízállás több helyen, de az alsóbb szakaszokon várhatóan a készültségi szintek alatt tetőzik. Újabb jelentős tiszai árhullám nem valószínű.

Fontos tudni, hogy egy dunai árhullám alatt az állami fővédvonalakon a vízügyi szolgálat látja el a védekezési feladatokat, de a vízgazdálkodási törvényből adódóan vannak önállóan védekező települések is (Budapest, illetve a Dunakanyarban), amelyek védvonalain az árvízvédekezés megszervezése az önkormányzat feladata. Amennyiben a település kéri, a vízügyi szolgálat műszaki segítséget nyújt. Kollégáink folyamatosan figyelik és értékelik a helyzetet

– zárta közleményét a szervezet.

Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, árvízi védekezés kezdődött Budapesten, ugyanis a következő napokban a Duna vízszintjének emelkedése várható. A Fővárosi Csatornázási Művek már elkezdte a csatornazsilipek és az alacsonyabb szinten lévő felszíni átjárók lezárását. A XXII. kerületi Kastély park utcai aluljáróban és a III. kerületi Kossuth üdülőparton egy-egy, úgynevezett védvonali áttörést agyagos töltéssel zártak le.

Az előrejelzések szerint elképzelhető, hogy 2013 óta először a Duna vízállása eléri a budapesti alsó rakpartot is. De nemcsak a Duna, hanem a Tisza vízrendszerén is nagy vízszintemelkedések indultak el.

Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/Mohai Balázs)
 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.