J. D. Vance életútja az amerikai álom megtestesítője. Az ohiói Middletownból származó jobboldali politikus a Yale Law School-ban végzett, miközben a társadalom alsó rétegeiből küzdötte fel magát. Egykori tengerészgyalogosként és hívő keresztényként büszkén vállalja vidéki gyökereit, amelyek meghatározták világnézetét.
Vance politikai és társadalmi nézeteit életrajzi könyvében, a Hillbilly Elégia: Egy család és kultúra emlékirata válságban című kötetben mutatta be, írja az Origo.
A könyv – amely a fehér munkásosztály kihívásait, a család szerepét és a kulturális identitást boncolgatja – hatalmas sikert aratott. A kötet nemcsak az amerikai közönséget, hanem politikai elemzőket is vitára sarkallt, hiszen mélyrehatóan tárja fel az Egyesült Államok vidéki közösségeinek problémáit.
A könyv sikere Hollywood figyelmét sem kerülte el: 2020-ban a Netflix mutatta be Ron Howard rendezésében a Hillbilly Elégia filmadaptációját. Az alkotás magyar címe Vidéki ballada az amerikai álomról, és olyan sztárok keltették életre Vance családtagjait, mint Glenn Close és Amy Adams. A film hitelesen mutatja be a szegénységből való kitörés küzdelmeit, valamint a kulturális gyökerek fontosságát.
Az életrajzi film középpontjában J. D. Vance személyes története áll: egy Yale joghallgató visszatér szülővárosába, hogy felidézze családja múltját, és szembenézzen a jövő kihívásaival. A színészi alakításokat – különösen Glenn Close nagymama szerepét – a kritikusok és a közönség is méltatták, írja a Világgazdaság.
J. D. Vance politikai nézetei konzervatív alapokon nyugszanak. Élesen bírálja a woke ideológiát, és a hagyományos családi értékek mellett teszi le a voksát.
Politikai programjában kiemelt helyet kap a társadalmi mobilitás elősegítése, amelyet a szociális ellátórendszer reformján keresztül kíván megvalósítani. Donald Trump alelnökeként Vance olyan kérdésekben támogatja majd az amerikai elnököt, mint a migráció és az oktatás.
Mindkét területen példaértékűnek tartja a magyar modellt, amely a hagyományos értékeket helyezi előtérbe, és hangsúlyozza a nemzeti érdekek védelmét.
Ahogy a Magyar Nemzet korábban kiemelte, J. D. Vance életútja szinte regénybe illő. Az ohiói szenátor, akit nagyszülei neveltek fel nagy szegénységben, mára az amerikai politika csúcsára ért. Eltérően sok politikustól, akik kitalált narratívákkal próbálják hitelesíteni magukat, Vance története valódi és inspiráló. Drogfüggő édesanyja, szegénységgel küzdő családja és a rozsdaövezet mindennapjainak kihívásai ellenére
eljutott a Yale-re, Irakot is megjárta, majd a republikánus politika egyik emblematikus alakjává vált.
Januártól az Egyesült Államok történetének legfiatalabb alelnökeként Donald Trump jobbkeze lesz – egy olyan pozícióban, amelyet aligha gondoltak volna számára lehetségesnek gyermekkorában.
A Hillbilly Elégia és annak filmes feldolgozása nemcsak Vance életútját mutatja be, hanem a társadalmi mobilitás és a kulturális identitás kérdéseire is rávilágít. A könyv és a film révén Vance egyaránt vált ismertté a közönség és a politikai elemzők körében, miközben olyan témákra hívta fel a figyelmet, amelyek mélyen rezonálnak az amerikai társadalomban.
Trump választott alelnökeként J. D. Vance a következő évek egyik meghatározó konzervatív politikusa lehet, aki nemcsak az Egyesült Államokban, hanem nemzetközi szinten is fontos értékeket képvisel.
Borítókép: Az Egyesült Államok alelnöke, James David Vance. (Fotó: AFP)