Így kaphatná vissza pénzét több százezer magyar + Hang

Beláthatatlan következményei lehetnek annak a csütörtöki ítéletnek, melyben első alkalommal adtak igazat egy devizaadósnak egy bankkal szemben – írja a Magyar Nemzet.

LM
2012. 04. 27. 8:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pert nyert csütörtökön a Banki Adósok Érdekvédelmi Szervezetének elnöke, Kásler Árpád és felesége az OTP Bankkal szemben. A Szegedi Ítélőtábla kimondta: több törlesztőrészletet szedtek be a bankok a devizahiteles adósaiktól, mint amennyire a törvények szerint lehetőségük lett volna. A döntés precedenst teremthet, hiszen a bíróság által tisztességtelennek nyilvánított gyakorlat szinte minden pénzintézetre igaz volt, amíg egy a válság kitörése után hozott szabály be nem zárta ezt a lehetőséget. A módosított törvény mit sem változtat azon, hogy az ügyfelek kárt szenvedtek, hiszen az ítélőtábla döntése visszamenőleg is érvényes. Ez pedig számos kérdést felvet – írja a Magyar Nemzet. Vajon mindenkinek egyenként pert kell indítania a kárpótlásért, vagy a pénzintézetnek kérés nélkül is vissza kell adnia a pénzt? Más bankokat is elítél-e a bíróság az OTP-éhez hasonló gyakorlat miatt? A tőketartozást csökkenti-e a jogtalanul felszámolt összeg, vagy készpénzben kaphatják meg az adósok? Ezekre a kérdésekre egyelőre nincs válasz.

A témában készült Lánchíd Rádió-s interjút meg is hallgathatják.



Így kellene?

Kásler Árpád, a per elindítója úgy gondolja, hogy az adósoknak nem szabad beleegyezniük abba, hogy a bankok a tőketartozásból vonják be a jogtalanul beszedett pénzt. A lapnak elmondta, ehhez az összeghez a bankoknak semmi közük nincs, tehát a hiteltartozások elszámolásánál alkalmazott kamattal megnövelve kell visszafizetniük az ügyfeleiknek, és az adósoknak kell eldönteniük, hogy mit kezdenek vele. Kásler hangsúlyozta: az ítélet magát a banki gyakorlatot marasztalta el, épp ezért minden devizahitelre érvényesnek kell lennie. Viszont nem lenne jó megoldás, ha az ügyfelek egyenként, több százezer kárpótlási pert zúdítanának a bíróságok nyakába, ezért a szakember szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének köteleznie kellene a bankokat a jogtalanul elvett pénzek visszaadására.


Április elején az MTI összeállítása alapján arról számoltunk be, hogy bár nőtt az érdeklődés az árfolyamgát iránt, elmaradt az ügyfélroham a bankokban; pénzintézetenként 20–50 igényt akkor már befogadtak, és van, ahol szerződést is kötöttek. A Fundamenta-Lakáskassza szerint azoknak a devizahiteleseknek is érdemes belépniük az új konstrukcióba, akiknek nem okoz gondot a törlesztés, a megtakarított összegből kötött lakás-takarékpénztári szerződés pedig kiszámíthatóbbá teszi a rögzítést követő időszak törlesztési terhét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.