A francia–magyar gazdasági együttműködés rendkívül sikeres, a magyar gazdaságnak gyakorlatilag nincs olyan szektora, ahol ne lenne legalább egy francia sikertörténet – mondta az MTI-nek telefonon az államtitkár, aki Párizsban megbeszélést folytatott mások mellett Arnaud Montebourg francia iparfejlesztési miniszterrel, Nicole Bricq külkereskedelmi miniszterrel, és találkozott a legnagyobb francia cégek képviselőivel, akik Magyarországon is rendelkeznek befektetésekkel.
Magyarországnak ma Franciaország a negyedik legfontosabb kereskedelmi partnere és negyedik legnagyobb külföldi befektetője. Emellett Magyarországon mintegy négyszáz francia cég működik, amelyek összesen 70 ezer magyar embernek adnak munkát – ismertette a két ország közötti gazdasági kapcsolatok adatait.
Mivel a francia termelő vállalatoknak fontos szerepük lesz az idei növekedési fordulatban, a kormány három francia vállalattal is tárgyal stratégiai együttműködési megállapodás megkötéséről: a Dalkia Energiával, amely egy új biomassza-erőművet épít Pécsett; a Michelinnel, amely a jelenlegi magyarországi gyártókapacitásának további fejlesztését tervezi; valamint a Sanofival, amely a magyarországi gyógyszeripar egyik legsikeresebb vállalata – közölte Szijjártó Péter.
Bár a jelenlegi magyar és francia kormány két különböző pártcsaládhoz tartozik – folytatta –, a fő gazdaságpolitikai törekvéseikben több azonosság is megmutatkozik. Példaként említette a munkahelyvédelmet, az ipari és termelő kapacitások bővítését mint a válságból való kiutat, a kis- és középvállalkozások külpiaci érvényesülésének támogatását, valamint a pozíciószerzést a keleti piacokon.
Pénteken Belgrádba utazik Szijjártó Péter, a szerb fővárosban találkozik a magyar–szerb gazdasági vegyes bizottság társelnökével, Goran Knezevic mezőgazdasági, erdő- és vízgazdálkodási miniszterrel. Az államtitkár sajtófőnöke csütörtökön arról is tájékoztatta az MTI-t, hogy Szijjártó Péter a találkozó után egyeztet a Szerb Gazdasági Kamarával és szerb vállalatok képviselőivel, a többi között érintik a mezőgazdaság, az energetika, továbbá a jármű-, fém- és villamosipar témáit. Szijjártó Péter a nap folyamán egyeztetést folytat Vanja Vukic belügyi államtitkárral is – közölte Varga Éva.
A kormány célja Európa termelési központjává tenni Magyarországot – jelentette ki Szijjártó Péter egy osztrák gazdasági lapnak adott interjúban. Mint közölte, 2010 óta német vállalatok ötmilliárd eurót fektettek be az országban, 18 új gyárat építettek és huszonkettőt bővítettek. Rámutatott arra is, hogy az osztrák közvetlen külföldi befektetések terén Magyarország a negyedik helyen áll, emellett Ausztria tavaly november óta – Oroszországot leelőzve – a második legfontosabb kereskedelmi partnere hazánknak Németország után.
Múlt pénteken a magyar–osztrák gazdasági kapcsolatok további erősítéséről és 30 új határátkelő megépítéséről is tárgyalt Bécsben Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára. Az államtitkár szerint Ausztriában is az egyik első számú gazdasági partnerként tekintenek Magyarországra, hiszen Ausztriából a negyedik legtöbb tőke Magyarországra áramlik, tavaly a két ország közötti kereskedelmi forgalom megközelítette a 10 milliárd eurót, illetve Magyarország exportja Ausztria irányába 4 százalékkal, az osztrákok exportja Magyarországra pedig 7 százalékkal növekedett.
Szerdán energetikai együttműködésről állapodtak meg a magyar–macedón gazdasági vegyes bizottság tagjai, míg egy nappal korábban Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tárgyalt az oroszországi kapcsolatokról Moszkvában.