Vance alelnök az amerikai álom megtestesítője

Az Egyesült Államok újonnan megválasztott alelnökének könyve személyes történet, családtörténet és egy társadalmi réteg története is. A Vidéki ballada az amerikai álomról című könyvében J.D. Vance önvallomásokon és családja bemutatásán keresztül meséli el személyes megéléseit az amerikai társadalomról valamint saját útjáról, karrierjéről, melyről ő maga teljesen másként gondolkodik, mint akár csak közvetlen környezete.

2025. 01. 25. 6:50
J.D. Vance alelnöki eskütétele 2025. január 20-án. (Fotó: Getty Images via AFP/2025 Getty Images) Fotó: Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

J. D. Vance, az időközben az Egyesült Államok alelnökévé választott korábbi szenátor, Vidéki ballada az amerikai álomról (eredeti címén Hillbilly Elegy) című könyvének bevezetőjében gyerekkoráról vallott. Szegény családban nőtt fel, a rozsdaövezetben, egy ohiói kohászvárosban, ahol – ahogyan fogalmazott – fokról fokra elhamvadnak a munkalehetőségek és remények. 

J.D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke.
J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke. (Fotó: Allison Robbert/AFP)

Ez a könyv nem azért született, mert valami különleges dolgot tettem. Azért írtam meg, mert valami teljesen hétköznapi dolgot tettem, ami a hasonló származású gyerekek többségének sosem adatik meg.

– írta, hozzátéve:

Könyvem nem csupán önéletrajz, egyben családom krónikája is – a kitörési esélyek és a társadalmi felemelkedés története, egy csapat Appalache-hegylakó sorsán keresztül.

Ez utóbbira utalt Mike Johnson, az Egyesült Államok képviselőházának újraválasztott elnöke is, aki X-oldalán tett közzé videót arról, amikor J. D. Vance először lépett be az Ovális irodába. 

Johnson azt írta a posztjához: 

Amikor tegnap a Fehér Házban tartottunk találkozónkra, J. D. Vance megemlítette nekünk, hogy még soha nem járt az Ovális irodában. Mondtam neki és Trump elnöknek, hogy videóra KELL rögzítenem a pillanatot. Egy, az Appalache környékéről származó szorgalmas fiatalember csak Amerikában emelkedhet fel szerény körülményeiből, hogy először lépjen be az Oválba, úgy, mint AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK ALELNÖKE. Micsoda ország!

Vance családjáról így vallott könyvében:

Finoman szólva ellentmondásos kapcsolatom van a szüleimmel, egyikük alkohol- és drogfüggő jóformán születésem óta. Gyakorlatilag a nagyszüleim neveltek fel, akik soha nem jutottak el az érettségiig, és a teljes rokonságból is csak néhányan

– fogalmazott.

A mára már sikeressé vált republikánus politikus gyerekkora és gyermekkori körülményei – saját bevallása szerint – nem ahhoz a jövőképhez teremtettek alapot, amelyet végül megvalósított.

A statisztikák szerint a magamfajta gyerekek meglehetősen zord jövő elé néznek: ha mázlijuk van, talán nem segélyből élik le az életüket, ha pechjük, idő előtt heroin-túladagolásban végzik – mint több tucat ismerősöm tavaly a szülővárosomban.

 

J. D. Vance, Donald Trump második elnöki ciklusának alelnöke, úgy fogalmazott:

Az egyike voltam ezeknek a zord jövőre ítélt gyerekeknek. Majdnem kibuktam a középiskolából. Kis híján engedtem a mélységes haragnak és sértettségnek, amely ott égett a körülöttem élőkben. Manapság az emberek rám néznek, látják a munkámat, a borostyánligás végzettségemet, és valami zseninek tartanak – elvégre csakis egy kivételes tehetségű ember juthatott fel odalentről idáig. Minden tiszteletem dacára azt kell mondanom, ez az elképzelés úgy baromság, ahogy van. Ha volt is bennem némi tehetség, jóformán teljesen eltékozoltam, mire néhány melegszívű ember végre a segítségemre sietett.

