Elterjednek a világmegváltó sarlatánok gondolatai

Nincs egy fő bűnös, mely lassítja a növekedést, és nem lehet egyetlen huszárvágással megoldani minden gazdasági problémát – vélekedik Csaba László.

Gabay Balázs
2012. 04. 21. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Szinte már egy művészeti iskolát képezünk, mint a nagybányaiak. Bár azért azt hozzá kell tenni, hogy a nagybányaiak annyira nem voltak nagy királyok Nagybányán, mint más körökben.” A rövid, de tömör jellemzés a gazdaságpolitikai kerekasztalról és annak tagjairól hangzott el szombat délután a XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál egyik termében. Kovács Árpád, a Magyar Közigazgatási Társaság elnöke a szerzőgárda legújabb darabjáról, a Földobott kőről úgy fogalmazott, sokkal többről szól, mint egy szimpla közgazdaságtani elemzés. A kötetnek elsődleges és másodlagos jelentéstartalma is van, többféle szemüveggel lehet olvasni. „A világról, a politikáról szól, de talán még Jónás könyve is benne van, ha értik, mire gondolok.”

Hogyan tudjuk Magyarországot elhelyezni a világban? – teszi fel a kérdést a kötet. Az Állami Számvevőszék korábbi elnöke megjegyezte, a közgazdaságtan az emberről, magunkról szól. Mindazokat a betegségeket avagy nagyszerűségeket meg lehet benne találni, amik az emberekben is megvannak. A kötet nagyobb része szól a világról, kisebbik része pedig Magyarországról. Ez azért is fontos – így Kovács –, mert ha azt akarjuk, hogy a világ is nyitott legyen ránk, nekünk is empatikusnak kell lennünk a világ felé.

Elhangzott, van egy sor olyan kérdés, amivel a kerekasztal által jegyzett korábbi kötetek nem foglalkoztak. Idetartozik például a rövid és hosszabb távú monetáris és fiskális politika. A kettő egymásba gabalyodása sokkal erőteljesebb, mint korábban feltételeztük, sok összefüggésre korábban csak legyintettük, tette hozzá.

Képesek vagyunk-e tanulni a hibából?

Kovács Árpád zavarban érezte magát, amikor felmerült: komor-e a könyv, vagy derűs? A kötet próféciáit ugyanis több nézőpontból lehet olvasni. „Ha a hibákat más módon kezeltük volna, sok mindentől megkíméltük volna magunkat. A címben a földobott kő mögötti kérdőjel azt jelenti, hogy vajon képesek vagyunk-e tanulni saját magunk és mások hibáiból. A hibákat pillanatok alatt el tudjuk követni, de aztán nagyon hosszan kell küzdeni, hogy azt kiköszörüljük.”

Antali örökség

– Mi vagyunk az antali iskola védelmezője – foglalt állást az iskolakeresés kérdésében Csaba László. A félreértés elkerülése végett rögvest hozzá is tette, Antal László közgazdászprofesszorra, a kerekasztal korábban elhunyt egyik alapítójára gondolt. A szakembert úgy jellemezte: „állandó kételkedésével folyamatosan ösztökélt bennünket, hogy újat alkossunk”.


A CEU tanára a „Földobott kő” – Tények és tendenciák a 21. században nevet viselő kötet legfontosabb üzenetei közé sorolta, hogy nincsenek szekértáborok. „Sok kérdésben nem értünk egyet, de figyelünk arra, mit mond a másik, és tanulunk belőle. A gazdaságpolitika nem bolhacirkusz, nem zajlik benne valami akció percenként. Hogy még világosabban fogalmazzak: nem a napi döntések a legfontosabbak. Ezért is fontos, hogy mi nem a tág értelemben vett társadalomnak szóló közgazdaságtani elemzést szeretnénk csinálni, hanem a valóság folyamatait elemezzük.”

Nyitottság és polgári értékrend

A kötet sajátosságai közül kiemelte, hogy a gazdaságpolitika elemzése közepette van módszer, melynek mentén lehet logikusan, fegyelmezetten gondolkozni. A módszerek persze szerzőnként változhatnak, és ez így helyes. Hangsúlyozta, hogy a kötetbeli elemzés nyitott – például a társadalomtudományokra. A gazdaságpolitikák nemzetközi egybevetését rendkívül fontosnak tartotta, hiszen a közép-kelet-európai régiónak, az Európai Uniónak és a világgazdaságnak is részét képezzük. A szerzőkre kitérve úgy fogalmazott: értékorientált csapat vagyunk, mégpedig hagyományos polgári értékrenden állva.

