Donald Trump beiktatása a hagyományok szerint zajlott. Január 20-án, magyar idő szerint este 6 órakor iktatták be hivatalába Donald Trump megválasztott amerikai elnököt. Az amerikai alkotmány eredetileg úgy rendelkezett, hogy az elnököt március 4-én kell beiktatni hivatalába, de az 1933-ban elfogadott 20. módosítás ezt a dátumot január 20-ra módosította.
A beiktatás előtt
A Szent János-templomban, a Lafayette Square-en, Washington DC történelmi templomában egy istentisztelettel kezdődött a beiktatás napja, ahonnan Trump és a családja a Fehér Házba ment, ahol teára várta őket a leköszönő Joe Biden és felesége.
Isten hozott itthon
– mondta Joe Biden leköszönő elnök, amint Donald Trumppal találkozott.
A megválasztott elnök Melania Trumppal sétált fel a lépcsőn, és kezet fogtak Bidenékkel.
A két elnök együtt indult a Capitoliumba, míg a két first lady, Jill Biden és Melania Trump külön-külön indultak a a beiktatási ceremóniára, csakúgy, mint Kamala Harris alelnök és J. D. Vance. A rendkívüli hidegre tekintettel – a megszokottól eltérően a ceremóniát – az Egyesült Államok Capitoliumának kupolacsarnokában tartották.
Élőben közvetítették az ünnepséget
A beiktatás élő közvetítését az érdeklődők szintén fedett helyen, a Washington belvárosában álló nagy sportcsarnokban, a Capital One Arenában követhették, majd később az elnöki díszmenetet (Presidential Parade) is ott tartották.
Donald Trump beiktatási ceremóniája nemcsak politikai esemény, hanem egy látványos, kreatív ünnepnap is lett Amerika-szerte.
Washington utcáit ellepték az új elnök lelkes támogatói, akik ruháikkal, ékszereikkel és arcfestésükkel tették felejthetetlenné az eseményt. Éttermek különleges menükkel, bárok pedig pezsgős fogadásokkal készültek. A beiktatás nézettségi rekordot hozott, Donald Trump közösségi oldalán osztotta meg a nézettségi adatokat, amelyből kiderül, hogy az X platformon, a televíziókban együtt összesen több mint 80 millióan követték a beiktatási ceremóniát.
Beszédek a ceremónia előtt
Közvetlenül a beiktatási ceremónia előtt Amy Klobuchar demokrata és Deb Fischer republikánus szenátor, akik a kongresszus beiktatási ceremóniákkal foglalkozó vegyes bizottságának tagjai, a demokrácia fontosságáról beszéltek a beiktatás előtt.
Az idei témánk a mi kitartó demokráciánk, a sok elnök és alelnök jelenléte itt ma valóban ennek a kitartásnak a bizonyítéka
– mondta Klobuchar nyitóbeszédében.
Az alelnök esküdött fel először
Először J. D. Vance alelnök tette le az esküt. A korábbi ohiói szenátor mellett felesége és gyermekei is jelen voltak az eskütétel alatt.
Donald Trump letette az esküt
Donald Trump, az Egyesült Államok újraválasztott elnöke, történelmi visszatérése után másodszor is letette hivatali esküjét, melynek során Melania Trump és gyermekeik vették körül.
Ünnepélyesen esküszöm, hogy az Egyesült Államok elnöki tisztségét hűségesen ellátom, és legjobb tudásom szerint megőrzöm, védelmezem és megvédem az Egyesült Államok Alkotmányát
– áll az eskütétel szövegében.
Az elnöki eskü szövegét John G. Roberts, a szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke mondta előre Trumpnak a Capitolium kupolatermében. A presbiteriánus Trump az eskütételkor, ahogy 2017-es beiktatásakor is, két Bibliára helyezte a kezét: a családira, amelyet még az édesanyjától kapott, és Abraham Lincolnéra, amelyre a rabszolgaság intézményének véget vető és az uniót megmentő 16. elnök esküdött 1861-es beiktatásakor.
Trump és Biden kezet fogtak az eskütétel után.
Donald Trump második beiktatásán több korábbi elnök is részt vett. Jelen volt Bill Clinton egykori elnök és Hillary Clinton volt külügyminiszter is. Hillary Clinton 2016-ban elvesztette az elnökválasztást Donald Trump megválasztott elnökkel szemben.
Donald Trump beiktatása után beszédet mondott
Donald Trump, az Egyesült Államok 47. elnöke a beiktatás után tartott beszédében azt emelte ki, hogy Amerika hanyatlása véget ért, és egy gyors, alapvető változásokat hozó korszak veszi kezdetét. Egyben „a józan ész forradalmát” sürgette, amely visszaállítja az amerikaiak hitet és bizalmát a kormányzásban.
Amerika aranykora most kezdődik
– hangsúlyozta Trump, aki beszédében külön figyelmet szentelt a kormányzás átalakításának.
A jog mérlegét újra egyensúlyba hozzuk
– jelentette ki, utalva az igazságügyi minisztérium „politikai fegyverként” való használatának megszüntetésére. Az elnök ígéretet tett arra, hogy a kormány a továbbiakban nem hagyja magára az amerikai állampolgárokat, és az erőforrásokat az ország határain belüli problémák megoldására összpontosítják. Az elnök beszédét optimista hangvétellel zárta, hangsúlyozva, hogy az ország előtt álló lehetőségek páratlanok.
A változás hulláma söpör végig az országon, és Amerika, mint mindig, vezető szerepet fog játszani a világban
– jelentette ki.
Trump kiemelte, hogy az eskütétel napja nemcsak a hatalomváltást, hanem az amerikai polgárok szabadságának és önrendelkezésének újjáéledését is szimbolizálja.
