A Trump-merénylet volt hosszú idő után az első, politikus elleni támadás az Egyesült Államokban. 1968-ban Robert Kennedy – Kennedy elnök öccse, korábbi igazságügyi miniszter ellen – követtek el merényletet, aki bele is halt a sérüléseibe. 1972-ben pedig George Wallace kormányzót lőtték le, aki deréktól lefelé lebénult. 1981. március 30-án Ronald Reagant, az Egyesült Államok akkori elnökét sebesítette meg John Hinckley Jr., amikor Reagan a washingtoni Hilton szállodában tartott beszéd után visszatért limuzinjához. Hinckley úgy gondolta, hogy a támadással lenyűgözheti Jodie Foster színésznőt. A butleri támadás hosszú idő óta az első merényletkísérlet volt az Egyesült Államokban, amelyet elnök vagy elnökjelölt ellen követtek el. Trump a merénylet után rövid ideig kötést viselt a fülén, amely később a Trumpot támogatók jelképévé is vált.
Merénylet Trump ellen Butlerben
Lövések dördültek el Donald Trump pennsylvaniai Butlerben tartott július 13-i kampánygyűlésén azután, hogy elkezdte a beszédét. Az első lövést követően a titkosszolgálat munkatársai azonnal körülvették a republikánus elnökjelöltet és védőgyűrűben levezették a színpadról. Donald Trump megsérült, a füle környékén vérzett, amikor lekísérték a színpadról. Trump, sérülése ellenére, felemelte a kezét és kiintett a közönségnek.
A merénylet során egy személy meghalt, egy másik pedig súlyosan megsérült. Rendőrségi források szerint az elkövető mesterlövész volt. Donald Trump Truth Social-oldalán közzétett nyilatkozatában részvétet nyilvánított az ellene irányuló merényletkísérletben életét vesztett ember családjának, valamint a közönség súlyos sebesülést szenvedett tagjának hozzátartozói felé is.
Trump hihetetlennek minősítette, hogy ilyen cselekmény megtörténhet az Egyesült Államokban. Egyúttal arról is beszámolt, hogy a golyó a jobb fülét érte.
Rögtön tudtam, hogy valami nincs rendben, amikor meghallottam süvítést és a lövések hangját, majd azonnal éreztem, ahogy a golyó felszakítja a bőrt
– fogalmazott akkor, hozzátéve, hogy komolyan vérzett.
A merénylőt a titkosszolgálat emberei lőtték le, amelyről videófelvétel is készült.
A támadó a választási gyűlés területén kívül tartózkodott egy közeli épület tetején, és AR–15-ös fegyvert használt. Az FBI azonosította a merénylőt, kiderült, hogy a 20 éves Thomas Matthew Crooks volt az, aki többször rálőtt Donald Trumpra. A támadónak nyolc lövést sikerült leadnia egy közeli épület tetejéről, ezután az amerikai titkosszolgálat lelőtte. A fiatal férfi a pennsylvaniai Bethel Parkban, Pittsburgh egyik külvárosában élt. Július 13-án a nap elején egy beprogramozott repülési útvonalon egy drónt repített, hogy belássa a területet a nagygyűlés előtt. Az előre meghatározott útvonal azt sugallta, hogy Crooks többször is felbocsátotta a drónt, miközben az esemény helyszínét kutatta és feltérképezte.
Trump-merénylet: a titkosszolgálat hibázott
A merénylet után kiderült, hogy az amerikai titkosszolgálat megtagadta Donald Trump védelmének a fokozását a kampányidőszakban. Mike Waltz floridai republikánus képviselő szerint többször is kérték az amerikai belbiztonsági minisztert, hogy erősítsék meg Donald Trump titkosszolgálati védelmét, Alejandro Mayorkas azonban visszautasította a kérést. Egy szemtanú szerint Donald Trump biztonsági embereit egy tetőn lévő fegyveresre figyelmeztették három vagy négy perccel a lövések eldördülése előtt a rendezvényen.
A Ronald Reagan elnök elleni 1981-es merénylet óta nem fordult elő ekkora hanyagság a biztonságiak részéről.