Hogy mi az újdonsága a kötetnek? Az a megállapítás, mely szerint a gazdasági stagnálás nem konjunkturális eredetű. Nincs egy fő bűnös, melyet meg lehetne nevezni a probléma mögött, magyarázta Csaba László. – Nincs optimális adórendszer, nem lehet egyetlen huszárvágással megoldani minden gazdasági problémát – rögzítette a közgazdász.

Térkép kell, és iránytű

Úgy vélte, a pénzügyek nem a válság alapproblémáját képezik, fontosak, de nem kiemelkedő mértékben. A legégetőbb a bajok közül ezzel szemben a növekedés problematikája. Az összes többi gond ebből fakad. „A növekedés hihetetlenül összetett dolog, a megoldásnak így több eleme kell, hogy legyen. Átfogó szabályozás szükséges, ugyanakkor minden bizonnyal lassú is lesz a folyamat. Összehangolt stratégiára kell majd támaszkodni, no meg az unióra mint szövetségesre, mellyel együttműködve kell előidézni a növekedést. A stratégia kialakítása, mellyel máris késésben vagyunk, térkép és iránytű nélkül nem mehet végbe. Az úton mindenképpen az unión belül kell végigmenni.”

Muraközy László a kötet azon társszerzője és „motorja” volt, aki akkor is biztatta a többieket, amikor azoknak hiányzott a múzsájuk. A Debreceni Egyetem tanára megjegyezte, 2010-ben rendkívül komoly javulási kilátásaink voltak, de bizonytalan korban élünk, „ezért is zavarjuk önöket a kötettel”. Úgy vélte, ha a kerekasztal görbe tükröt tart a gazdaság formálói elé, akkor talán előrébb juthat az ország is.

Szólásra emelkedve Török Ádám nem támogatta a debreceni iskola nevet, mert – ahogy megjegyezte – a matematikusoknak van már ilyen köre. A nagyerdei elnevezéssel viszont kiegyezett volna. Az MTA tagja társszerzőként a kötet azon tanulmányát jegyezte, mely a költségvetési fenntarthatóságnak az intézményi feltételeit tárgyalta. Központi gondolatnak a hitelességet nevezte, mely akár filozófiailag is elemezhető fogalom. – A cél, hogy létezzenek intézményi horgonyok. Erre próbáltunk kinyitni egy ablakot a tanulmányban – emelte ki a szakember.

Csirkejáték

Török a közgazdaságtanban közismert csirkejáték fogalmát is kibontotta. Ebben az egyik fél el akar érni valamit, célja pedig, hogy a másik semmiképpen ne érje el azt. A lényeg, hogy ha mind a ketten egy cél felé törnek, mindenki veszíteni fog. Leszögezte, a hitelesség fenntartása is egy hasonló játék része. Nem elég csak mondani, hogy hitelesek vagyunk, azt be is kell bizonyítani.


Tóth István György az állami újraelosztás kérdését elemezte a kötetben. A Tárki vezérigazgatója kijelentette: az elosztás technikáját is politikának nevezzük, ahogyan sok minden mást is. Lehetséges, hogy nem csak az anyagiak meghatározóak ezzel kapcsolatosan, és nem csak az önérdek vezetheti az embereket.

Csak a tehermegosztás hozhat sikert

Mielőtt Király Júliához került volna a mikrofon, Muraközy László megjegyezte: az MNB alelnökét pont jó időben sikerült meghívni, hiszen mostanában nem volt kamatdöntés. – A kamatdöntés kedden lesz, ezt a szót viszont ma már többször nem ejtem ki a számon – riposztozott Király. Kifejtette, a legnagyobb sérülékenységet az állam és a háztartások túlzott eladósodottsága okozza. Hogy annak okait megérthessük, a kialakulásukhoz kell visszanyúlni. A félrekezelés nemhogy csökkenti, de növeli a veszélyt.

A szerzőtársak által említett csirkejátékkal és a huszárvágással egyetértett, és kiemelte: csak a terheket megosztva lehet sikeres Magyarország. A jegybank alelnöke az általa írt fejezet utolsó bekezdéséből is felolvasott. „Az ilyen helyzetben elterjednek a világmegváltó sarlatánok, váteszek gondolatai. A hangzavarban a racionális gondolatok gyakran összekeverednek a többivel. Nincs pofonegyszerű megoldás. Ahogyan Antal László is megmondta egykor: fájni fog, de meg kell próbálni együtt.”

A kötetet az Akadémiai Kiadó gondozásában kereshetik az érdeklődők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.