Erről beszélt Trump az eskütétele után

Donald Trump, az Egyesült Államok 47. elnöke hétfőn tartotta meg második eskütételi beszédét, amelyben az „Amerika aranykorának” kezdetét hirdette meg. Az elnök szerint az ország hanyatlása véget ért, és egy gyors, alapvető változásokat hozó korszak veszi kezdetét. Trump beszédében élesen kritizálta elődje, Joe Biden kormányzatát, és új politikai irányvonalat ígért az amerikai állampolgároknak.

2025. 01. 20. 18:33
Donald J. Trump
Donald J. Trump Fotó: Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump az eskütételét követő beszédében „a józan ész forradalmát” sürgette, amely visszaállítja az amerikaiak hitet és bizalmát a kormányzásban. Az elnök kiemelte: 

Amerika aranykora most kezdődik.

A beszéd során hangsúlyozta, hogy az ország hanyatlása véget ért, és az általa meghirdetett változások gyorsan érezhetővé válnak.

Trump beszédében külön figyelmet szentelt a kormányzás átalakításának. 

A jog mérlegét újra egyensúlyba hozzuk

– jelentette ki, utalva az igazságügyi minisztérium „politikai fegyverként” való használatának megszüntetésére. Az elnök ígéretet tett arra, hogy a kormány a továbbiakban nem hagyja magára az amerikai állampolgárokat, és az erőforrásokat az ország határain belüli problémák megoldására összpontosítják. Trump megköszönte az előző elnökök, köztük Joe Biden jelenlétét, de élesen bírálta a korábbi kormányzatot, amely szerinte képtelen volt „egyszerű válságokat kezelni” az országon belül. 

A jelenlegi kormányzat nemcsak külföldön, hanem itthon is sorozatos kudarcokat vallott

– mondta, hozzátéve, hogy az ő elnöksége új alapokra helyezi az amerikai politikát. Az elnök szerint az oktatási és egészségügyi rendszerek állapota az ország hanyatlásának szimbólumai voltak, de most egy „társadalmi megújulás” veszi kezdetét.

Az emberek visszakapják a szabadságukat, a jólétüket és a demokráciájukat

– hangsúlyozta Trump. Beszédében megemlítette a Los Angeles-i tűzvészeket, amelyek az ország legvagyonosabb embereit sem kímélték. 

Ez nem történhet meg többé

– mondta az elnök, utalva a természeti katasztrófák kezelésének javítására. A határvédelem és az illegális bevándorlás kérdése is hangsúlyos helyet kapott a beszédben. Trump szerint a kormány prioritásként kezeli az amerikai határok védelmét, szemben az előző adminisztráció által előnyben részesített külföldi támogatásokkal. Az elnök beszédét optimista hangvétellel zárta, hangsúlyozva, hogy az ország előtt álló lehetőségek páratlanok. 

A változás hulláma söpör végig az országon, és Amerika, mint mindig, vezető szerepet fog játszani a világban

– jelentette ki. Trump beszédében kitért a 2024-es választási kampány során elszenvedett merényletkísérletre, amely Butlerben, Pennsylvaniában történt. Az elnök kijelentette: 

Az életemet Isten kegyelme mentette meg, hogy Amerika újra naggyá váljon.

Hangsúlyozta, hogy túlélése szimbolikus jelentőséggel bír, és számos támogatója – köztük a Republikánus Nemzeti Konvención résztvevők – isteni beavatkozásként tekint a történtekre. Trump beszédében vallásos képeket idézett fel, amelyek megerősítették elkötelezettségét az ország vezetésében és a nemzeti értékek megőrzésében. Trump hétfői beszédében történelmi jelentőségűnek nevezte január 20-át, amelyet „a felszabadulás napjának” titulált. 

Remélem, hogy az elmúlt elnökválasztásunk az ország történelmének legnagyobb és legjelentősebb választása lesz

– mondta az elnök. Trump szerint az eskütétel napja nemcsak a hatalomváltást, hanem az amerikai polgárok szabadságának és önrendelkezésének újjáéledését is szimbolizálja. Hangsúlyozta, hogy ez a nap az Egyesült Államok történetében fordulópontként fog bevonulni, amely új reményt és lehetőségeket hoz. Trump az ünnepélyes beszédében bejelentette, hogy visszavonja az elektromos járművek kötelezővé tételéről szóló rendelkezést. 

A mai intézkedéseimmel visszavonjuk az elektromos járművek kötelező használatát, megmentve ezzel az autóiparunkat, és betartva szent ígéretemet nagyszerű amerikai autógyári dolgozóimnak

– jelentette ki Trump, amit tapsvihar követett. Az elnök hangsúlyozta, hogy e döntés révén az amerikaiak ismét szabadon választhatják meg, milyen autót szeretnének vásárolni, miközben az amerikai autógyártás példátlan ütemben fog fejlődni. 

Trump külön köszönetet mondott az autóipari dolgozóknak, akik szerinte „inspiráló bizalmat szavaztak” neki az előző választásokon.

