Ciprusi források mindeközben arról számoltak be, hogy két törvénytervezetet tárgyalhat csütörtökön a törvényhozás. Az egyikkel tőkekorlátozásokat vezetnének be a tőkekiáramlás megakadályozása érdekében, míg a másikkal a bankok szanálását hirdetnék meg.
Szerda esti értesülések szerint a ciprusi kormány egy újabb alternatív tervet dolgozott ki annak érdekében, hogy előteremtse a remélt euróövezeti hitelhez szükséges önrészt. Mindezt három magas rangú kormánytisztviselő közölte Nicosiában. Az idézett tisztviselők azonban nevük elhallgatását kérték arra hivatkozva, hogy a szóban forgó tervet hivatalosan egyelőre nem hozták nyilvánosságra.
Az idézett források az említett B-tervről csupán annyit közöltek, hogy az bizonyos – nem részletezett – orosz segítség mellett magában foglal egy kisebb mértékű bankbetét-adót is. A tervet várhatóan csütörtökön terjesztik a parlament elé, amely szavazni fog az abban foglaltakról – közölték a források. A ciprusi állami televízió este arról számolt be, hogy az újabb B-tervet csütörtökön a szigetország elnöke fogja bemutatni. Különadó állítólag a 100 ezer euró feletti betétekre vonatkozna.
Magyar befektetők 170 milliárd forintnál nagyobb összegű betétet tarthatnak Cipruson.
A ciprusi pénzintézetek csütörtökön és pénteken is zárva tartanak, így a bankok a hétfői ünnepnapot figyelembe véve legkorábban kedden nyithatnak ki – közölte a ciprusi jegybank szerdán. A ciprusi bankok legutóbb pénteken voltak nyitva, azóta a bankszámlákat, így az internetes bankolást is zárolták. Az intézkedés azt követően vált szükségessé, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek szombat hajnalban a bankbetétek egyszeri megadóztatásáról állapodtak meg egy mentőcsomag részeként. A ciprusi országgyűlés azóta leszavazta a javaslatot, a kormány tagjai pedig igyekeznek más intézkedési javaslatokkal előállni.















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!