Orbán Viktor fontos beszédet tart az Eurázsia Fórumon – kövesse nálunk élőben

Rangos nemzetközi gazdasági fórumon szólal fel a magyar kormányfő. Orbán Viktor mellett Matolcsy György jegybank elnök is beszédet tart.

2024. 11. 21. 6:58
Orbán Viktor miniszterelnök beszél, amikor Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnökkel közös sajtónyilatkozatot tesznek megbeszélésüket követően a Karmelita kolostorban 2024. november 20-án (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)
Orbán Viktor miniszterelnök beszél, amikor Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnökkel közös sajtónyilatkozatot tesznek megbeszélésüket követően a Karmelita kolostorban 2024. november 20-án (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor miniszterelnök elsőként Matolcsy György megnyitó beszédére reagálva azt mondta:  

A 2010-es jelentőséggel bíró, nagy jelentőséggel bíró kormányváltás után, amikor a nemzeti kormány alakult Magyarországon, ő rakta le a mai magyar modern gazdaságpolitika alapjait is, mint gazdasági miniszter. Már akkor beszélgettünk azokról a dimenziókról, amelyekről most meghallgathattuk az előadását. És aztán később, amikor a jegybank elnöke lett, akkor egy a fényes elszigeteltségben élő jegybanki stratégia helyett egy aktív jegybanki stratégiát valósított meg, és abban maradtunk akkor, hogy azt a segítséget tudja adni a kormánynak a jegybank, túl persze a stabil forinton, az alacsony infláción, ami azért mégis az elsődleges feladata a jegybanknak, de azt a segítséget tudja adni a jegybank a kormánynak, hogy fölhasználja a nemzetközi kapcsolatait, és a magyar hagyományok szerint a jegybankban mindig is magas szinten lévő intellektuális kapacitást arra, hogy új megközelítéseket, új gondolatokat, az orizlandon fodrozódó új jelenségeket kellő mélységű elemzésekkel a kormányzat rendelkezésére bocsátja és segít a gazdaságstratégia kialakításában is. Hálás vagyok a jegybankelnök úrnak ezért a munkáért, és úgy gondolom, hogy a mai konferencia ennek méltó lenyomata.

– mondta a miniszterelnök. 

Miért kell egy tízmilliós országnak ilyen kérdésekkel foglalkozni?

– tette fel a kérdést Orbán Viktor, hozzátéve: 

Hiszen van baja, enélkül is éppen elég. Van épp elég bajunk a mindennapi ügyek menedzselésével, a megörökölt történelmi hátrányok ledolgozásával, a pénzügyi sérülékenységgel, a magas államadóssággal, szóval van éppen elég baja Magyarországnak, amin gondolkodnia kell a vezetőinek, miért vállalják, veszik vállukra azt a plusz terhet, amely ezeknek a dimenzióknak a megnyitásából, az erről történő gondolkodásból, meg aztán ennek a gondolkodásnak a nemzetközi következményeiből akadnak – tette hozzá. Van egy olyan gondolat is, van egy olyan hagyomány is a magyar politikában, hogy jobb inkább sunyítani, nem kell ezekkel a nagy ügyekkel foglalkozni. Persze titokban értsük meg őket, de ha van is véleményünk, inkább maradjunk csöndben és valahogy - ahogy a sportban mondják - oldalvizezve ússzuk meg a világ nagy változásait. Ez egy sikeres túlélési stratégia volt hosszú időn keresztül Magyarországon, de most valóban valami olyasmi történik, ami ezt a nagy gondolatoktól való távolságtartás stratégiáját többé nem teszi lehetővé.

– mondta a miniszterelnök, majd kiemelte:  

2009-ben kezdtett foglalkozni Eurázsia gondolatával.

 Ennek kapcsán személyes megéléséről beszélt:

Kitört a 2008-2009-es pénzügyi válság, és én még ahhoz a nyugatos magyar hagyományhoz tartoztam hosszú időn keresztül, amely hitt abban, hogy ha valami baj történik a nyugat-európai gazdaságban, mondjuk egy pénzügyi válság, amiről tudjuk, hogy nem volt világméretű, hanem inkább egy európai pénzügyi vagy nyugati pénzügyi válság volt, akkor nekünk egy olyan Európa, nyugati pénzügyi, gazdasági rendszerünk van - ideértve talán a politikai rendszert is - amelynek jól fejlett és kipróbált önkorrekciós mechanizmusa van. Vannak olyan ciklusok, amikor bekövetkeznek a bajok, de megvan az a képessége a nyugati politikai és gazdasági rendszernek, hogy egy önkorrekcióval ezeket a hibákat kijavítsa. Hihetünk abban, amiben vagyunk, ez a nyugati világ képes az önmegújításra, ezért maradjunk azon a nyomvonalon, amin eddig is haladt a magyar politikai gondolkodás, a tőlünk fejlettebb technológiák, a modernizáció mindig nyugatra van, arra kell figyelni, és azt kell mutálni és azt megvalósítani Magyarországon. 

