Orbán Viktor: Magyarország továbbra is a józan hang politikáját követi + videó

A miniszterelnök a háborúról és az új gazdaságpolitikáról is beszélt a Kossuth rádióban.

2024. 11. 22. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki volt már katona, tudja, hogyan kezdődik egy nap, és az éjszaka hajnal előtt a legsötétebb – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió reggeli műsorában, amivel arra utalt, hogy az Egyesült Államokban az új elnök, Donald Trump beiktatásáig még két hónap van hátra, és addig az orosz–ukrán háború legkritikusabb időszakába lép. Jelentős ugyanis annak a kockázata, hogy a helyzet eszkalálódik.

Most a legsötétebb órában vagyunk, a háború két legsötétebb hónapja következik

– jegyezte meg. 

Ukrajna Magyarország szomszédja, nem a világ távoli pontján fennálló konfliktus kiterjedéséről beszélünk, hanem a közvetlen szomszédunkban zajló háborúról. Ezek gyorsan tudják éreztetni hatásait nálunk, Kárpátalján emellett magyarok élnek, így a veszély közvetlen – emlékeztetett a kormányfő.

Orbán Viktor jelezte: január 20-tól nagy változások jönnek, amikor Donald Trump hivatalba lép, addig azonban van két hónap. A béke kézzelfogható közelségbe került, de a távozó amerikai demokraták egy súlyos örökséget akarnak az új elnökre hagyni – tette hozzá.

Magyarország továbbra is a józan hang politikáját követi

– fogalmazott a kormányfő. Tájékoztatása szerint a Védelmi Tanáccsal áttekintették a háború katonai összefüggéseit, de azt is megvizsgálták, hogy az amerikaiak nélkül az Európai Unió képes-e a háború folytatására ösztönözni Ukrajnát. A helyzet egyértelmű Orbán Viktor szerint: ha az amerikaiak kiszállnak, Európa nincs abban a helyzetben katonai értelemben, hogy támogassa Ukrajnát.

 

Szuverén külpolitika

Jelentős a kockázata, hogy az Ukrajna felfegyverzésével kapcsolatos, Washingtonban meghozott tabudöntő lépéseknek komoly következményük lesz az orosz–ukrán háborúra és bizonyos európai országok politikájára nézve is – mutatott rá a miniszterelnök. Felidézte: jól mutatja a külpolitikai viszonyokat, hogy az amerikai elnökválasztás eredményének bejelentését követően összeomlott a német kormány. Magyarország szerencsére szuverén külpolitikát folytat, de nincs mindenki ebben a helyzetben. Bizonyos európai országok ugyanis kötelességüknek érzik, hogy kövessék az amerikai külpolitikát.

Amikor az oroszok módosítják a nukleáris doktrínát, az nem egy trükk. Annak lesznek következményei. Az orosz elnök ráadásul videóüzenetben fordult az orosz polgárokhoz, amiben azt mondta, hogy felhatalmazva érzi magát – hangsúlyozta Orbán Viktor. Nekünk a józan ész szabályai szerint kell eljárnunk, különben baj lesz – állapította meg.

Magyarország a béke pártján áll, a nemzetközi politikában a békepárti gondolatok mintha eltűnnének a horizontról

– közölte a miniszterelnök. Szerinte a nemzetközi intézmények nem járnak el körültekintően egy-egy döntésnél. Felháborítóan pimasz, mondhatni cinikus döntésnek nevezte, amit a Nemzetközi Büntetőbíróság hozott Benjamin Netanjahu izraeli kormányfővel szemben, amivel jogi köntösbe bújtatva, de valójában politikai célokból avatkoznak be egy folyamatban levő konfliktusba. Ez olaj is lehet a tűzre – tette hozzá Orbán Viktor. Úgy látja, nincs választás, szembe kell fordulni ezzel a döntéssel, és még ma meghívja az izraeli miniszterelnököt Budapestre.

 

Világos álláspontot képviselnek a Patrióták

A Patrióták frakciójával az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakciója jött létre, amely időnként nyers, de világos álláspontokat képvisel – mutatott rá a miniszterelnök. Ilyen például a migrációval szembeni védekezés kérdése.

