Mint a lap pénteki számában olvasható, Szarvas Ferenc vezérigazgató már a hét elején elbúcsúzott a menedzsmenttől, május 10-i távozásáig szabadságát tölti. Utódja a szakmában keringő hírek szerint a GYSEV elnök-vezérigazgatója, Dávid Ilona lesz, az eredeti elképzelések szerint májustól.
A MÁV és a Volánbusz első emberének távozása azelőtt került nyilvánosságra, hogy a tervezett személycseréket végre lehetett volna hajtani – írja a lap. Ezért alakulhatott ki az a helyzet, hogy miközben Szarvas Ferenc távozásáról már két hete suttogtak a jól értesültek, és a múlt hét végén a sajtóban is megjelent az értesülés, a szakminisztérium ez idáig hivatalosan nem kommentálta azt. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy ennek a „fejetlenségnek” miniszteri biztos kinevezése vet véget a vasúttársaságnál. A szakembernek – akit mindenképpen hamarosan kineveznek – az lesz a feladata, hogy irányítsa a MÁV átalakítását.
A jelenlegi MÁV-csoport két nagy céggé alakulhat át – vázolta az átalakítást Völner Pál államtitkár egy háttérbeszélgetésen. Az egyik a nemzeti vagyonkezelő felügyelete alatt maradó, személyszállító MÁV-Start lesz, amely magába olvasztja a mozdonyokat működtető MÁV-Trakciót. A javítást végző MÁV-Gépészet pedig 98 százalékos tulajdonában lévő leányvállalatként működik tovább.
A másik nagy cég a pályát üzemeltető új vállalat lesz, a Magyar Fejlesztési Bank felügyelete alatt. Az átalakítás után a jelenlegi MÁV Zrt.-ből csak annyi marad meg, amennyire a két új cég piaci alapon igényt tart – ez a ma még sok ezer fős vezérigazgatóság összezsugorodásával járhat.
Eközben gyűlnek a tapasztalatok az új vasúti és Volán-menetrendekről. Számos régióban polgármesterek és országgyűlési képviselők – nemegyszer fideszesek – kérik a korábbi járatok visszaállítását. Egy most megjelent szakmai elemzés szerint pedig, bár elvileg a vasút érdekében hozták az új rendelkezéseket, az átalakulás valódi haszonélvezője egyelőre az autóbusz-közlekedés.