Trump-merénylet: háromszor akarták megölni az elnököt a választás évében

Az amerikai történelemben több tucat sikertelen merényletkísérlet történt már, amelyet amerikai elnökök ellen próbáltak meg elkövetni, az elnökjelöltek elleni merényletek azonban sokkal szokatlanabbak az Egyesült Államok történetében. Az első Trump-merénylet 2024-ben a pennsylvaniai Butlerben történt, majd ezt követően, az elnökválasztás évében még további két alkalommal támadtak rá a megválasztott amerikai elnökre.

2025. 01. 15. 15:58
Donald Trump a butleri merénylete után, a republikánus konvención
Donald Trump a butleri merénylete után, a republikánus konvención Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Trump-merénylet volt hosszú idő után az első, politikus elleni támadás az Egyesült Államokban. 1968-ban Robert Kennedy – Kennedy elnök öccse, korábbi igazságügyi miniszter ellen – követtek el merényletet, aki bele is halt a sérüléseibe. 1972-ben pedig George Wallace kormányzót lőtték le, aki deréktól lefelé lebénult. 1981. március 30-án Ronald Reagant, az Egyesült Államok akkori elnökét sebesítette meg John Hinckley Jr., amikor Reagan a washingtoni Hilton szállodában tartott beszéd után visszatért limuzinjához. Hinckley úgy gondolta, hogy a támadással lenyűgözheti Jodie Foster színésznőt. A butleri támadás hosszú idő óta az első merényletkísérlet volt az Egyesült Államokban, amelyet elnök vagy elnökjelölt ellen követtek el. Trump a merénylet után rövid ideig kötést viselt a fülén, amely később a Trumpot támogatók jelképévé is vált. 

A Trump-merénylet során az újraválasztott elnök fülét találta el a golyó
Trump a merénylet után rövid ideig kötést viselt a fülén, amely később a Trumpot támogatók jelképévé is vált. Fotó: Anadolu via AFP

Merénylet Trump ellen Butlerben

Lövések dördültek el Donald Trump pennsylvaniai Butlerben tartott július 13-i kampánygyűlésén azután, hogy elkezdte a beszédét. Az első lövést követően a titkosszolgálat munkatársai azonnal körülvették a republikánus elnökjelöltet és védőgyűrűben levezették a színpadról. Donald Trump megsérült, a füle környékén vérzett, amikor lekísérték a színpadról. Trump, sérülése ellenére, felemelte a kezét és kiintett a közönségnek.

A merénylet során egy személy meghalt, egy másik pedig súlyosan megsérült. Rendőrségi források szerint az elkövető mesterlövész volt. Donald Trump Truth Social-oldalán közzétett nyilatkozatában részvétet nyilvánított az ellene irányuló merényletkísérletben életét vesztett ember családjának, valamint a közönség súlyos sebesülést szenvedett tagjának hozzátartozói felé is.
Trump hihetetlennek minősítette, hogy ilyen cselekmény megtörténhet az Egyesült Államokban. Egyúttal arról is beszámolt, hogy a golyó a jobb fülét érte.

Rögtön tudtam, hogy valami nincs rendben, amikor meghallottam süvítést és a lövések hangját, majd azonnal éreztem, ahogy a golyó felszakítja a bőrt

– fogalmazott akkor, hozzátéve, hogy komolyan vérzett. 

A merénylőt a titkosszolgálat emberei lőtték le, amelyről videófelvétel is készült.

A támadó a választási gyűlés területén kívül tartózkodott egy közeli épület tetején, és AR–15-ös fegyvert használt. Az FBI azonosította a merénylőt, kiderült, hogy a 20 éves Thomas Matthew Crooks volt az, aki többször rálőtt Donald Trumpra. A támadónak nyolc lövést sikerült leadnia egy közeli épület tetejéről, ezután az amerikai titkosszolgálat lelőtte. A fiatal férfi a pennsylvaniai Bethel Parkban, Pittsburgh egyik külvárosában élt. Július 13-án a nap elején egy beprogramozott repülési útvonalon egy drónt repített, hogy belássa a területet a nagygyűlés előtt. Az előre meghatározott útvonal azt sugallta, hogy Crooks többször is felbocsátotta a drónt, miközben az esemény helyszínét kutatta és feltérképezte.

Trump-merénylet: a titkosszolgálat hibázott

A merénylet után kiderült, hogy az amerikai titkosszolgálat megtagadta Donald Trump védelmének a fokozását a kampányidőszakban. Mike Waltz floridai republikánus képviselő szerint többször is kérték az amerikai belbiztonsági minisztert, hogy erősítsék meg Donald Trump titkosszolgálati védelmét, Alejandro Mayorkas azonban visszautasította a kérést. Egy szemtanú szerint Donald Trump biztonsági embereit egy tetőn lévő fegyveresre figyelmeztették három vagy négy perccel a lövések eldördülése előtt a rendezvényen. 

