Az Egyesült Államokban már régóta egyfajta polarizáció tapasztalható. Egy olyan törésvonal alakult ki a republikánusok és a demokraták között, amely már-már egy törzsi háborúhoz kezd hasonlítani – jelentette ki lapunk megkeresésére Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója annak kapcsán, hogy szombat este megpróbálták meggyilkolni Donald Trump volt amerikai elnököt egy kampánygyűlésen.
Jelkép lehet a Trump elleni merényletet megörökítő fotókból
Óriási feszültség lappang az amerikai társadalomban, ennek az eredménye lehet az, hogy szombat este egy kampánygyűlésen megpróbálták meggyilkolni Donald Trump volt elnököt. Erről beszélt lapunknak Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója. Az Amerika-szakértő szerint azok a fotók, amelyek a lövések után készültek, már most történelmi jelentőségűek. Nem lenne meglepő az sem, ha ezek a fotók lennének a republikánus kampány jelképei.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, az első lövést követően a titkosszolgálat munkatársai azonnal körülvették a republikánus elnökjelöltet és védőgyűrűben levezették a színpadról. Donald Trump megsérült, a füle környékén vérzett, mikor lekísérték a színpadról. Egy ember súlyosan megsérült, egy pedig meghalt a támadásban. A támadó a választási gyűlés területén kívül tartózkodott, egy közeli épület tetején, első információk szerint AR–15-ös fegyvert használt. A Szövetségi Nyomozó Iroda szerint egy 20 éves fiatal férfi, Thomas Matthew Crooks lőtt rá többször Donald Trumpra.
További Külföld híreink
Feszültség szülte a Trump elleni merényletet
Az Amerika-szakértő szerint óriási feszültség lappang a társadalomban.
Azok a fajta gesztusok hiányoznak már a politikából, amelyek korábban az Egyesült Államok politikáját meghatározták. Korábban is voltak kemény csatározások, de az a fajta törés, amelynek gyökerei a kétezres évekig vezethetőek vissza, korábban nem volt jellemző az amerikai politikára. Az amerikai mainstream média liberális szárnya pedig tulajdonképpen azóta folytat gyűlöletkampányt Donald Trump ellen, hogy 2015-ben kijelentette, indul az amerikai elnökválasztáson. A mostani merényletkísérlet kapcsán a liberális Washington Post egészen odáig ment el, hogy az eseményről először azzal a címmel tudósítson, hogy a hangos zajok megzavarták Trump gyűlését, és ezért levonult a színpadról
– jegyezte meg Fekete Rajmund. Hozzátette:
Az Amerikai Egyesült Államok politikailag és kulturálisan is polarizálódott: elég, ha csak azokra a kifejezésekre gondolunk, amelyeket a különböző oldalak azonosítására használnak, mint például a »Kék Amerika«, a liberálisok és a demokraták, akik a nagyvárosokban és a tengerpartokon élnek, és a »Piros Amerika«, a konzervatívok és a republikánusok, akik az ország szívében és a vidéki területeken koncentrálódnak. És ott vannak még a faji, osztály- és nemi különbségek. Az Egyesült Államokat pedig egy olyan elit uralja, amely a demokráciát a saját értékeivel társítja, amelyek magukban foglalják a sokszínűség, egyenlőség, befogadás ideológia iránti elkötelezettséget. Ugyanez az elit a támogatója a LMBTQ-mozgalomnak és a bevándorlásnak is. Ezek a vezetői elitek pedig nemcsak a kormányban, hanem a tudományos elitben és a médiában is jelen vannak
– mondta lapunknak a szakértő.
A szombat esti lett volna az utolsó nagy esemény a republikánusok hétfői jelölőgyűlése előtt, ahol hivatalosan is megválasztják a republikánus elnökjelöltet. A kampány tovább dübörög, Donald Trump és a republikánusok pedig megerősíthetik a pozícióikat a merényletkísérlet után. Trumpnak már az első elnökjelölti vita után is nőtt támogatottsága, amikor Joe Biden még párttársai és támogatói szerint is leszerepelt. A szakértő szerint ugyanakkor a pennsylvaniai merényletkísérlet csak tovább erősíti a republikánusok pozícióit:
Amikor Trumpot meglőtték, még volt lelkiereje, hogy a biztonságiak gyűrűjében felemelt ököllel mutassa, jól van, és semmi sem állíthatja meg. Az erről készült fotók az amerikai politikatörténelem ikonikus momentumai között lesznek jelen. Egy jelkép, amely szerint az amerikai elnök akár az életét és kész áldozni az amerikai földért, a szabadságért, a demokráciáért, a hazájáért.