J.D. Vance - Vidéki ballada az amerikai álomról

Családjáról így vallott Vance:

Családom, akik Kelet-Kentucky hegyei között élnek, „hillbilly”-nek, hegylakóknak tartják magukat, de Hank Williams Jr. – aki louisianai születésű és Alabamában él – ugyanígy nevezi magát egyik hegyvidéki fehér balladája, a Vidéki kölyök a jég hátán is megél szövegében. Az Appalache-vidék politikai szemléletváltása demokratáról republikánusra rajzolta át a nemzet politikai térképét Nixon után. És az Appalache-vidék az, ahol a fehér kétkezi munkások jövője a legsötétebb. Legyen szó szociális röghöz kötöttségről, szegénységről, válásokról vagy drogfüggőségről, szülőföldem a gyötrelmek melegágya.

 

J. D. Vance története igazi sikersztori

Az Egyesült Államok alelnöke nehéz körülmények között nőtt fel, de sikeres politikussá emelkedett.

Két nemzedékkel ezelőtt a nagyszüleim koldusszegények voltak, de fülig szerelmesek. Összeházasodtak és északra költöztek, hogy elmeneküljenek a körülöttük lévő nyomorból. Unokájuk (én) a világ egyik legkiválóbb felsőoktatási intézményében szerzett diplomát.

Vance nagyszülei a 40-es évek végén hagyták el Jacksont és az ohiói Middeltownban nevelték fel gyerekeiket. Tizenkét éves koráig a politikus minden nyarat és a szabadideje nagy részét is Jacksonban töltötte.

A szívem mélyén Jackson volt az a hely, amely kizárólag hozzám, a nővéremhez és Mamóhoz tartozott. Szerettem Middletownt, de tele volt fájdalmas élményekkel. Jacksonban a környék legkeményebb asszonyának és a város legjobb autószerelőjének az unokája voltam; Ohióban egy férfi magára hagyott fia, akit alig ismertem, és egy nőé, akit látni sem akartam. Anyám csak az éves családi találkozóra vagy nagy ritkán temetésre jött Kentuckyba, és Mamó gondoskodott róla, hogy olyankor se hozza magával a hisztériáit. Jacksonban sosem volt üvöltözés vagy veszekedés, nem üthette a nővéremet, és nem volt »fiúzás«, ahogy Mamó nevezte. Szívből gyűlölte anyám szerelmi ügyeit, szó sem lehetett róluk Kentuckyban

– vallotta. 

Arról, hogy miért írta meg önéletrajzi ihletésű könyvét, azt írta:

Szeretném, ha az emberek tudnák, milyen érzés kis híján lemondani magunkról, és hogyan jutunk el odáig. Szeretném, ha az emberek megismernék, mi zajlik a szegények életében, és milyen lelki hatást gyakorol az anyagi és szellemi nyomor a gyerekeikre. Szeretném, ha az emberek látnák, hogyan éltük meg az Amerikai Álmot, én és a családom. Szeretném, ha megértenék, milyen is az a bizonyos társadalmi felemelkedés. És nagyon szeretném, ha megértenének valamit, amire én is csak nemrég jöttem rá: mi, akik elég szerencsések voltunk ahhoz, hogy elérjük az Amerikai Álmot, ettől még nem szabadultunk meg hátrahagyott életünk démonaitól.

 

James David Vance Middletownban született 1984. augusztus másodikán. Amerikai befektető, író és republikánus politikus. 2023 és 2025 között az Egyesült Államok szenátora volt. Először az Ohiói Állami Egyetemen tanult politikatudományt és filozófiát, majd a Yale Egyetemen szerzett jogi diplomát. Emlékirata, ami middletowni gyermekkoráról és családjának értékeiről szól, New York Times-bestseller lett és a 2016-os elnökválasztás idején nagyon népszerű volt. Vance 2021-ben indította el kampányát Ohio szenátusi székéért, és meg is nyerte a republikánus jelölést.

Vance könyvéből film is készült

A Hillbilly elégia a Netflixen jelent meg 2020-ban Ron Howard rendezésében, Vanessa Taylor forgatókönyve alapján, Glenn Close és Amy Adams főszereplésével.

Borítókép: J. D. Vance alelnöki eskütétele 2025. január 20-án (Fotó: Getty Images via AFP/2025 Getty Images). A cikkben szó szerinti idézetek olvashatóak a J. D. Vance: Vidéki ballada az amerikai álomról című könyvéből.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.