Akit nem akarunk, azt nem kell beengedni, aki pedig az akaratunk ellenére jött, azt pedig vigyük haza

– foglalta össze álláspontjukat Orbán Viktor. Szerinte az ilyen állásfoglalásokkal vissza lehet térni a nyílt problémafelvetések korszakához az európai politikában. A ciklus végére az a cél, hogy a Patrióta frakció legyen a legbefolyásosabb és legnagyobb az Európai Parlamentben. Erre pedig jó kilátások vannak – értékelt a miniszterelnök.

 

Hároméves béremelkedés

A gazdasági semlegesség és az eurázsiai együttműködés realitása kapcsán Orbán Viktor hangsúlyozta: Eurázsia nemcsak Oroszországot, de a Kaukázust, Kínát, Indiát, Koreát jelenti, sőt még Japánt is bele kell érteni. A mostani magyar közgondolkodásnak ugyanakkor nehezen mehet ez a fajta tájolásváltás – jegyezte meg. Úgy látja, Európának van egy szerves földrajzi kapcsolata Ázsiával, amivel új selyemutat kell kiépíteni. Európa és Magyarország újratájolását nemcsak a gazdaság-, kereskedelmi és befektetéspolitikában kell elvégezni, hanem a gondolkozásmódunk terén is – mondta a kormányfő. Rámutatott:

a nemzetközi politikában annyi befolyásod van, amennyi erőd.

Úgy látja, teljesen új gazdaságpolitikára van szükség arra az esetre, ha vége lesz a háborúnak. Az új gazdaságpolitika a növekedést megpróbálja az európai átlag fölé emelni. Ez a gazdasági semlegességen alapul. Az új Gazdasági akcióterv a lakhatáson és a kisvállalkozók megsegítésén túl tartalmaz egy bérstratégiát is – sorolta.

Amikor az árak magasak, akkor a védekezés egyik módja a béremelés a kormányfő szerint. Ha a megállapodás nem akar létrejönni, akkor a kormánynak segítséggel kell közbelépni. Ezt meg is tették, és hároméves béremelkedés jön majd.

 

Árad a közönségesség és durvaság

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy nem látott még ilyet a magyar politikában, mint ami történt a közelmúltban. Az emberek nyílt sértegetése és lenézése lett divat – emlékeztetett. Ez a nemzeti konzultációval kapcsolatos véleményekre is igaz. Úgy látja, hogy aki a nemzeti konzultációt ellenzi, az valójában nem kíváncsi az emberek véleményére, igazából nem akarja, hogy közvetlen befolyás jöjjön létre a politika döntései meg az emberek akarata között.

– Egy közösség vagyunk, tisztességesen kell bánnunk egymással, és ha új gazdaságpolitikát hirdetünk meg, mint ahogy a kormány teszi, akkor nagyon helyes, ha van nemzeti konzultáció, és

nem lenézzük az embereket, hanem kikérjük a véleményüket.

Nem azt mondjuk, hogy úgyse értenek hozzá, hanem kíváncsiak vagyunk, hogy mégis milyen elvárásaik vannak, és mi igazodunk ezekhez az elvárásokhoz. Szerintem ez nem politikai kérdés, hanem inkább emberi kérdés – – mutatott rá. Szerinte megjelent a „mi mindent jobban tudunk politikusok” testtartás. Büdös a szájuk, büdösek az emberek, egyes munkatársak agyhalottak, az újságírókat bele kell lökni a Dunába – sorolta a miniszterelnök az elmúlt időszakban napvilágot látott botrányos kijelentéseket.

Megjelent az erőszak a magyar politikában. Régen az ilyenért bocsánatot kértek és visszavonultak. Most meg árad a közönségesség és durvaság

– mondta Orbán Viktor. Példátlannak nevezte, hogy ez egy politikai viselkedés lényege legyen. A verbális durvaság előbb-utóbb elvezet az agresszióhoz is, ettől jó lenne magunkat megkímélni – hangsúlyozta a kormányfő.

A kormányfő legutóbb egy héttel ezelőtt adott rádióinterjút, akkor kifejtette: 2025-ben olyan dolgok történnek Magyarországon, amelyek korábban még nem. A miniszterelnök a napokban számos programon vett részt. A Magyar Állandó Értekezlet ülésén és az Eurázsia Fórumon a gazdasági semlegesség, az új gazdaságpolitika szükségességéről beszélt, és meglepetésvendégként megjelent a nemzeti konzultáció kapcsán indult országjárás pátyi állomásán.

Borítókép: Orbán Viktor interjút ad a Kossuth rádiónak (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.