Meg kell törni ezt az ördögi kört

Az európai problémák tartós rendezése többet igényel a mentőalap forrásainak egyszerű növelésénél.

WA
2012. 04. 20. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Regling jó példaként Írországot említette, mint olyan államot, amely részesült a mentőalapból, de a jövő év végén valószínűsíthetően már visszatérhet a nemzetközi hitelpiacokra. Regling szerint az ír példa sikertörténetté vált.

Utalt arra is, hogy a felszólítás az IMF részéről a nagyobb európai integrációra a bankrendszer és a pénzügypolitika kérdésében helyes, de ez nem ma vagy holnap valósulhat meg. Az IMF-nek az a kitétele, hogy ez egy nap alatt megtörténhet – miközben ténylegesen ez jóval lassúbb folyamat –, kiábrándíthatja a piacokat – mutatott rá Regling.

Európának közös módszerben kellene megállapodnia a rossz bankok kezelésére, és egy új testületet kellene felállítani a problémakör rendezésére – jelentette ki a Princeton Egyetemen mondott beszédében Benoit Coeure, az Európai Központi Bank Igazgatóságának tagja.

Alapvető fontosságú, hogy megtörjük a bankok hitelképessége és az államadósságok között kialakult ördögi kört, ami a jelenlegi válság középpontjában áll – hangsúlyozta Coeure.

A kelet-európai és a közép-ázsiai térségről

A kelet-európai és a közép-ázsiai térségnek a hitelválság kockázatával kell szembenéznie, mert a térség erősen ki van téve a sérülékeny nyugat-európai bankrendszernek. A térség erősen függ az euróövezeti bankoktól származó hitelektől, ezért erősen sebezhetővé válik, ha ezek a pénzintézetek csökkentik a hitelezést – jelentette ki Philippe Le Houerou, a Világbank Európáért és Közép-Ázsiáért felelős alelnöke a Nemzetközi Valutaalap (IMF) épületében tartott sajtótájékoztatóján.

Le Houerou rámutatott, hogy a térség szorosan kötődik „a nyugati bankokhoz, amelyekre most odahaza nagy nyomás nehezedik annak érdekében, hogy csökkentsék a hitelezést”, aminek következtében a régióban a hitelválság kockázata jött létre.

Mint mondta, a recesszió a Világbank régiói közül Európát és Közép-Ázsiát sújtotta a legkeményebben, és a gazdaság élénkülése itt gyengébb volt, mint más térségekben. Idén a fellendülés üteme itt a Világbank alelnöke szerint lelassul.

„A régió a fellendülés lelassulásának lesz tanúja, és ez nyilvánvalóan annak a következménye, hogy a térség nagyon sebezhető az euróövezet negatív növekedési kilátásai miatt” – tette hozza Philippe Le Houerou. A térséget a Nyugat-Európához fűződő kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatai a válság előtt segítették a növekedésben, ugyanakkor megnövelték a sebezhetőségét is.

A kelet-európai és a közép-ázsiai régiónak továbbra is magas munkanélküliséggel és a munkaerő elöregedésével kell megküzdenie, ami feszültségeket okoz a szociális biztonsági hálóprogramjaiban – mondta Ana Revenga, a Világbanknak a térségbeli humán fejlesztésért felelős igazgatója.

„Az elkövetkező 40 évben a térség legtöbb országában 20-40 százalékkal fog zsugorodni a munkaerőpiac. Ez hatalmas csökkenés. Ilyet korábban sohasem tapasztaltunk” – mondta.

A recesszió egyik öröksége az, hogy a térség több államában megnőtt a költségvetési hiány és az államadósság is. Egyes országok élénkítő programokat finanszíroztak, amelyek segítettek tompítani a recesszió hatásait, de arra már nem maradt pénzük, hogy további lépéseket tegyenek.

„Nincsen már sokkal több tér további ösztönzésre az állami kiadások révén” – mondta a Világbank alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.