Donald Trump 78 éves, 1946. június 14-én született New Yorkban, aki a sikeres ingatlanfejlesztő Frederick (Fred) Christ Trump és Mary MacLeod öt gyermeke közül a negyedik. Trump az Egyesült Államok 45. elnöke volt 2017 és 2021 között, ma pedig a 47. elnökként iktatták be. Ő az első olyan elnök Grover Cleveland, az Egyesült Államok 22. és 24. elnöke (1885–89 és 1893–97) óta, akit nem egymást követő ciklusokra választottak meg.
Donald Trump és családja az Egyesült Államok egyik meghatározó üzleti vállalkozását építette fel. Különböző üzleti érdekeltségeinek, ingatlanüzleteinek, szállodaláncainak működésében a mai napig részt vesz a Trump-dinasztia. A Trump név márkanév lett, amely végül a politikai életben is sikeressé vált.
A 2000-es évek elején a Trump Organization nevű magánkonglomerátuma mintegy ötszáz vállalatot tömörített.
Ezek legkülönfélébb üzletágakban tevékenykedtek, többek között szállodákban és üdülőhelyeken, lakóingatlanokban, árucikkekben, valamint szórakoztatóiparban és a televíziózásban is.
1977-ben Trump feleségül vette Ivana Zelnícková Winklmayr cseh modellt, akitől három gyermeke született. 1992-ben elváltak. Trump második felesége Marla Maples amerikai színésznő volt, akivel 1999-ig voltak házasok. A régi-új firts lady, lánykori nevén Melania Knauss – aki szlovén (jugoszláv) – modell volt, 2005-ben lett a felesége.
Így menetelt újraválasztásáig Donald Trump
Trump újraválasztása előtt, a kampányidőszakban a gazdasági nehézségekre és a migrációs kérdésekre helyezte a hangsúlyt, és újra mozgósította bázisát. A szuperkeddnek nevezett előválasztási napon egyértelmű győzelmet aratott, ez volt az első lépés ahhoz, hogy ismét elnökjelölt, majd novemberben elnök legyen.
A republikánusoknál Donald Trump egyetlen kivétellel mindenütt győzelmet ért el az elnökjelöltségért Nikki Haley-vel folytatott versenyben.
A regisztrált republikánus és demokrata szavazók Kaliforniában, Texasban, Oklahomában, Utah és Colorado államokban, Arkansasban és Minnesotában voksolnak. Az előválasztások eredményeként az előzetes összesítések szerint Donald Trump elnökjelölti delegáltjainak száma meghaladta az ezret. Ezek után Nikki Haley visszalépett az elnökválasztási versenyben. A szuperkedd után tartott győzelmi beszédében Donald Trump a békéről, a gazdaságról és a migrációról beszélt, és kampányát is lényegében ezen témák köré építette fel.
A MAGA-mozgalom újraindult, amely a Make America Great Again!, vagyis a Tegyük újra naggyá Amerikát! szlogen rövidítéséből ered, és egyre népszerűbbé vált Trump támogatói körében. A közösségi oldalakon egyre népszerűbb lett a MAGA, nőtt a támogatók száma, a betűszó pedig sapkákon és pólókon is megjelent, Donald Trump is több alkalommal viselt MAGA-sapkát.
Az amerikai Republikánus Párt Milwaukee-ban tartott jelöltállító gyűlése a várakozásoknak megfelelően hivatalosan is elnökjelöltjének választotta Donald Trumpot.
A rendezvényteremben a „Tegyük újra naggyá Amerikát!” feliratú transzparensek övezte delegátusok üdvrivalgásban törtek ki, ahogy a tagállamok delegáltjai sorra Trumpot támogatták, hogy induljon újra a párt színeiben a novemberi elnökválasztáson. Donald Trump már korábban megnevezte alelnökjelöltjét, aki a 39 éves James David Vance ohiói szenátort lett.
Június végén lezajlott a televíziós vita Donald Trump és Joe Biden között a novemberi elnökválasztás előtt. A történelem során először fordult elő olyan, hogy egy volt és egy jelenlegi amerikai elnök állt szemben egymással. A vita során Joe Biden botrányosan szerepelt, ami után szinte pánik uralkodott el a Demokrata Pártban az elnök rossz szereplése miatt.
