Korlátozottak a jegybank lehetőségei

A Magyar Nemzeti Bank nem volt képes olyat hatást gyakorolni a pénzpiacokra unortodox (nem megszokott) eszközökkel, mint tették azt az Egyesült Államok és az euróövezet jegybankjai.

Károly Gábor
2012. 04. 17. 20:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vonnák elmondta, hogy azon eszközök, melyek a fejlett országoknál működnek, azok a feltörekvő országok esetében „kontraproduktívak” is lehetnek. A nem konvencionális eszközöket általában kétféle céllal szokták alkalmazni: amikor a jegybank elér a monetáris lazítás határáig – a nulla kamatszinthez –, olyankor már indokolt lehet egyéb eszközökkel kiegészíteni, vagy folytatni a lazítást – ahogy tette azt a japán és az angol jegybank vagy éppen a FED (az USA jegybankja); a másik motiváció akkor jöhet szóba, amikor az alapkamat még nem érte el a nullát. Utóbbi esetben a nem konvencionális eszközök nem helyettesítik a kamatpolitikát, hanem azt támogatják, s kiegészítik.

„Minél kockázatosabb piaci szereplő szeretne hitelhez jutni, annál magasabb hozamot kell fizetnie” – emelte ki Vonnák. A jegybanki alapkamat általában kockázatmentes hozamnak tekinthető. A jegybanknak van egy másik, hagyományosnak tekinthető eszköze is: a kommunikáció. „A nemzetközi gyakorlat elindult abba az irányba, hogy nemcsak kamatról döntenek a jegybankok, hanem kommunikálják is, hogy a jövőben milyen lépések várhatók” – mondta az MNB közgazdasági tanácsadója. Ezt Vonnák szerint azért teszik, hogy a hozamgörbét sokkal hosszabb szakaszon befolyásolják.

Az EKB beavatkozása az állampapírpiacon


A jegybankok alapvetően kétféle céllal szokták alkalmazni az állampapír-piaci beavatkozást. „Az egyik ilyen – melyet például a FED is alkalmaz –, a mennyiségi lazítás: a hagyományos monetáris lazítás folytatása más eszközökkel a hosszú lejáratú hozamok mérséklése érdekében” – mondta Vonnák. A másik esetben a konkrét országokra vonatkozó várakozások, felárnövekedések semlegesítése a cél – ezt alkalmazza az Európai Központi Bank (EKB) is. „Olyan mértékben szálltak el perifériás országok felárai, hogy önbeteljesítő válságok, kettős egyensúlyok tudnak így kialakulni. Ilyenkor is indokolt lehet beavatkozni a piacon, s a piaci túllövések korrigálása a cél” – tette hozzá Vonnák.

Az állampapír-piaci beavatkozás történhet a másodpiacról is – ez a válságon kívül napi rutinnak tekinthető, a normál eszköztár része. Erre azért van szükség, hogy „ha likviditás megszűnik, túlzottan ne szálljanak el a hozamok, tehát a túllövések megakadályozása lehet a cél”. Az elsődleges piacokon a monetáris finanszírozás tiltott akció, mely az EKB alaptörvényében is benne van. „A probléma az, hogy a két dolog összemosódhat, hiszen a másodlagos piacon is lehet monetáris finanszírozást végrehajtani – tehát utóbbi esetében fenn kell tudni tartani a hitelességet, hogy a likviditási zavarok enyhítése a cél, s nem egy tartós monetáris finanszírozás” – mondta MNB közgazdasági tanácsadója.

Milyen lehetőségei vannak az MNB-nek?


Sok érv szól a nem konvencionális eszközök mellett: komoly likviditási zavarok, illetve a hitelezés visszaesésének megfékezése okán is érdemes lehet beavatkoznia a jegybanknak. A hitelezés aktivitásával kapcsolatban Vonnák elmondta, hogy régiós összevetésben is rendkívül gyengén teljesít Magyarország. „Hazánkban több korlátja is van a monetáris lazításnak. Ezek közül az egyik legfontosabb az árfolyam-leértékelődés kockázata – ez is egy olyan szempont, mely óvatosságra int a nem konvencionális eszközök bevetésében” – mondta Vonnák. A szakértő hozzátette, hogy Magyarországon „a gazdaságpolitikával kapcsolatban van egy általános hitelességi probléma is, ami megint csak kockázatokat vetít előre”.

