Hosszú távú stratégiával készül a DK 2026-ra

Erőfitogtatás, dominanciaharc, erős alkupozíció kiharcolása áll annak hátterében, hogy a DK másfél évvel a 2026-os választások előtt már bemutatja képviselőjelöltjeit. Nagy Ervin elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy a DK a látszat ellenére nem a Fidesszel, hanem a Tiszával versenyez, kihasználva, hogy Magyar Péter el van foglalva saját botrányaival.

2024. 11. 22. 4:55
20230315 Budapest A Demokratikus Koalíció (DK) budapesti nagygyűlése, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulóján tartott megemlékezésen. Fotó: Mirkó István (MI) Magyar Nemzet képen: Dobrev Klára, a DK árnyékkormányának árnyék-miniszterelnöke, a párt EP-képviselője és Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú távú stratégiával szeretne ismét a baloldal vezető ereje maradni a Demokratikus Koalíció, ezt jelzi, hogy a párt meglepően korán, már másfél évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt elkezdte bemutatni képviselőjelöltjeit. A párt saját honlapján, illetve közösségi oldalán is folyamatosan jelennek meg az aspiránsok, eddig tíz jelöltet hoztak nyilvánosságra. 

A párt célja, hogy mind a 106 választókörzetben saját egyéni képviselőjelöltet állítson,

 mégpedig azért, hogy „minden egyes választókörzetben legyen lehetősége az ott élő embereknek baloldali jelöltekre szavazni, mert hisszük, hogy a választópolgárok jelentős része nem támogatja a jobboldali ellenzéki pártokat.” – Ezek a magyar emberek nem értenek egyet a jobboldali pártok – mint a Fidesz, a Tisza, a Jobbik vagy a Mi Hazánk – által képviselt keresztény, konzervatív, vagy éppen szélsőséges értékrendekkel – olvasható a honlapon, ahol – a legutóbbi baloldali összefogás ellenére elbukott választás után – ismét azzal érvelnek, a baloldal jelöltjei nélkül nem győzhető le Orbán Viktor 2026-ban. 

– A fentiekből látszik, hogy a DK hosszú távú stratégiával vág neki a 2026-os választásnak. Egyfelől megpróbálják továbbra is dominálni a baloldalt, ugyanis 

a vitatott, a manipulatív módon készített, ezáltal bizonytalan közvélemény-kutatások ellenére elmondhatjuk, hogy nem a jobboldali, hanem a baloldali szavazók többsége fordult a Tisza Párt felé

 – fogalmazott lapunknak Nagy Ervin, aki szerint a DK ezért arra törekszik, hogy legalább a politikai kommunikáció szintjén próbálják magukat a baloldal domináns pártjaként megmutatni. Az elemző szerint a stratégia másik része pedig, hogy 

a DK-ban már készülnek a 2026-os alkudozásra és esetleges együttműködések megkötésére. 

– Az még nagyon bizonytalan, hogy az együttműködésben ki lesz benne, de a DK úgy készül, hogy valamilyen megállapodást minden ellenzéki erővel, akár a Tiszával is kötni kell, még ha ez nem is olyan erős szövetség, de valamilyen koordinált együttműködés szükséges lesz – vélekedett az elemző.

Kiemelte, egy ilyen alkudozási folyamatban jó stratégia, hogy a DK 2026-ra már a 106 egyéni képviselőjelöltjét bemutatja. – Ez egy üzenet a Tisza felé, miszerint nem ijedtünk meg, itt vagyunk, és ha alkudozni kell, nekünk már ismert embereink vannak. De üzenet a kis pártoknak is, az MSZP-nek és a Párbeszédnek, kész tények elé állítva őket, szándék szerint akár teljesen el is nyomják őket – mondta Nagy Ervin.

Arra a felvetésre, hogy a DK következetesen jobboldali pártként aposztrofálja a Tiszát, az elemző azt mondta, 

az hogy miként definiálja a DK Magyar Pétert és pártját, félrevezető, mert a politikai programban és a politikai célokban sokkal közelebb állnak egymáshoz.

 – Az Ukrajna melletti kiállás, a háborúpártiság, az európai ügyészséghez való csatlakozás, az uniós minimálbér, ezek mindkét pártnál jelen van  – sorolta. 

De – mint mondta – van még egy oka annak, hogy Gyurcsányék következetesen a jobboldalhoz teszik a Tiszát, a DK ugyanis érzékeli, hogy az ő szavazóikat elcsábította Magyar Péter. – Magyar Péter politikai karaktere most nagyon sokat sérült, ezáltal a Tisza helyzete is megingott, és ebben a helyzetben próbál a DK olyat mutatni, amiben ő jobb, és ez a szervezettség, a beágyazottság – fogalmazott Nagy Ervin, hozzátéve, 

Magyar Péterék erőforrás híján vannak, a pályáztatás pont az eltakarása annak, hogy nincs emberük, 106 helyen nem tudnának jelöltet állítani. 

Az elemző szerint a DK-val szemben a Tisza most kivár, hiszen van más bajuk is. – Gyurcsányék helyzetelőnyben vannak, hiszen Magyar botrányai miatt a párt megakadt a szervezetépítésben is. Most ugyan országjárásba fogott Magyar, hogy visszaépítse magát, meggyőzze a bizalmat vesztett közösséget, de nem valószínű, hogy a Tisza elnöke őszinte beszélgetésben majd belátja, hogy hibázott – vélekedett.

Hangsúlyozta azt is, 

a DK a hosszú távú stratégiával nem a Fidesszel, hanem a Tiszával versenyez, hiába mondják, hogy a kormányt akarják legyőzni. 

– Ráadásul van egy nyugati nyomás az unió részéről, ahol ugyanazt akarják elérni, mint amit Lengyelországban sikerült, azaz a jobbközép fogjon össze a baloldallal, és így győzzék le az Orbán-kormányt. Ez nyomás lesz mindkét párton, amikor majd egymással alkudoznak – mondta Nagy Ervin.


 


 


 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.