Az MNB-re is kiterjed a tranzakciós adó

A Magyar Nemzeti Bankra is kiterjed a tranzakciós adó, amely címen mintegy 10 milliárdos bevételt vár a költségvetés.

2012. 08. 22. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés által elfogadott jogszabály értelmében a 2013. évi tranzakciós illeték hatálya a Magyar Nemzeti Bankra is kiterjed, eltérő kormányzati, országgyűlési döntés nem született – válaszolta újságírói kérdésre Banai Péter Benő a júliusi államháztartási adatok publikálása alkalmából tartott szerdai netes tájékoztatón. Kedden Cséfalvay Zoltán, a minisztérium államtitkára még nem zárta ki, hogy az MNB mentesülhet az illeték alól.

Egy másik kérdés azt firtatta, lesz-e törvényváltoztatás, miután az Európai Központi Bank (EKB) kimondta, hogy uniós jogba ütközik az illeték kiterjesztése az MNB-re. Banai Péter Benő erre azt közölte, hogy a kormány is tanulmányozza az EKB véleményét, mindeddig nem hozott olyan döntést, hogy a törvényen változtatást tartana szükségesnek. Ugyancsak a jövő évi költségvetés bevételeihez kapcsolódó kérdésre a helyettes államtitkár jelezte, hogy a Magyar Államkincstártól tranzakciós adó címén mintegy 10 milliárd forintot vár a költségvetés.

170 milliárd

Arra az újságírói kérdésre, miszerint törlesztette-e már Magyarország az idei harmadik negyedévre esedékes IMF-kölcsön részletét a 2008-ban felvett hitelcsomagból, a politikus közölte: a legutóbbi törlesztés augusztus 10-én történt, mintegy 170 milliárd forintos összegben, forintforrások felhasználásával. A következő esedékes törlesztés a kijelölt határidőre fog megtörténni – tette hozzá.

Az idei tartalékok befagyasztására vonatkozó kérdésre Banai azt felelte, hogy a 2012. évi költségvetési törvény értelmében a mintegy 320 milliárd forintot kitevő, az államháztartási kockázatokat ellensúlyozó tartalékok felhasználására csak októbertől kerülhet sor, amennyiben a 2012. évi, uniós módszertan szerinti hiány várhatóan nem haladja meg a GDP 2,5 százalékát. A tartalékok felhasználásáról ezért nem születhetett, és nem is született döntés.

Potenciális negatív hatások

A helyettes államtitkár némileg kitért a múlt héten megjelent GDP-adathoz kapcsolódó kérdésre, miszerint vizsgálja-e a kormány a jövő évre becsült 1,6 százalékos növekedés megvalósíthatóságát. Érvelése szerint a külső keresletet illetően az Európai Bizottság is Magyarország főbb exportpartnereinek felfutó gazdasági növekedésével számol 2012-ről 2013-ra. „A belföldi folyamatokat illetően kiemelendő a hazai autógyárak felfutó termelése, a döntően beruházásokat finanszírozó európai uniós források növekvő összege. Mindemellett a munkahelyvédelmi akciótervnek is kedvező makrogazdasági hatásai lehetnek. A 2013. évi költségvetés ugyanakkor esetlegesen kedvezőtlenebb makrogazdasági folyamatokkal is számolt, hiszen az Országvédelmi Alap 100 milliárd forintot tartalmaz a potenciális negatív hatások kivédésére" – fogalmazott a szakember.

Arra a kérdésre, hogy mikor tervez a kormány legközelebb devizakötvényt piacra dobni és milyen összegben, Banai Péter Benő kifejtette: „devizakötvény kibocsátását tervezzük a nemzetközi szervezetekkel – IMF, Európai Bizottság – történt megállapodást követően. Célszerű egyúttal a finanszírozási források, piacok lehetséges diverzifikációjának vizsgálata.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.