Vonnák szerint megoszlanak a problémák: van, amit a jegybank tud kezelni, s van, mely kormányzati feladat. A hitelezési hajlandóság igen jelentős hazánkban, mely „a gazdaságpolitikai kockázatokból, a bizonytalan növekedési kilátásokból és a bankok gyengülő portfólió minőségéből” táplálkozik, melyekkel a jegybank „nehezen tud bármit is kezdeni”. Vonnák kiemelte, hogy általános bizalomépítéssel lehetne a hitelezési hajlandóságot növelni. A jegybank új finanszírozási konstrukciók támogatásával, likviditás biztosításával segíthet.

A szakértő szerint az MNB-nek „elsődleges célját szem előtt tartva, a rendelkezésre álló eszközökkel, a visszaesés reálgazdasági hatásait kell enyhítenie”. Vonnák kiemelte, hogy a nagymértékű devizakitettség és a pénzügyi kockázatok miatt korlátolt a jegybank mozgástere. Ugyanakkor egy kibővített monetáris eszköztár védőhálót jelenthet egy újabb pénzügyi turbulencia esetén. „Ez az eszköztár segíthet abban, hogy a hitelezési képesség ne váljon a hitelezés gátjává” – tette hozzá Vonnák.

Hatalmas külső adósság alakult ki


Suppan Gergely szerint „józan paraszti ésszel” is követni lehet, hogy amennyiben nő a hiteligény, úgy növekszik a hitelek ára is. Az elmúlt években az államháztartás és a lakosság finanszírozási igénye is tetemesen megnőtt – így a külső finanszírozási igény is. Ez jelentős külső deficitet okozott, mely hatalmas külső adósságot épített fel. A Takarékbank elemzője szerint „ehhez az is hozzájárult, hogy nem hiteles gazdaságpolitikák” követték egymást, így „jóval magasabb kockázati felárak alakultak ki, mint amelyeket a fundamentumok indokoltak volna”.

A háztartások hitelállománya folyamatosan, majdhogynem exponenciálisan nőttek – szomorú, de ennek tetemes része devizában történt. Suppan kiemelte, hogy „nem tartott lépést a bankoknak a betétnövekedése a hitelállomány növekedésével”. Ez hatalmas hitel/betét arányt okozott Magyarországon, mely „messze meghaladja a térségi átlagot”. A szakértő szerint „ezen rövidtávon leginkább az tudna segíteni, hogy ha jelentős mértékű forinterősödés alakulna ki, ami a devizahitelek leértékelődésén keresztül tudna javítani ezen a mutatón”.

A cseh példa


Az elemző Csehországot hozta fel pozitív példaként – mely arányaiban nézve hasonlít hazánkra. A cseh alapkamat folyamatosan a magyar kamatok alatt tudott maradni az elmúlt években, míg az ország adósságállománya a GDP 41 százaléka körül mozog. A bankszektor hitel/betét aránya 80 százalék – míg a devizahitelek aránya csak ezrelékekben mérhető –, addig Magyarországon 2009-ben 150 százalékot, 2012 elején 125 százalékot ért el. Suppan szerint ebből hűen látszik, hogy Csehországban a „megtakarítói kultúra valószínűleg magasabb szinten van”. Jelenleg a cseh gazdaság is „köhög”, de messze más problémáktól, mint hazánk gazdasága.

Az IMF csökkenthetné a kockázatokat


Suppan nem ment el szó nélkül a Nemzetközi Valutaalappal történő tárgyalások mellett. Az elemző szerint sokat javíthatna Magyarország kockázati megítélésén az IMF-megállapodás, mely talán kamatcsökkentéshez is elvezethet. A szakértő hozzátette, hogy „erről még nagyon korai bármit is mondani, s akár negyedévekre is ezen a szinten maradhat az alapkamat”. Az esetleges csökkentéshez Suppan szerint arra van szükség, hogy az állam és a háztartások adóssága folyamatosan csökkenjen, megtörténjen a mérlegkiigazítás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.