Ki a kajakosabb? Olyan szövetségi kapitányt választhatnak, amilyen még soha nem volt

A Magyar Kajak-kenu Szövetség pénteki elnökségi ülésén választ új szövetségi kapitányt, helyesebben kapitányokat. Arról ugyanis már döntött a sportág vezetősége, hogy külön szakvezetőt nevez ki mindkét szakág élére. Kajakos kapitánynak heten – Bakó Zoltán, Dombi Rudolf, Makrai Csaba, Simon Miklós, Szabó Gábor, Szabó Gabriella és Tóth Dávid –, kenusnak pedig hárman – Hüttner Csaba, ifj. Foltán László és Vajda Attila – jelentkeztek.

2024. 11. 22. 5:52
Szabó Gabriella lehetne az első női szövetségi kapitány a magyar kajak-kenu történetében
Szabó Gabriella lehetne az első női szövetségi kapitány a magyar kajak-kenu történetében Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választás előzményei dióhéjban: a magyar válogatott ugyan hét érmet szerzett a párizsi olimpián, aranyérem azonban nem volt közte. Eleinte mindenki sikerként értékelte a szereplést, de aztán ahogy teltek a hetek, a hiányérzet is megfogalmazódott. A korábbi szakmai igazgatót, Boros Gergelyt le is váltották, helyette Hadvina Gergelyt, a női négyessel a 2021-es tokiói olimpián aranyérmes Hadvina Dóra férjét nevezték ki, majd a szövetség arról döntött, hogy különválasztja a kajakos és a kenus szakágat, és mindkettő élére önálló kapitányt nevez ki.

Hüttner Csaba, az eddig kajak-kenu szövetségi kapitány
Az eddigi szövetségi kapitány, Hüttner Csaba a kenusok főnökeként folytathatja a munkáját

Szakembert vagy menedzsert keres a szövetség?

A kajakkapitányi posztra heten adtak be pályázatot: ábécésorrendben Bakó Zoltán, Dombi Rudolf, Makrai Csaba, Simon Miklós, Szabó Gábor, Szabó Gabriella és Tóth Dávid. Közülük egyértelműen Bakó Zoltán szakmai múltja a legveretesebb, a 73 éves szakember tizenegy év után hazatért Dániából, s miként korábban a Magyar Nemzetnek elmondta, érez még magában tettvágyat, hogy itthon is eredményt érjen el.

Simon Miklós is elismert szakember, többek között Kozák Danuta, Szabó Gabriella, Benedek Dalma, Paksy Tímea és Kárász Anna is volt a tanítványa. Makrai Csaba utánpótlás-kapitány volt már, szándéka szerint a felnőttek között is bizonyítana, Szabó Gábor pedig már külföldön is dolgozott.

Szabó Gabriella, Dombi Rudolf és Tóth Dávid mögött nincs számottevő szakmai múlt, az ő hitelességük a versenyzőként elért eredményekben rejlik, Szabó és Dombi olimpiai bajnok, Tóth pedig ezüstérmes.

Női szövetségi kapitánya korábban még sohasem volt a magyar kajak-kenu válogatottnak, Szabó Gabriella neve azonban sokak szerint nem pusztán kuriózum a listán, hanem talán ő az első számú esélyes.

Az a fő kérdés, hogy a szövetség szakembert vagy inkább menedzser típusú vezetőt keres. Utóbbi esetben reménykedhet a jelenleg a Magyar Olimpiai Bizottság marketingmenedzsereként dolgozó háromszoros olimpiai bajnoknő.

Több irányból is felkészülten

A 2021-ben vele készített nagyinterjúban Szabó Gabriella arra a kérdésre, hogy vonzza-e az edzői pálya, így felelt:

– Néha felizzik bennem, milyen jó lenne gyerekekkel foglalkozni, de huszonöt évet eltöltöttem a vízen, nem biztos, hogy ugyanezt az életet akarom folytatni. A természet közelsége csábító, de a jogi diplomámat is szeretném majd hasznosítani. Remélem, megtalálom majd az egyensúlyt, az mindenesetre biztos, hogy a kajak-kenunak nem szeretnék hátat fordítani.

Vajda Attila is versenybe szállt

A kenus jelöltek között is éles versenyre lehet számítani. Noha az eddigi szövetségi kapitány, Hüttner Csaba követett el hibákat, azt senki sem állíthatja, hogy ne értene a kenuzáshoz. Vajda Attila olimpiai bajnok, több mint egy évtizeden át volt a sportág állócsillaga, ifjabb Foltán pedig hosszú ideje a szövetségben dolgozik, jó kapcsolatokat alakított ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.