„Biztonsági hálót kérnénk, pénz igénybevételi lehetőséget arra az esetre, ha megtámadnák a forintot, s megtámadnák az államkötvénypiacot, legyen, amivel megvédjük, s a spekulációt elrettentjük” – fogalmazott Boros. Ezzel szemben a készenléti hitel – stand-by – azt jelenti, hogy pénzt is igénybe lehet venni, melyre a közgazdász szerint nincsen szükség. „A Nemzeti Bank még mindig rogyadozik a tartalékoktól” – emelte ki Boros, aki szerint az MNB-ben annyi tartalék van, mint a spanyol nemzeti bankban.
A közgazdász elmondta, hogy a készenléti hitelhez „ők adják a receptet”, míg a Széll Kálmán-terv 2.0 programjában szereplő konvergenciaprogram a „saját magunk által választott recept”. Boros hozzátette: „nem nagyon merik kimondani a másik oldalon, hogy valójában mit akarnak”.
Fáj az uniónak az egykulcsos szja?
„Szeretnék azt látni, hogy az egykulcsos személyi jövedelemadó (szja) eltűnik valamikor a rendszerből, hiszen az a körülbelül 500 milliárd forint, mely a munkavállalóknál maradt, az adott esetben akár – csúnya szóval – martalékává válhat külföldi befektetőknek, például pénzkölcsönzőknek” – mondta Boros. „Ezt viszont a kormány nagyon szeretné elkerülni.”
Boros szerint az unió azt próbálja elérni, hogy ne legyen kétharmados törvény az egykulcsos szja védelmére. „Ha most nem lehet, majd esetleg egy következő kormány – tehát legyen mozgástér arra, hogy több pénz mehessen ki az országból” – mondta.
Ez nem politikai vita
A közgazdász szerint az elhúzódó tárgyalások mögött nincsen politikai szál. „Nincs itt vita. Itt asztal alatti rugdosás van. Tehát nincsen politikai vita az unió részéréről, sőt elismerve sincs” – emelte ki. Boros elmondta, hogy ezzel a konvergenciaprogrammal „a gazdasági részét le lehet takarítani teljes egészében”.
Boros elmondta, hogy már a „legigényesebb elemzők” szemében is tisztul a kép. „Ma reggel olvastam a Die Pressét: Mit akarnak a magyarok? Mondják meg már! Amit akarnak, azt nem akarjuk adni, amit meg mi akarunk adni, azt meg nem akarják elvinni” – mondta a közgazdász. Boros hozzátette: „Ha továbbra is politizál az Európai Unió, akkor ráég a gyalázat!”