Már nincs akadálya, hogy elinduljon a növekedési hitelprogram

Aláírták a végleges szerződést a kereskedelmi bankokkal a kis- és középvállalkozások (kkv) hitelezését szolgáló, 750 milliárd forintra növelt hitelkeretről.

WA
2013. 05. 30. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán aláírta a végleges szerződést a kereskedelmi bankokkal a kis- és középvállalkozások (kkv) hitelezését szolgáló, 750 milliárd forintra növelt hitelkeretről, így már nincs akadálya a hitelezésnek – jelentette be Balog Ádám, a jegybank alelnöke csütörtökön az MNB növekedési hitelprogramjáról rendezett országos szakmai konzultáció debreceni állomásán. Óvatos becslés szerint a program 0,2-0,5 százalékponttal járulhat hozzá a GDP emelkedéséhez 2014 végéig – ismételte meg az alelnök. Közlése szerint a nagy érdeklődés miatt emelték meg a keretet: a bankok a korábban meghirdetett hitelkeretet 2,5-szeresen túljegyezték.

A hitelintézetek 90-95 százaléka megkapta az igényelt hitelösszeget – tette hozzá Balog Ádám. A jegybank alelnöke szerint azzal, hogy Magyarország kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól, számos akadály elhárul a magyar gazdaság fejlődése elől. Megemlítette, hogy az elmúlt negyedévben fokozatosan javult az ország kockázati megítélése, mindez azt erősíti, hogy „jó irányba indulnak a dolgok”.

Balog Ádám a foglalkoztatás növelése, a gazdaság fejlesztése szempontjából kiemelkedő fontosságúnak nevezte a kkv-szektort. Miután a bankok ezt a területet kevésbé, vagy alig hitelezték, az MNB-nek szerepet kell vállalnia a megsegítésükben, ezért hirdették meg a növekedési hitelprogramot – ismertette az alelnök.

Megismételte: a kereskedelmi bankok 0 százalékkal kapják a forrást, amit 2,5 százalékos kamattal adhatnak tovább a kkv-knak. A 750 milliárd forintból forinthitelezésre 425 milliárdot, míg a devizahitelek kiváltására 325 milliárd forintot fordíthatnak. Az MNB folyamatosan nyomon követi a hitelek kihelyezését és felhasználását – fűzte hozzá a jegybank alelnöke.

Másfél éve nem mutatott olyan jelentős növekedést éves alapon a Világgazdaság mutatószáma, mint májusban: a gyorsulási irányadó (GYIA) 0,58 százalékos bővülésről tanúskodik az előző év azonos időszakához képest – derült ki csütörtök reggel.

 

A héten nem ez az első örömteli gazdasági adat: javította Magyarország idei és jövő évi gazdasági teljesítményére vonatkozó előrejelzését a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), hazánkban tavaly 10,5 milliárd eurós külföldi tőkebefektetés valósult meg, és kilenc év után kikerülünk a túlzottdeficit-eljárás alól.

Ismert, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa szerdán 50 százalékkal, 750 milliárd forintra emelte meg a növekedési hitelprogram első két pillérének keretösszegét. Az első pillér keretösszege 70 százalékkal, 425 milliárd forintra, míg a második pilléré 30 százalékkal, 325 milliárd forintra emelkedik.

Az MNB április elején jelentette be a három intézkedésből álló növekedési hitelprogramot. Ennek keretében a mikro-, kis- és középvállalatok kedvezményes hitelhez juthatnak meglévő forint-, illetve devizahiteleik kiváltására, továbbá beruházások és EU-források önrészének finanszírozásához. A növekedési hitelprogram harmadik pillérének értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a kéthetes MNB-kötvényben tartott pénzük állományát. A jegybank vezetése április 30-án jelentette be, hogy a monetáris tanács döntött a program részleteiről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.