Bizalmat szavazott a magyar bankoknak a hitelminősítő

Magyar bankok osztályzati kilátását javította csütörtökön a Fitch Ratings annak folyományaként, hogy nemrégiben a magyar szuverén adósbesorolás kilátását is javította.

NT
2013. 01. 10. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő csütörtökön Londonban bejelentette, megerősíti a CIB Bank Zrt., valamint a K&H Bank Zrt. „BBB” szintű hosszú távú adóskockázati osztályzatát, a besorolások kilátását ugyanakkor az eddigi negatívról stabilra javítja.

Az eladással indokolták a döntést

A Fitch ugyancsak megerősítette az Erste Bank Hungary támogatási minősítését a jelenlegi 2-es szinten, az MKB ugyancsak 2-es támogatási besorolására viszont érvényben hagyta a folyamatban lévő, negatív kihatású felülvizsgálatot. Ez utóbbi döntést a hitelminősítő azzal indokolta, hogy az MKB 98,08 százalékát birtokló Bayerische Landesbank a magyar bank eladását tervezi.

A Fitch Ratings a csütörtöki banki minősítési lépésekhez fűzött elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy a CIB, a K&H és az Erste Bank Hungary továbbra is stratégiai jelentőséggel bír a külföldi tulajdonos bankok számára. A Fitch ezzel kapcsolatban hangsúlyosan említi, hogy 2010-ben, 2011-ben és 2012-ben a három magyar bankérdekeltség összesen 501 milliárd forint új tőkejuttatásban részesült a tulajdonosok részéről.

Az államadósság-osztályzatokkal nyert hazánk bizalmat

A CIB és a K&H kilátásjavítása a Fitch Ratings csütörtöki indoklása szerint a magyar államadós-osztályzatok kilátásának december végi javításával függ össze.A Fitch december 20-án megerősítette Magyarország szuverén adósosztályzatait,a besorolások kilátását pedig negatívról stabilra javította, azzal a véleményével indokolva döntését, hogy a magyar kormány haladást ért el az államháztartási hiány csökkentésében és az államadósság stabilizálásában.

Magyarország államadós-osztályzatát egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's novemberben egy fokozattal rontotta, de a besorolás kilátását ezzel egy időben ez a cég is negatívról stabilra javította. Jelenleg a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül így már csak a Moody's Investors Service tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást a magyar osztályzatokra. A hitelminősítő szerint Magyarországon különösen a magasabb kockázatú kereskedelmi ingatlanszektornak, illetve az építőiparnak folyósított hitelek nagy koncentrációja jelent komoly kockázatot, és ezt a rizikót erősíti a magyarországi bankok gyenge működési környezete, valamint romló pénzügyi teljesítménye.

Nem vagyunk kitéve fenyegetettségnek

Magyarország rövid távon nincs kitéve fiskális fenyegetettségnek – állapította meg az Európai Bizottság a közpénzügyek uniós helyzetéről közzétett átfogó jelentésének Magyarországról szóló részében. Az értékelés szerint a pénzügyek fenntarthatóságának kockázata közép- és hosszú távon is alacsonynak mondható, feltéve ha teljes mértékben megvalósítják a tervezett, Brüsszel által ambiciózusnak minősített fiskális konszolidációt, és jóval 2014 után is megőrzik az akkori szinten a célul kitűzött egyensúlyi helyzetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.