Július 21-én Joe Biden amerikai elnök végül bejelentette, hogy visszalép az elnökségért folyó harctól.
2024 szeptemberében került sor az első televíziós vitára Donald Trump és demokrata kihívója, Kamala Harris között, aki Biden csúfos jelölti bukása után elnökjelölt lett.
Donald Trump a november 5-én tartott elnökválasztáson elsöprő győzelmet aratott. 312 elektori szavazatot kapott, míg Kamala Harris csak 226-ot. A megválasztott amerikai elnök győzelmi beszédében hangsúlyozta a határvédelem megerősítésének szükségességét, és történelmi jelentőségűnek nevezte az elnökválasztást. Trump külön köszönetet mondott családjának és szövetségeseinek, köztük alelnökjelöltjének, J. D. Vance-nek, valamint elismerően méltatta Elon Musk és Dana White támogatását.
Donald Trump ellen a kampányidőszakban három merényletet kíséreltek meg
Július 13-án, Butlerben, lövések dördültek el Trump kampánygyűlésén azután, hogy elkezdte a beszédét. Az első lövést követően a titkosszolgálat munkatársai azonnal körülvették a republikánus elnökjelöltet és védőgyűrűben levezették a színpadról. Donald Trump megsérült, a füle környékén vérzett, amikor lekísérték a színpadról. Trump, sérülése ellenére, felemelte a kezét és kiintett a közönségnek.
A Trump-merénylet során egy személy meghalt, egy másik pedig súlyosan megsérült. Rendőrségi források szerint az elkövető mesterlövész volt. Donald Trump Truth Social-oldalán közzétett nyilatkozatában részvétet nyilvánított az ellene irányuló merényletkísérletben életét vesztett ember családjának, valamint a közönség súlyos sebesülést szenvedett tagjának hozzátartozói felé is.
Trump hihetetlennek minősítette, hogy ilyen cselekmény megtörténhet az Egyesült Államokban. Egyúttal arról is beszámolt, hogy a golyó a jobb fülét érte.
A merénylőt a titkosszolgálat emberei lőtték le, amelyről videófelvétel is készült.
Donald Trump csupán annak köszönhetően élte túl az ellene elkövetett merényletet, hogy éppen jókor fordította el a fejét a közönség egy része felé.
A pennsylvaniai Butler után, másodszor a floridai golfklubjánál, West Palm Beachen, 15 percre a politikus helyi otthonától, Mar-a-Lagótól, akarta megölni Trumpot egy férfi. Szeptember 15-én a Donald Trumpot védő titkosszolgálat emberei adtak le lövéseket a golfpálya közelében, miután a közelben, egy bozótos területen egy fegyveres férfit észleltek. Az elkövetéssel gyanúsított Ryan Wesley Routh fegyverét hátrahagyva autóval menekült el, a szomszédos Martin megye hatóságai fogták el később. Az esetet merényletkísérletként kezelték a hatóságok.
Októberben egy újabb Donald Trump elleni merényletet akadályozhattak meg az amerikai hatóságok, miután letartóztattak egy 49 éves férfit Trump kampányrendezvényének közelében. Vem Millernél több lőfegyver is volt, és egy fekete terepjáróval Trump Coachella-völgyben rendezett rendezvényére tartott.
Trump békepárti
Trump béke iránti elkötelezettsége már az elnökválasztási kampánya során is egyértelmű volt, az orosz–ukrán fegyveres konfliktus befejezése pedig Trump elnöki programjának egyik központi elemévé vált. Az amerikai elnök, ígérete szerint, mindent megtesz a béke érdekében, ezt pedig győzelme utáni első intézkedései is jól mutatják. Ukrajnában és a Közel-Keleten különmegbízottat nevezett ki, és az elmúlt időszakban is minden lehetőséget megragadott arra, hogy a béke előmozdításáért tegyen.
Végül január 15-én, Izrael és a Hamász között létrejött a tűzszünet, és a túszcseréről is megállapodás született. Szakértők szerint Trump fenyegetése döntő volt a megállapodásban.