Trump beszédében hangsúlyozta, hogy az első napján aláírásra kerülő rendeletek „történelmi jelentőségűek” lesznek, és megkezdik az amerikai helyreállítási program végrehajtását. 

Ma aláírok egy sor történelmi elnöki rendeletet. Ezen intézkedésekkel elindítjuk Amerika teljes helyreállítását és a józan ész forradalmát. Minden a józan észről szól

– mondta az elnök. Trump ezenfelül kijelentette, hogy nemzeti vészhelyzetet hirdet az Egyesült Államok déli határán, ami az adminisztrációja egyik fő célkitűzése a határvédelem erősítése érdekében. Az elnök első intézkedései között nemzeti energia-vészhelyzetet hirdetett, amelyet a kampányígéretei között hangsúlyozott árak csökkentése érdekében léptet életbe. 

Fúrjunk, és még többet fúrjunk

– hangoztatta Trump, aki szerint az inflációs válságot a hatalmas túlköltekezés és az energiaárak emelkedése okozta. Trump beszédében utalt arra, hogy kabinetjét utasítja a rendelkezésükre álló „hatalmas eszközök” felhasználására, hogy csökkentsék a megélhetési költségeket és helyreállítsák az amerikai gazdaság versenyképességét.

Az elnök beszédében hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „rekordinflációt” tapasztalt Joe Biden adminisztrációja alatt, azonban ez az állítás nem teljesen állja meg a helyét. 

Bár az infláció valóban elérte a 40 éves csúcsot 2022 júniusában, amikor 9,1 százalékot mutatott, ez messze elmarad a történelmi rekordtól, amely 23,7 százalék volt 1920-ban. Emellett Trump megválasztása után az inflációs ráta már jelentősen csökkent, 2024 decemberében mindössze 2,9 százalékon állt.

Trump beszédében bejelentette, hogy azonnal átnevezi a Mexikói-öblöt Amerika-öbölre. 

Amerika visszaveszi méltó helyét, mint a világ legnagyobb, legerősebb és legnagyobb tiszteletnek örvendő nemzete

– mondta Trump, hozzátéve, hogy ez a névváltoztatás az ország erejét és hatalmát fogja szimbolizálni. Az elnök beszédében éles kritikát fogalmazott meg Panama kapcsán, amely szerinte megszegte a csatorna semlegességét biztosító szerződéseket. 

Az amerikai hajókat túlzott díjakkal sújtják, és egyáltalán nem kezelik őket tisztességesen, beleértve az Egyesült Államok haditengerészetét is

– jelentette ki Trump. Az elnök külön kiemelte Kína szerepét a Panama-csatornával kapcsolatban, amely szerinte elfogadhatatlan. 

Kína irányítja a Panama-csatornát, pedig mi nem nekik adtuk azt, hanem Panamának. És most visszavesszük

– tette hozzá Trump, utalva arra, hogy az amerikai érdekek érvényesítése érdekében szigorú intézkedéseket tervez.

Az elnöki beszéd egyik legmerészebb ígérete az amerikai űrkutatás jövőjére vonatkozott. Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok az ő vezetése alatt megteszi az első lépéseket a Mars meghódítása felé. 

Beteljesítjük a csillagok közötti sorsunkat, és amerikai asztronautákat küldünk, hogy elhelyezzék az amerikai zászlót a Marson

– hangoztatta.

Trump bejelentette, hogy az elnöki ciklus első hetében aláírja azokat az intézkedéseket, amelyek megszüntetik a kormányzat sokszínűségre, egyenlőségre és befogadásra vonatkozó programjait. 

Olyan társadalmat fogunk kialakítani, amely színtelen és érdemeken alapul. A mai naptól kezdve az Egyesült Államok kormányának hivatalos politikája lesz, hogy csak két nem létezik: férfi és nő

– mondta Trump. 

Trump hangsúlyozta, hogy elnöki örökségét béketeremtőként és egységet szorgalmazó vezetőként kívánja megalapozni, miközben az ország katonai erejét példátlan szintre emeli. 

Ahogy 2017-ben, most is megépítjük a világ legerősebb hadseregét. Sikereinket nemcsak a megnyert csaták alapján mérjük, hanem azon háborúk alapján is, amelyeket befejezünk vagy amelyekbe soha nem lépünk be

– jelentette ki Trump. Az elnök beszéde során újra hangsúlyozta Amerika erejét és függetlenségét. 

Amerikát nem lehet megfélemlíteni, nem lehet legyőzni, és nem fog kudarcot vallani. A mai naptól az Egyesült Államok szabad, szuverén és független nemzet lesz

– mondta Trump. Beszédének zárásaként Trump visszatért nyitógondolatához, miszerint „Amerika aranykora most kezdődik,” ezzel megerősítve az amerikaiaknak tett ígéretét egy új, prosperáló korszak megteremtésére.

Az elnöki beszédet követően Carrie Underwood, a countryzene egyik legismertebb előadója lépett színpadra, hogy előadja az America the Beautiful című dalt. Az előadás ünnepélyes hangulatot adott az eseménynek, és szimbolizálta Trump ígéretét az ország egységének és nagyságának helyreállítására.

Borítókép: Donald Trump (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.