A Fitch szakelemzői szerint ha megismétlődik a 2011 augusztusában egyszer már lezajlott adósságlimit-válság, az „kötelezné” a céget arra, hogy felülvizsgálja az Egyesült Államok gazdaságpolitikai intézményrendszerének megbízhatóságáról és kiszámíthatóságáról, valamint a hiteles középtávú hiánycsökkentési terv elérésének kilátásairól alkotott megítélését. A hitelminősítő közölte, hogy ha nem születik ilyen terv, akkor az idén valószínűleg leminősíti az Egyesült Államokat, akkor is, ha sikerül elkerülni az újabb adósságlimit-válságot. A Fitch szerint az adósságlimit-rendszer nem hatékony, ugyanakkor potenciálisan veszélyes mechanizmusa a költségvetési fegyelem kikényszerítésének.
Obama és Bernake is az emelés mellett
Az amerikai és a világgazdaság számára egyaránt katasztrofális következményekkel járna, így felelőtlenség lenne, ha a kongresszus nem hagyná jóvá az adósságplafon emelését – mondta hétfőn Washingtonban Barack Obama. Az adósságplafon emelését sürgette hétfőn az amerikai kongresszustól Ben Bernanke, a Fed elnöke is.
Obama január 11-én a Fehér Ház kabinetfőnökét, Jack Lew-t jelölte pénzügyminiszteréül. Az új miniszter első feladata az lesz, hogy a kongresszusi republikánusokkal megegyezésre jusson a csaknem 16,4 ezer milliárd dolláros adósságplafon megemeléséről. Az elnök január 3-án írta alá az úgynevezett költségvetési sziklaszirt elkerüléséről kötött kétpárti megállapodást. A szenátus és a képviselőház 2-án szavazta meg a vonatkozó törvényt, amely révén elkerülhetővé váltak a jelentős adóemelések és az összesen mintegy 600 milliárd dolláros költségvetési megszorítások.