Megéri Fejér megyében dolgozni

A fővároson kívül a győri és komáromi régió mellé Fejér megye lépett elő a legjobban fizetett megyék közé. Ugyanakkor Fejér megyében nőtt az álláskeresők száma.

LR
2012. 03. 19. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővároson kívül a győri és komáromi régió mellé Fejér megye lépett elő a legjobban fizetett megyék közé, továbbra is Békés és Nógrád megyében éri meg legkevésbé munkát vállalni – írta a Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu internetes bérfelmérés alapján. A felmérés eredményeiről szóló hétfői közlemény szerint minél nagyobb egy cég, annál többet fizet az alkalmazottainak vidéken is. A Fizetesek.hu bérfelmérése alapján az országos bruttó átlagfizetés 2011-ben Magyarországon 212 600 forint volt. A legtöbbet a fővárosi munkavállalók kapták, az ottani átlagbér 263 ezer forint.

A 200 ezer forintos határt Budapesten kívül tavaly mindössze három megye lépte túl: Komárom-Esztergom megyében 212 800 forint, Fejér megyében 208 400 forint, Győr-Moson-Sopron megyében pedig 204 500 forint az átlagfizetés. Ezeket a béreket megközelíteni csupán a Vas megyei (197 500 forint), a Pest megyei (195 200 forint), valamint a Veszprém (191 200 forint) és Heves megyei (190 300 forint) fizetések tudták. Továbbra is Békés és Nógrád megye az ország legrosszabbul fizetett régiója: az előbbiben 158 900 forint, utóbbiban pedig 150 400 forint a bruttó átlagfizetés.

Az ország többi megyéjében átlagosan 160 és 170 ezer forint körül mozogtak a bérek. Tavaly 2010-hez képest a legnagyobb növekedést Fejér megye érte el, ott ugyanis átlagosan 8 százalékkal nőttek a bérek, így ez a régió az ország harmadik legjobban fizetett megyéjévé léphetett elő. Éves szinten 7 százalékkal növekedtek Veszprém megyében is, 6 százalékos volt a növekedés Jász-Nagykun-Szolnok és Vas megyében, Hajdú-Bihar megyében pedig 5 százalékos emelkedés volt mérhető. Jelentősen, 8 százalékkal csökkentek viszont az átlagfizetések Nógrád megyében.

A cégnagyság szerinti összehasonlítás is tartogat érdekességeket: az talán nem meglepő, hogy akár kis- és középvállalkozásról, akár multinacionális cégről beszélünk, minden esetben a budapesti bérek a legmagasabbak. A nagyvállalatok viszont országszerte is jobban megfizetik a dolgozóikat: a 250-1000 főt foglalkoztató cégek esetében ugyanis Győr-Moson-Sopron, Zala, Pest, Vas, Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém, Somogy, Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun és Tolna megyében is 200 ezer forintot meghaladó átlagbérek mutatkoztak. E cégeknél szintén Nógrád az utolsó 170 ezer forintos átlagfizetéssel.

A legalább 50 alkalmazottal dolgozó középvállalkozások esetében már csak a budapesti és Pest megyei bérek lépik túl a 200 ezer forintos határt. A kevesebb mint 20 munkavállalóval rendelkező cégek esetében a legtöbbet a Győr-Moson-Sopron (170 ezer forint), a Hajdú-Bihar (167 ezer), a Fejér (163 ezer) és a Komárom-Esztergom megyei (161 ezer) munkaadók adják, a többi megyében 130-140 ezer forint közötti összeget fizetnek átlagosan.

Nőtt a regisztrált álláskeresők száma

Nőtt a regisztrált álláskeresők száma, s a múlt év hasonló időszakához képest kevesebb munkalehetőség volt az év első hónapjában Fejér megyében a megyei kormányhivatal munkaügyi központjának legfrissebb tájékoztatója szerint. Jankóné Szépe Mónika szervezési szakreferens az MTI-nek elmondta, a dunántúli megyében januárban az előző havihoz képest 13,1 százalékkal, csaknem kétezer-nyolcszázzal nőtt, s meghaladta a huszonnégyezret a regisztrált álláskeresők száma. A megye valamennyi térségében emelkedett a nyilvántartott munkanélküliek száma: a legkisebb, 6,7 százalékos mértékben Ercsi környékén, a legnagyobb számban, 28 százalékkal Enying körzetében. Az előző év hasonló időszakához viszonyítva azonban megyei szinten 7,6 százalékkal, csaknem kétezer emberrel kevesebb a regisztrált álláskeresőt tartottak számon a vizsgált időszakban Fejérben. Munkaerő-piaci szempontból a legrosszabb helyzetben Sárbogárd és Enying térsége, a legkedvezőbben Mór körzete volt januárban. Sárbogárdon 24 százalékos, Enyingen 24,4 százalékos volt az álláskeresőknek az aktív népességhez viszonyított aránya. Ez a mutató a megye összességében az előző havinál 1,1 százalékponttal magasabb, 12,3 százalék volt.

Az álláskeresőknek valamivel több mint 1500 munkahelyet, köztük 570 újonnan bejelentett álláslehetőséget kínáltak a megye nyolc munkaügyi kirendeltségén, ami 27,6 százalékkal volt kevesebb a tavaly januárinál. A szervezési szakreferens tájékoztatása szerint az újonnan bejelentett álláshelyek számának mérséklődése amiatt következett be, mert kevesebb volt a támogatott állások száma, a felkínált munkahelyek közül mindössze 35 volt támogatott. A bejelentett állások több mint felére az ipari, kétötödére pedig a nem anyagi szolgáltatás területén dolgozó vállalkozások várták a munkavállalókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.