Magyarország jelenti a megoldást Európának

A magyar kormány az elmúlt 2-2,5 esztendőben úgy szervezte át az ország gazdaságát és nagy rendszereit, hogy azok lehetőséget teremtsenek a gazdasági növekedésre.

WA
2013. 01. 14. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt 2-2,5 esztendőben a magyar kormány úgy szervezte át az ország gazdaságát és nagy rendszereit, hogy azok lehetőséget teremtsenek a gazdasági növekedésre – hangsúlyozta Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár az M1 Ma reggel című műsorában hétfőn telefonon adott interjúban. Elmondta: a kormány az elmúlt 2-2,5 évben elvégezte azt a feladatot, amely odavezetett, hogy Magyarország Európának nem a problémát, hanem a megoldást jelenti.

Szijjártó emlékeztetett arra, hogy a kormányváltáskor olyan mértékű államadósságtól szenvedett a magyar gazdaság, amely lehetetlenné tette a növekedést. Kifejtette: bár az eurózóna válsága kétségtelenül hatással van Magyarországra annak ellenére, hogy nem tagja az övezetnek, mégis, az elvégzett munka jó reményt ad arra, hogy 2013-ban növekedni tudjon az ország.

Az elődök eladósították az országot

Kijelentette: az elődök eladósították az országot, ami a gazdaságpolitikára kedvezőtlen hatással volt, ezért tűzte ki célul a kormány, hogy a kormányzás átvételekor örökölt 83-84 százalékos GDP-arányos államadósságot lejjebb viszi. Emlékeztetett: 2002-ben úgy adták át a kormányzást, hogy 52-53 százalékos volt a GDP-arányos államadósság. Az államtitkár szerint az államadósság csökkentésében sikeres volt a kormány. Magyarország az uniós tagországok egyike, amelyik csökkenteni tudja az államadósságát, a felszabaduló forrást pedig gazdaságfejlesztésre lehet fordítani – mondta.

Lázár János is arról beszélt szombaton, hogy a 2010-es kormányváltáskor Magyarország lényegében gazdasági és társadalmi csődhelyzetben volt 8-10 százalékos államháztartási hiánnyal és 80 százalék feletti államadóssággal. Ehhez képest most az Európai Unió, az országot finanszírozó piaci pénzügyi alapok, valamint a pénzügyi elemzők egyértelmű álláspontja szerint Magyarország pénzügyi helyzete stabil – jelentette ki, utalva arra, hogy Magyarország 2011-ben, 2012-ben és az Európai Unió előrejelzése alapján 2013-ban is 3 százalék alatt tudja tartani az államháztartási deficitet, valamint az elmúlt két évben 77-78 százalékra mérsékelte az államadósságot. Az államtitkár szerint így joggal és alappal reménykedhetünk abban, hogy a 2004 óta Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás megszűnik 2013 közepén.

A stratégiai megállapodásokról

A IBM Magyarország Kft.-vel pénteken kötött stratégiai megállapodásról Szijjártó elmondta: a cég ötezer embert alkalmaz Magyarországon, ebből négyezret a magas hozzáadott értékű ágazatokban.

2012 lépései

Munkahelyvédelem, adókedvezmények, beruházásbővítés – sokat hallottuk ezeket a fogalmakat 2012-ben. A kormány munkahelyvédelmi akciótervet hirdetett, majd több nagy céggel stratégiai megállapodásokat kötött, mindezt azért, hogy tovább emelkedjen a foglalkoztatás és bekövetkezhessen a várt gazdaságpolitikai fordulat – olvassa el az mno.hu összefoglalóját!

Kifejtette: a kormány a stratégiai együttműködési megállapodásokban arra koncentrál, hogy a partnercégek kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységében együtt tudjon működni, ezáltal a regionális fejlesztéseket Magyarországra lehessen hozni, illetve bővíteni tudják a magyar kis- és közepes vállalkozások részvételét a beszállítói láncokban.

A nemzetközi cégekkel kötött megállapodásokkal újabb munkahelyteremtés lehetőségét építi ki a kormány, továbbá olyan befektetői klímát hoz létre, ahová érdemes újabb beruházásokat hozni, amelyek munkahelyeket teremtenek. A stratégiai megállapodások nemcsak a nagy nemzetközi cégekkel jelentenek szövetséget, hanem a magyar kis- és középvállalkozói világgal is – mondta. Közölte, folytatódik a stratégiai együttműködési megállapodások megkötése, és utalt arra, hogy a következőt az indiai Tata cég magyarországi vállalatával írják alá.

Ne legyenek hátrányban, akik tisztességesen adóznak

A márkaszövetségnél 56 vállalati vezetővel tartott találkozóval kapcsolatban Szijjártó elmondta: a vállalatok képviselői 6 pontos javaslatcsomagot adtak át neki az élelmiszerek egy részének áfacsökkentési lehetőségeiről. A kormány a márkaszövetség képviselőit arra kérte: ne csak az élelmiszerekre, hanem minden más ágazatra vonatkozóan tegyenek javaslatot.

A kormány biztosítani kívánja, hogy azok a cégek, amelyek márkát építenek és tisztességesen adóznak, ne legyenek versenyhátrányban. Az erre vonatkozó konzultációt hamarosan megkezdik, a kormány nyitott arra, hogy megtárgyalják a márkaszövetség javaslatait – mondta Szijjártó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.