A Ronald Reagan elnök elleni 1981-es merénylet óta nem fordult elő ekkora hanyagság a biztonságiak részéről. 

Többen felvetették a kérdést, hogy a titkosszolgálat vajon elegendő erőforrást fordított-e Trump védelmére és azt is megkérdőjelezték, hogy megfelelő volt a kommunikáció a helyi rendőrökkel, ugyanis az utóbbiaknak kellett biztosítaniuk azt a szektort, ahol a merénylő meghúzódott. 

Csődöt mondott a biztonság a Donald Trump volt elnök elleni merényletnél a pennsylvaniai Butlerben

– jelentette ki korábban Alejandro Mayorkas amerikai belbiztonsági miniszter, hozzátéve: ilyen jellegű incidens nem történhet meg.

Amikor pedig azt mondom, hogy ilyesmi nem történhet meg, akkor egy kudarcról beszélünk

– tette hozzá arra a kérdésre válaszolva, hogy a minisztériuma ellenőrzése alá tartozó, a hivatalban levő és volt elnökök védelmét ellátó titkosszolgálat kudarcát teszi-e felelőssé azért, hogy a merénylet megtörténhetett.

Júliusban, a merénylet körülményeinek kivizsgálása során közösen szólították fel lemondásra a titkosszolgálat igazgatóját republikánus és demokrata kongresszusi tagok.

A Trump-merénylet után az amerikai titkosszolgálat emberei körbevették a színpadot
Trump-merénylet: az amerikai titkosszolgálat ügynökei körbeveszik a színpadot a Pennsylvania állambeli Butlerben rendezett kampánygyűlésen 2024. július 13-án, miután a rendezvényen Donald Trump beszéde közben lövések dördültek (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci)

Kimberly Cheatle, a szolgálat vezetője elismerte, hogy az általa irányított szervezet hibázott, amikor nem volt képes megakadályozni a július 13-i támadást, és azt mondta: teljes felelősséget vállal a biztonsági intézkedések hiányosságaiért. 

Ugyanakkor elutasította a lemondást, és kijelentette, hogy ő a megfelelő személy a szolgálat vezetésére.

A titkosszolgálati vezető azt is beismerte, hogy a rendezvényt biztosító ügynökeit több alkalommal is tájékoztatták egy gyanús személyről a lövések eldördültét megelőzően, valamint arról is beszámolt, hogy a fegyverest rejtő ferde tetőt korábban biztonsági kockázatként értékelték. A titkosszolgálat igazgatója hozzátette, hogy a merényletet követően telefonon kért elnézést Donald Trumptól az elkövetett hiányosságokért.

Trump életét egy fejmozdulat mentette meg

Donald Trump megválasztott amerikai elnök csupán annak köszönhetően élte túl az ellene elkövetett merényletet, hogy éppen jókor fordította el a fejét a közönség egy része felé. Számítógépes technikával rekonstruálták azt, hogy a merénylő hol találhatta volna el Trumpot a lövedékkel.

Háromszor próbálták megölni Trumpot 

A pennsylvaniai Butler után, másodszor a floridai golfklubjánál, West Palm Beachen, 15 percre a politikus helyi otthonától, Mar-a-Lagótól, akarta megölni Trumpot egy férfi. Szeptember 15-én a Donald Trumpot védő titkosszolgálat emberei adtak le lövéseket a golfpálya közelében, miután a közelben, egy bozótos területen egy fegyveres férfit észleltek. Az elkövetéssel gyanúsított Ryan Wesley Routh fegyverét hátrahagyva autóval menekült el, a szomszédos Martin megye hatóságai fogták el később. Az esetet merényletkísérletként kezelték a hatóságok. 

Októberben egy újabb Donald Trump elleni merényletet akadályozhattak meg az amerikai hatóságok, miután letartóztattak egy 49 éves férfit Trump kampányrendezvényének közelében. Vem Millernél több lőfegyver is volt, és egy fekete terepjáróval Trump Coachella-völgyben rendezett rendezvényére tartott. Millernél egy illegálisan tartott, csőre töltött vadászpuskát, illetve egy pisztolyt, valamint nagy kapacitású tárat is találtak, miután alaposan átkutatták a járművét. A férfi ugyan tagadta, hogy merényletre készült volna, de a hatóságok úgy vizsgálták meg ezt az esetet is, mintha merényletkísérlet történt volna. 

Borítókép: Trump a butleri merénylet után rövid ideig kötést viselt a fülén, amely később a Trumpot támogatók jelképévé is vált (Fotó: Anadolu via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.