Háromórás tárgyalást folytatott Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A találkozó, amelyre a floridai Mar-a-Lagóban került sor, jól mutatja a két politikus jó személyes viszonyát, ami várhatóan a kétoldalú kapcsolatok javulását is magával hozza Trump beiktatása után. A találkozón részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Elon Musk is.
„Ha két ember, két férfi leül ma Európában, vagy akár Amerikában beszélgetni, akkor aligha kerülheti el, hogy a békéről meg a háborúról is szót váltson” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök Donald Trumppal folytatott megbeszéléséről újságíróknak. A miniszterelnök a béke kérdését érintő kérdésre válaszolva hozzátette:
Az amerikai elnök nincs abban a helyzetben most, hogy tárgyaljon a tűzszünet kérdéséről a nagyon szigorú amerikai jogi szabályok miatt. Ezért nem lehet tárgyalni, legfeljebb gratulálni lehet, de én bízom benne, hogy január 20-án, miután hivatalba lépett, hamar megtapasztaljuk ennek a jótékony hatását.
Szijjártó Péter a tegnapi sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva beszélt a mar-a-lagói látogatásról, és a magyar békemisszió folytatásáról is. Ennek kapcsán emlékeztetett az elmúlt napok eseményeire. – Miniszterelnök úr volt a szentatyánál, én voltam Moszkvában, Washingtonban, Máltán is bonyolítottunk találkozókat. Most miniszterelnök úrral jártunk Floridában. Hozzátette: ennek a hétnek is lesz még olyan eseménye – legalább kettő –, ami a magyar békemisszió részét fogja képezni.
A megválasztott elnök még a kampánya folyamán megígérte, hogy a lehető leghamarabb véget vet a vérontásnak. Trump a múlt hét végén Párizsban már találkozott is Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij ukrán államfővel, aki nyitottnak mutatkozott a békére. Trump egyúttal azt is leszögezte, hogy Ukrajna az ő elnöksége alatt kisebb támogatásra számíthat az Egyesült Államok részéről.
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője elmondta, nagy jelentősége van a találkozónak.
Még olyan országok vezetői sem találkoztak személyesen Donald Trumppal a választási győzelme óta, mint például Németország vagy Nagy-Britannia. Eddig Európából Emmanuel Macronnal tárgyalt a Notre-Dame-székesegyház hét végi újranyitása apropójából
– mondta el lapunknak Deák Dániel, aki azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a magyar miniszterelnököt a január 20-i beiktatásra is meghívják majd.
Az, hogy a magyar kormányfő nemcsak Trumppal, de egyik leendő miniszterével, Elon Musk dél-afrikai származású amerikai technológiai milliárdossal is találkozott Floridában, a magyar gazdaság szempontjából lehet kiemelkedő jelentőségű, ugyanis ennek révén akár amerikai befektetések is érkezhetnek Magyarországra.
Magának Elon Musknak is rengeteg innovatív óriáscége van, amelyek, hogyha Magyarországra befektetnek vagy együttműködnek magyar cégekkel, az hatalmas előnyt jelent Magyarország számára
– hívta fel a figyelmet Deák Dániel.
Orbán Viktor és Donald Trump találkozóját világszerte nagy figyelem övezte. A Bloomberg amerikai hírportál például Trump egyik legmeghatározóbb külföldi szövetségesének nevezte a magyar kormányfőt.
Gál Kinga EP-képviselő szerint ma a tengerentúlon és Európában is a patrióta erők képviselik a józan ész politikáját – írta a Facebookon a Patrióták Európáért frakció első alelnöke.
Az elemző is Orbán Viktor sikeréről beszél
A témában Zila Jánost, az Alapjogokért Központ elemzőjét kérdeztük, aki elmondta, hogy Orbán Viktor és a megválasztott amerikai elnök, Trump között baráti kapcsolat van, ami Magyarország jövője és Európában betöltött szerepe szempontjából nagyon fontos. Kiemelte, hogy Trump már a kampány során is gyakran pozitív kontextusban említette Orbán Viktort, jóval többször, mint más európai vezetőket.
Júliusban Trump már személyesen is egyeztetésre hívta a miniszterelnököt, ami az együttműködés ígéretességére utal.
– emelti ki az elemző.
Zila János rámutatott, hogy az amerikai elnökválasztás után az elemzők Orbán Viktort nevezték meg Trump legfontosabb európai partnerének, ami Magyarország súlyát és nemzetközi pozícióját tekintve figyelemre méltó. Ez azért lehetséges, mert a legfontosabb politikai kérdésekben nagy az egyetértés Trump és Orbán Viktor között, míg a korábbi, amerikai demokratákkal szövetséges európai vezetők nem tűnnek megbízható partnereknek Trump számára.
Brüsszelben pánik uralkodik, Ursula von der Leyen pedig megnövekedett amerikai cseppfolyósítottföldgáz-vásárlásával próbálja megnyerni Trump szimpátiáját, ami azonban az európaiakat nem segíti
– mutatott rá a szakértő, majd kifejtette, hogy Magyarországnak ki kell használnia ezt a kedvező helyzetet, és a „Nekünk Magyarország az első” elvet összeegyeztetnie Trump „America first” elvével. Mindkét vezető elkötelezett a béke mellett, és Orbán Viktor egyedülálló pozícióban van ahhoz, hogy közvetítőként működjön Oroszország, Ukrajna és Kína között, amit már bizonyított is a nyáron.
Az orosz–ukrán háború azért tart még, mert az Egyesült Államok korábbi vezetése ezt akarta. Kijev és Moszkva 2022 tavaszán már készen állt a tárgyalásokra, de az angolszász nyomás miatt a háború folytatódott. Trump, mint a világ legnagyobb katonai hatalmának vezetője, képes mindkét felet a tárgyalóasztalhoz ültetni
– hívta fel rá a figyelmet Zila János.
Végül elmondta, hogy Orbán Viktor Elon Muskkal is tárgyalt, ami gazdasági és technológiai együttműködés szempontjából fontos. Musk nagy hatással van a nyugati nyilvánosságra, így az X platformon keresztül a Magyarországról szóló hírek objektívebb képet adhatnak, ellentétben a korábbi, balliberális média által kreált negatív ábrázolással.
Borítókép: Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Donald Trump megválasztott amerikai elnök (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)