A főosztályvezető a tárca által szervezett pénteki háttérbeszélgetésen azt mondta, a délkelet-ázsiai térség a világgazdaság motorja, az ottani országok gazdasági növekedése 4-8 százalékos. A világ több országa – köztük Magyarország – felismerte már, hogy igyekezni kell fejleszteni a kapcsolatokat a régióval – mutatott rá.
Véleménye szerint Magyarország nem használta ki több, Ázsiához kötődő nemzetközi fórum lehetőségét, 2010 óta azonban arra törekszik, hogy szorosabbra fogja kapcsolatait a térséggel. Mint emlékeztetett, a tavalyi soros EU-elnökség egyik kiemelt eseménye volt az Ázsia–Európa találkozó (ASEM) külügyminiszteri tanácskozása, amelyen a külügyminiszter több ázsiai partnerétől kapott meghívást. Tavaly novemberben Martonyi János már ellátogatott Szingapúrba és Malajziába – idézte fel, hozzátéve: a tárcavezető Thaiföldre is készült, de az országot sújtó árvíz miatt elhalasztották az utat.
Elmondta: a miniszter jövő hétfő és szerda között Indonéziába látogat. Az ország a világ harmadik legnépesebb demokráciája, a legnagyobb muzulmán állama és a G20 (a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót magában foglaló tömörülés) tagja – hangsúlyozta. Mint mondta, a 240 millió lakosú ország hatalmas piacot jelent.
Martonyi János Jakartában találkozik Marty Natalegawa külügyminiszterrel, és a tervek szerint fogadja Susilo Bambang Yudhoyono államfő és Pramono Anung, a képviselőház alelnöke.
Jövő csütörtökön és pénteken a tárcavezető az EU és az ASEAN (Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége) külügyminisztereinek értekezletén vesz részt Bruneiben – közölte. A cél az – mondta –, hogy jelezzék, Magyarországnak fontos a térség. A találkozón az EU szorosabbra akarja fűzni kapcsolatait a délkelet-ázsiai régióval, amit az is jelez, hogy mások mellett a Guido Westerwelle német, William Hague brit, Giulio Terzi olasz külügyminiszter is részt vesz a tanácskozáson – tette hozzá.
Takács Szabolcs kitért arra is, hogy míg az EU politikai értékközösség, továbbá a gazdasági fejlettség is összefogja a tagjait, az ASEAN országainak fejlettsége között jelentős különbségek vannak, és politikai berendezkedésük is eltérő. Ebben a közösségben demokráciák – például Indonézia és Thaiföld –, egypárti szocialista köztársaságok – mint Vietnam és Laosz –, valamint diktatúrák egyaránt megtalálhatók – mutatott rá. Hozzátette: az EU és az ASEAN „a világ két legsikeresebb integrációja”.
A brunei esemény alkalmával Martonyi János Surin Pitsuwannal, az ASEAN főtitkárával, Albert del Rosario Fülöp-szigeteki, Anifah Aman malajziai és Mohamed Bolkiah brunei kollégájával is tárgyal.
A külügyminiszter délkelet-ázsiai útja végén Thaiföldre látogat, ahol „többévnyi kaotikus belpolitikai állapot” után tavaly demokratikusan megválasztott kormány került hatalomra – mondta a főosztályvezető. A 70 milliós országgal a kereskedelmi forgalom növelése a cél – emelte ki. Hozzáfűzte: emellett az Osztrák–Magyar Monarchia és a Sziámi Királyság közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 140 éves évfordulójáról is megemlékeznek.
Takács Szabolcs kiemelte, a külügyminiszter fontos céljának tekinti, hogy útja ne csak politikai jellegű legyen, hanem felmérje a gazdasági együttműködés lehetőségeit is, és azt diplomáciai eszközökkel segítse. Úgy vélte, Magyarország elsősorban technológiák átadásával segítheti a térség országait, például a vízgazdálkodás és az élelmiszer-biztonság területén. Emellett a tárca célja, hogy a régió iránt érdeklődő magyar nagyvállalatokat is segítsék diplomáciai eszközökkel.
A főosztályvezető az MTI kérdésére elmondta, az európai országok versengenek az ázsiai befektetésekért, a kereskedelmi kapcsolatok bővítéséért, és „Magyarország nagyon jól áll ebben a versenyben”, amit a kínai befektetések száma is bizonyít.

Luxusnyaraló csak milliárdosoknak? – Így szálltak el az árak a Balatonnál