Budapesten elhúzódó árhullám várható, de a lehulló csapadék halmazállapota és a vízgyűjtő területeken olvadó hó mennyisége miatt nagyon nagy az előrejelzés bizonytalansága – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF). A szervezet rámutatott:
a csapadék mennyisége csökken ugyan, de a jövő hét elején felmelegedés kezdődik, amit hóolvadás követ a Duna vízgyűjtő területén. Ennek mennyiségét ugyanakkor nehéz kiszámítani.
Mint írták, a Rába vasárnap tetőzik Körmendnél, Komárom és Esztergom térségében az I. fokú árvízvédelmi készültségi szinteket meghaladó áradások várhatók, a fővárosban a jövő hét első felében nem sokkal az alsó rakpart szintje felett tetőzhet a folyó.
Jelentősen emelkedhet az Ipoly vízszintje is, míg a Sajót karácsony napjaira érheti el az újabb árhullám I. fok fölötti tetőzéssel. A Zagyván szintén az I. fok fölé emelkedhetnek a vízállások, a Tarnán a II. fok elrendelése valószínű – közölték.
Az OVF szerint a Bodrogon lassú apadás várható, a Tisza középső szakaszán ugyancsak I. fok fölötti a vízállás több helyen, de az alsóbb szakaszokon várhatóan a készültségi szintek alatt tetőzik. Újabb jelentős tiszai árhullám nem valószínű.
Fontos tudni, hogy egy dunai árhullám alatt az állami fővédvonalakon a vízügyi szolgálat látja el a védekezési feladatokat, de a vízgazdálkodási törvényből adódóan vannak önállóan védekező települések is (Budapest, illetve a Dunakanyarban), amelyek védvonalain az árvízvédekezés megszervezése az önkormányzat feladata. Amennyiben a település kéri, a vízügyi szolgálat műszaki segítséget nyújt. Kollégáink folyamatosan figyelik és értékelik a helyzetet
– zárta közleményét a szervezet.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, árvízi védekezés kezdődött Budapesten, ugyanis a következő napokban a Duna vízszintjének emelkedése várható. A Fővárosi Csatornázási Művek már elkezdte a csatornazsilipek és az alacsonyabb szinten lévő felszíni átjárók lezárását. A XXII. kerületi Kastély park utcai aluljáróban és a III. kerületi Kossuth üdülőparton egy-egy, úgynevezett védvonali áttörést agyagos töltéssel zártak le.
Az előrejelzések szerint elképzelhető, hogy 2013 óta először a Duna vízállása eléri a budapesti alsó rakpartot is. De nemcsak a Duna, hanem a Tisza vízrendszerén is nagy vízszintemelkedések indultak el.