Az amerikai elnök beszédének egyik legmerészebb ígérete az amerikai űrkutatás jövőjére vonatkozott. Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok az ő vezetése alatt megteszi az első lépéseket a Mars meghódítása felé.
Elon Musk később X-en közzétett bejegyzésében is reagált Donald Trump beiktatás utáni beszédében elhangzottakra. Egy videót is posztolt, amelyben láthatóan örül a második elnöki ciklusát kezdő elnök űrkutatással kapcsolatos terveinek. A techmilliárdos X-en közzétett bejegyzésében, amellyel Donald Trump beiktatás utáni beszédében elhangzottakra reagált.
Parádé a Capital One Arénában
Trump eskütétele és beiktatási beszéde az amerikai Capitoliumban zajlott, a támogatók pedig a ceremónia után Capital One Arénában gyűltek össze Washington belvárosában. A 20 000 ember befogadására alkalmas helyszínen egy íróasztalt is tettek a színpadra, hogy Donald Trump azonnal megkezdhesse az elnöki munkát.
Az elnök a Capital One Arénában nyolc végrehajtói intézkedést írta alá, köztük Joe Biden 78 rendeletének visszavonását, az Egyesült Államok kilépését a párizsi klímaegyezményből, a kormányzati cenzúra megakadályozását, a szólásszabadság védelmét, a kormányzati dolgozók teljes munkaidős irodai visszatérését és szövetségi alkalmazási stopot.
Bálokkal zárult a nap
Trump elnök és a First Lady, Melania Trump január 20-án három beiktatási elnöki bálon vett részt: a hagyományos főparancsnoki bálon, a Szabadság-bálon és a Csillagfény-bálon. Az elnöki pár először a főparancsnoki bálon jelent meg, ahol Elvis Presley „An American Trilogy” című dalára táncoltak.
A rendezvényen Trump elnök rövid beszédet is mondott.
Nem volt nagyobb kiváltságom az életben, mint hogy az önök főparancsnokaként szolgálhassak, nem is egyszer, hanem kétszer
– mondta Trump az éljenző tömegnek. Beszéde során elismeréssel szólt a Space Force-ról, az amerikai fegyveres erők azon részéről, amely az űrbeli katonai műveletekre és védelemre összpontosít, és köszönetet mondott a szolgálat tagjainak is, akiket az egyik legnagyobb támogatóinak nevezett.
A Szabadság - bálon, amely az elnök támogatóinak rendezvénye volt, az elnök érkezésére váró vendégek szürke háttérrel és a Fulton megyei seriff hivatalának logójával és Trump 2020-as képével fotózkodhattak.
A bálon fellépett a Village People is és természtesen a YMCA is felcsendült, amely lassan összefonódik Donald Trump rendezvényeivel és Trump tánccal.
Gavin DeGraw countryénekes volt a harmadik beiktatási bál, a Csillagfény-bál sztárfellépője. Az eseményre meghívott vendégek közül sokan az elnök kampányának nagy adományozói voltak. Az estélyeken több világsztár is részt vett, többek között Jon Voight és Kid Rock és Trump családja is jelen volt a hivatalos beiktatás utáni rendezvényeken.
A First Lady tündöklése
Melania Trump mindkét beiktatási ruhája több volt, mint tökéletes. Melania Trump a beiktatáson egy Adam Lippes által készített egyedi, kétsoros gombolású, tengerészkék kabátot és egy hozzá illő, Eric Javits amerikai tervező által készített csónakkalapot viselt. A kabát alatt selyemgyapjú ceruzaszoknya és egy éles nyakkivágású, elefántcsontszínű selyemkrepp blúz volt, mindezt kézzel varrta a Lippes New York-i csapata.
Az elnöki beiktatás hagyománya az amerikai demokrácia szépségét testesíti meg, és ma az a megtiszteltetés ért minket, hogy mi öltöztethettük fel a first ladyt, Melania Trumpot
– mondta Lippes a New York Postnak adott nyilatkozatában.
A First Lady ruhaválasztása sokak számára azért is volt meglepő, mert Melania Trump korábban olyan európai divatmárkák darabjait viselte, mint a Dolce & Gabbana vagy Christian Dior. Az, hogy most egy független amerikai tervezőt választott, azt is jelezte, hogy még ebben is összhangban áll férje törekvéseivel, mivel Donald Trump deklaráltan az amerikai gazdaság és vállalkozások támogatására helyezte a hangsúlyt.
A New York-i Eric Javits által tervezett kalap, amely diszkréten, de szorosan került rögzítésre, tökéletes kiegészítője volt a First Lady ruhájának, amely üzenetéről, később találgatások is elindultak.
Többen úgy vélték, a széles karimájú kalap a távolságtartást szimbolizálja.
Kifinomult szettet választott Donald Trump felesége a beiktatási szertartás utáni bálokra is. Egy fekete-fehér, pánt nélküli ruhában jelent meg a bálon. Ruháját Hervé Pierre tervezte. A francia-amerikai tervező készítette Melania Trump 2017-es beiktatási bálokon viselt krémszínű ruháját is. A divattervező, aki a First Lady régi stylistja korábban olyan márkáknak dolgozott, mint Oscar de la Renta és Carolina Herrera.
Egyértelmű volt, hogy Melania Trump a fekete és a fehér kombinációja felé húzott, hűen a saját stílusához és elképzeléséhez
–kommentálta a tervező a ruhaválasztást.
Borítókép: Donald Trumpot John Roberts főbíró felesketi az Egyesült Államok 47. elnökévé, miközben Melania Trump a Bibliát tartja a kezében a 60. elnöki beiktatáson az amerikai Capitolium Rotundájában Washingtonban 2025. január 20-án. (Fotó: Morry Gash / POOL / AFP)