– fogalmazott. 

Én hosszú ideig hittem abban, hogy ez így van. Magát a rendszerváltást, akik külföldről jöttek, nekik mondom, én már 1988-89 óta benne vagyok a magyar politika sodrásában. Az egész magyar kommunizmus utáni nagy rendszerváltást lényegében ez a gondolat uralta. Nem csak azért érdemes nyugatra tekintenünk, mert ott jobban élnek, ami kétségkívül igaz, mert hatékonyabbak és így tovább, hanem azért is, mert egy olyan önkorrekciós politikai-gazdasági rendszert fedeztek föl valamikor a XVII. századtól kezdődően, és hoztak létre nyugaton, amely hosszú távon garantálja a biztonságunkat, a stratégiai biztonságunkat. Biztosak lehetünk abban, hogy a nagy kérdésekre adott válaszaink jó irányba mutatnak. Ez a meggyőződésem roppant meg 2008-2009-ben, amikor azt kellett tapasztalnom, hogy beütött a nyugati pénzügyi válság, és részt vettem azokon a politikai tanácskozásokon, ahol ennek a megértésével foglalkoztak. 

Orbán Viktor felidézte: akkoriban minden tanácskozásnak az volt a konklúziója, hogy a szokásos ciklikus kapitalizmus válságáról van szó, és az önkorrekciós mechanizmusok működni fognak, noha akkor már teljesen nyilvánvaló volt, hogy egészen másról van szó. Más idézte elő a válságot és ennek a válságnak a lefutását és utóéletét más határozta meg, bár lehetséges, hogy valamifajta ciklikus válságelem is volt ebben, de - a miniszterelnök szerint - 

valójában a válság logikus következménye annak az egész világgazdaságban zajló mélyreható átalakulásnak, amely az addigi geopolitikai erőviszonyokat radikálisan átalakítja, és olyan új centrumokat emel föl a világban, elsősorban Ázsiában, amelyek azt az új helyzetet idézik elő, hogy a modernitás többé nem nyugati kategória.

Orbán Viktor kiemelte:

Modernek lenni nemcsak nyugaton, nemcsak nyugati módra, hanem keleten, keleti módon is lehet. 

 

 

Idén visszatért a Budapesti Eurázsia Fórum, hogy megünnepelje nemcsak az ötödik alkalommal megrendezett egyedülálló rendezvénysorozatot, hanem a Magyar Nemzeti Bank, Magyarország jegybankja megalakulásának 100. évfordulóját. Erről ír Matolcsy György, az MNB elnöke a konferenciát beharangozó írásában. Mint fogalmaz: 

Az elmúlt évek eseményei a klímaváltozástól kezdve, a pénzügyi válságokon, a világjárványon és a növekvő geopolitikai feszültségekig megtanítottak arra, hogy korunk legégetőbb problémái eleve globálisak, és csak „közös gondolkodással” és nemzetközi összefogással oldhatók meg.

Az idei fórum címe pedig úgy hangzik: 

A siker kulcsszavai: tehetség, tudás, technológia és tőke

A konferencián nyitóbeszédet mond Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök is. 

A kormányfő felszólalását nálunk élőben követheti.

Matolcsy György az esemény beharangozójában kiemelte: A Magyar Nemzeti Bank az eurázsiai együttműködés elmélyítésének egyik vezető szorgalmazójaként aktívan támogatja a nemzetközi párbeszédet és a legjobb gyakorlatok megosztását. Ennek részeként született meg 2019-ben a Budapesti Eurázsia Fórum rendezvénysorozat, és örömmel tapasztalják, hogy erőfeszítéseiknek és alkalmazkodóképességüknek köszönhetően az évről évre egyre több emberhez jut el.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök beszél, amikor Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnökkel közös sajtónyilatkozatot tesznek megbeszélésüket követően a Karmelita kolostorban 2024. november 20-án (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.