Európai szappanopera új „Vasladyvel”

Ha az európai adósságválság egy film lenne, az Amerikai Filmakadémia nagy valószínűséggel Angela Merkelnek ítélné oda az Oscar-díjat.

Károly Gábor
2012. 08. 26. 14:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tetőzik az uborkaszezon. Olyannyira, hogy már Európában is csak magukat ismétlik az unió vezető politikusai: „Görögországnak az euróövezetben kell maradnia” – harsogják. A görög szappanoperával kapcsolatban összességében nem sok minden változott az elmúlt fél évben: kiírtak a sorozatból néhány szereplőt – például Nicolas Sarkozyt, őt Francois Hollande váltotta a „vásznon” –, továbbá a „vendéglátók” személye módosult picit – a trojka (az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap, valamint az Európai Központi Bank hármasa) már egy másik görög kormányt látogat. Mellesleg nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy időközben lett egy „rivális széria” is: a spanyol válság. (Meg sem száradt a tinta a korábbi, spanyol bankszektort megmentő hitelszerződésen, „meg nem nevezett brüsszeli források” már újabb mentőcsomagról sutyorognak.)

Maradva a filmes hasonlatnál, Görögországról elmondható, hogy az elmúlt években jó pár Oscart begyűjtött – gondoljunk csak a görög mentőcsomagokra –, míg Spanyolország egyelőre csak Grammykig jutott. Ugyanígy „díjazhatnánk” a legjobb férfi fő- és mellékszereplőket is, annyi biztos, hogy a gyengébbik nemnél Angela Merkel német kancellár vihetne haza mindent. A gond ezzel csupán annyi, hogy Európa lassan évek óta ugyanazt a filmet, sorozatot nézi.

Az unión belüli döntésképtelenség, a nemzeti érdekellentétek oda vezettek, hogy az európai adósságválság ellen a mai napig nincsen hatásos megoldás. Európa legnagyobb gazdasága, Németország igyekszik, „ötletel” ugyan – költségvetési unió, fiskális paktum –, de törekvéseit nem mindig nézik jó szemmel a tagországok. Berlin új alapokra helyezné az EU működését is: decemberre új uniós szerződést szeretne – írta a Der Spiegel című német hetilap. Merkelnél visszatérő motívum, hogy a válságot csak mélyebb integrációval lehet legyőzni.

Magyarország is küzd az államadóssággal

A magyar kormány prioritásként kezeli az adósságállomány csökkentését. Legutóbb Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke nevezte az ország „első számú problémájának” az államadósságot. Az ÁSZ elnöke kiemelte, hogy 2011-ben csupán néhány ország volt képes csökkenteni adósságállományát – köztük hazánk.

Várhatóan ez a folyamat nem fog megszakadni az elkövetkezendő két évben sem: Domokos kifejtette, hogy az idén 4000 milliárd forintot, 2013-ban és 2014-ben pedig 3000-3000 milliárd forintot költünk adósságtörlesztésre. Ezek óriási számok – viszonyításképpen a jövő évi költségvetés kiadási főösszege 15 476,9 milliárd forintot tesz ki. A sokat vitatott tranzakciós illetéktől – melyet a héten a Magyar Nemzeti Bankra is kiterjesztettek – „mindössze” 239 milliárd forint költségvetési bevételt várnak jövőre.

Megvárjuk a valutaalapot

A számszerű tényeknél maradva, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) heti aukcióin tovább csökkentek a hozamok, mely annyit tesz, hogy mérséklődtek az államadósság finanszírozásának költségei.

A héten olyan hírek kaptak szárnyra, hogy Azerbajdzsán 2-3 milliárd euró értékben vásárolna magyar államkötvényeket. „Egyelőre csak a tapogatózás fázisában vagyunk a kaukázusi országgal” – így reagált a Magyar Nemzet érdeklődésére Borbély László, az ÁKK vezérigazgatója a lapértesülésekre. Hozzátette, hogy a kormány a keleti nyitás politikájának jegyében több potenciális piacot is vizsgál, azonban az IMF-megállapodás előtt nem terveznek kibocsátást.

Szükség van az erős forintra

Azáltal, hogy Magyarország nincsen „rákényszerítve” devizakötvények kibocsátására, s javul hazánk piaci megítélése is, a kormány jelentős mozgásteret kapott a IMF–EU-tárgyalásokhoz. Ugyanis a legtöbb aukción az ÁKK több forintforrást tud bevonni, s ezekből fizetik vissza a lejáró devizakötvényeket úgy, hogy az MNB-nél váltják át azt devizára.

Ehhez persze kellett az is, hogy a forint „magához térjen”, s erősödjön, mert a lejáró devizakötvényeknél így magas árfolyamveszteségek keletkeztek – és keletkeznek továbbra is –, ugyanakkor az MNB devizatartalékaihoz nem kellett hozzányúlni. A forint a héten is megtartotta erejét, s augusztus eleje óta a 280-as szint alatt ingadozik az euróval szemben.

Jellemzően 275 és 279 között mozgott a forint árfolyama az euróval szemben, míg a dollár 220-225 között, a svájci frank pedig 229-232 között mozgott a héten. Pénteken az MNB hivatalos devizaárfolyamai alapján az euró 278,23, a dollár 221,75, míg a svájci frank 231,62 forint volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.