Már csak 70 liter sört isznak

Folyamatosan csökkent az alkoholos italok forgalma Szlovákiában, tíz év alatt 12 százalékkal, 20 év alatt pedig több mint 21 százalékkal esett vissza az alkoholtartalmú italok iránti kereslet.

WA
2012. 04. 20. 16:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legutóbbi kimutatások szerint Szlovákiában egy lakosra évente átlagosan kevesebb mint 95 liter alkoholtartalmú ital jut, ez 1992-ben még több mint 120 liter volt.

Az alkoholfogyasztási statisztikában hosszú távon leginkább a sörfogyasztás esett vissza. Míg húsz évvel ezelőtt az átlagos szlovákiai lakos éves sörfogyasztása még meghaladta a 90 litert, tavaly már csak 70 liter volt. Húsz év alatt hasonló mértékű volt az égetett szesz fogyasztásának visszaesése is. Ugyanebben az időszakban a legkevésbé a borok iránti kereslet csökkent. Bár az elmúlt húsz év során az egyes éveket összehasonlítva meglehetősen ingadozott, hosszú távon viszont enyhe emelkedést mutatott a borfogyasztás.

Elemzők szerint ugyanakkor a statisztikák nem teljesen egyértelműek, mert nem számolnak a háztájiban készült bor és a házilag előállított tömény alkohol mennyiségével sem. A háztájiban készült alkoholos italok térnyerésére, valamint a fogyasztási szokások megváltozására utal az a tény is, hogy tíz év alatt egyharmadával csökkent a szlovákiai vendéglátósok alkalmazottainak a száma. Míg 2001-ben az országban működő éttermek, kocsmák és más vendéglátó ipari egységek még több mint 41 ezer embernek adtak munkát, addig a tavalyi év végén ebben a szektorban már csak valamivel több, mint 28 és fél ezren dolgoztak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.