Biobrikettüzemet avattak

Mezőgazdasági és faipari hulladékokat felhasználó biobrikettüzemet adtak át pénteken Simontornyán.

WA
2012. 04. 20. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 70 millió forintos beruházással, 70 százalékos EU-támogatás mellett épült üzemet Csőszné Kacz Edit, Simontornya független polgármestere, Tóth Ferenc Tolna megyei kormánymegbízott és Klopcsik István tulajdonos avatta fel.

A 49 millió forint európai uniós támogatást a leghátrányosabb helyzetű kistérségek telephely-fejlesztési keretéből nyerte el a vállalkozó, aki közölte: a 750 négyzetméteres üzemben – ahol jelenleg három, később öt–hat fő dolgozik majd – szalmából, kukoricaszárból, fanyesedékből állítanak elő biobrikettet, magyar gyártású technológia segítségével.

A berendezés óránként 500 kilogramm termék előállítására képes, az üzem legkevesebb évi 300 tonnás kapacitással működik – mondta Klopcsik István, de a várható árbevételről nem kívánt nyilatkozni. Megjegyezte azt is: a biobrikett azért környezetbarát fűtőanyag, mert elégetése során annyi szén-dioxid szabadul fel, mint amennyit a gyártásához felhasznált növény felvett a környezetből.

A simontornyai üzemben készülő fűtőanyag az alapanyagokon kívül mást nem tartalmaz, kötőanyagát a préselés során a nyomás- és hőmérséklet-növekedés hatására kiváló kémiai anyag, a lignin adja. A növényeket az eljárás során kétszeresükre sűrítik, és 10 százalékos nedvességtartalmú, kilogrammonként 17–18 megajoule fűtőértékű brikettet állítanak belőlük elő.

A fűtőanyagot a tervek szerint olasz és magyar piacon értékesítik – közölte az üzem tulajdonosa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.