A nemzetközi hitelminősítő csütörtökön Londonban bejelentette, megerősíti a CIB Bank Zrt., valamint a K&H Bank Zrt. „BBB” szintű hosszú távú adóskockázati osztályzatát, a besorolások kilátását ugyanakkor az eddigi negatívról stabilra javítja.
Az eladással indokolták a döntést
A Fitch ugyancsak megerősítette az Erste Bank Hungary támogatási minősítését a jelenlegi 2-es szinten, az MKB ugyancsak 2-es támogatási besorolására viszont érvényben hagyta a folyamatban lévő, negatív kihatású felülvizsgálatot. Ez utóbbi döntést a hitelminősítő azzal indokolta, hogy az MKB 98,08 százalékát birtokló Bayerische Landesbank a magyar bank eladását tervezi.
A Fitch Ratings a csütörtöki banki minősítési lépésekhez fűzött elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy a CIB, a K&H és az Erste Bank Hungary továbbra is stratégiai jelentőséggel bír a külföldi tulajdonos bankok számára. A Fitch ezzel kapcsolatban hangsúlyosan említi, hogy 2010-ben, 2011-ben és 2012-ben a három magyar bankérdekeltség összesen 501 milliárd forint új tőkejuttatásban részesült a tulajdonosok részéről.
Az államadósság-osztályzatokkal nyert hazánk bizalmat
A CIB és a K&H kilátásjavítása a Fitch Ratings csütörtöki indoklása szerint a magyar államadós-osztályzatok kilátásának december végi javításával függ össze.A Fitch december 20-án megerősítette Magyarország szuverén adósosztályzatait,a besorolások kilátását pedig negatívról stabilra javította, azzal a véleményével indokolva döntését, hogy a magyar kormány haladást ért el az államháztartási hiány csökkentésében és az államadósság stabilizálásában.
Magyarország államadós-osztályzatát egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's novemberben egy fokozattal rontotta, de a besorolás kilátását ezzel egy időben ez a cég is negatívról stabilra javította. Jelenleg a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül így már csak a Moody's Investors Service tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást a magyar osztályzatokra. A hitelminősítő szerint Magyarországon különösen a magasabb kockázatú kereskedelmi ingatlanszektornak, illetve az építőiparnak folyósított hitelek nagy koncentrációja jelent komoly kockázatot, és ezt a rizikót erősíti a magyarországi bankok gyenge működési környezete, valamint romló pénzügyi teljesítménye.
Nem vagyunk kitéve fenyegetettségnek
Magyarország rövid távon nincs kitéve fiskális fenyegetettségnek – állapította meg az Európai Bizottság a közpénzügyek uniós helyzetéről közzétett átfogó jelentésének Magyarországról szóló részében. Az értékelés szerint a pénzügyek fenntarthatóságának kockázata közép- és hosszú távon is alacsonynak mondható, feltéve ha teljes mértékben megvalósítják a tervezett, Brüsszel által ambiciózusnak minősített fiskális konszolidációt, és jóval 2014 után is megőrzik az akkori szinten a célul kitűzött egyensúlyi helyzetet.