Vérrel borított amerikai történelem
Nem újkeletű dolog az Egyesült Államokban, hogy vezető politikusokat gyilkolnak meg vagy próbálnak meggyilkolni. Fekete Rajmund felidézte, hogy az elmúlt évszázadokban több ilyen eset is előfordult: Abraham Lincolnt 1865-ben, majd alig húsz évre rá James Garfieldot, 1901-ben pedig William McKinley-t gyilkolták meg. Utoljára 1963-ban követtek el sikeres merényletet amerikai elnök ellen: John F. Kennedy amerikai elnököt dallasi kampányútja során gyilkolta meg feltételezhetően Lee Harvey Oswald kommunista szimpatizáns.
Az amerikai történelemben legalább majd’ egy tucat sikertelen merényletkísérletről tudunk, amelyet amerikai elnökök ellen próbáltak meg elkövetni. A legutóbbi ilyen támadás Barack Obama ellen irányult 2011-ben, amikor egy férfi rálőtt a Fehér Házra. Igaz, Obama szerencsére nem tartózkodott a közelben
– mondta a szakértő. Kiemelte azt is, hogy az elnökjelöltek elleni merényletek ugyanakkor sokkal szokatlanabbak az Egyesült Államok történetében. 1968-ban Robert Kennedy – Kennedy elnök öccse, korábbi igazságügyi miniszter ellen – követtek el merényletet, aki bele is halt a sérüléseibe. 1972-ben pedig George Wallace kormányzót lőtték le, aki deréktól lefelé lebénult.
Borítókép: Donald Trump volt amerikai elnök az öklét mutatja, miután meglőtték egy kampányeseményen (Fotó: AFP/Rebecca Droke)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezA jaltai konferencia után dőlt el Kelet-Európa sorsa
Jalta öröksége mindmáig hatással van Európa geopolitikai viszonyaira.
A bíróság vetett véget az agresszív afrikai bűnöző németországi tombolásának
Egy hónapon belül kilenc bűncselekményt követett el a helyi üzletek réme.
USAID: pazarló projektek és „radikális őrültek”
Donald Trump és Elon Musk az adófizetők által finanszírozott pazarlás mintapéldájaként vette célba az USAID-et.
Egy férfi meggyalázta a Szent Péter-bazilika főoltárát a Vatikánban + videó
A román gyanúsítottat letartóztatták és vádat emeltek ellene.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Káosz várható Óbudán, utat javítanak az Árpád híd felhajtóin
Nikitscher Tamás furán érezheti magát a Vallecano ellen kapott osztályzatai után + videó
Megvettek kilóra 6200 újságírót
Új vírus tarolja le Magyarországot, gyomorrontás-szerű tünetekkel kezdődik
Megszólalt a Skóciában meghalt magyar ikrek édesapja: "elcsábították és kegyetlenül megölték a lányaim"
Orbán Viktor Madridból üzen Brüsszelnek: hamarosan kezdődik a kormányfő beszéde!
Döntött Sallai Roland sorsáról a Galatasaray, ezzel van tele a török sajtó
NS-infó: visszatérhet az NB I-be a válogatott légiós
Eldőlt Dibusz, Gróf és Keita sorsa, itt a Ferencváros új kerete az Európa-ligára!
Egy férfi meggyalázta a Szent Péter-bazilika főoltárát a Vatikánban+VIDEÓ
Orbán Viktor felszólal a madridi Patrióta csúcson, kövesse velünk élőben
Magyar Péter legnagyobb félelme valóra vált, Gyurcsány embere borította a bilit
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezA jaltai konferencia után dőlt el Kelet-Európa sorsa
Jalta öröksége mindmáig hatással van Európa geopolitikai viszonyaira.
A bíróság vetett véget az agresszív afrikai bűnöző németországi tombolásának
Egy hónapon belül kilenc bűncselekményt követett el a helyi üzletek réme.
USAID: pazarló projektek és „radikális őrültek”
Donald Trump és Elon Musk az adófizetők által finanszírozott pazarlás mintapéldájaként vette célba az USAID-et.
Egy férfi meggyalázta a Szent Péter-bazilika főoltárát a Vatikánban + videó
A román gyanúsítottat letartóztatták és vádat emeltek ellene.